EUWS 11 eerste lockdown werkt door in de kennis van de leerstof in het laatste jaar I w leerlingen goed voor te bereiden op het eindexamen. Ook scholen maken zich zorgen. Zo heeft het Wellant College in Rijnsburg al ouders moeten aanspreken op de leerhouding van sommige leerlin gen. ,,We zien dat er bij een groep een verminderde motivatie is. Er zijn erbij die erop speculeren dat de examens weer niet doorgaan", erkent schoolleider Marien Ver hulst. De scholen zien onzekerheid bij leerlingen. ,,Ze vragen zich af of ze het examen moeten maken en of de school wel open blijft'', zegt André Hol van het Ashram Col lege in Alphen aan den Rijn. ,,Er is een groep die er voor het school examen goed voor wil staan, om dat ze weten wat er vorig jaar ge beurde.'' Thandi Kruin (15), 4mavo, Haarlem Lars Derksen (16), 6 vwo, Beek (Gelderland) Britt Stam (16), 5 havo, De Koog woensdag 2 december 2020 GO in de rats om hun examen De 15-jarige Thandi Kruin uit Haarlem zit sinds de eerste lockdown in een dip. Ze kan zichzelf niet motiveren om haar best te doen op school. ,,Ik heb net mijn eerste toetsweek gehad en heb echt minder goede cijfers'', vertelt ze. Met een 5,7 gemiddeld scoorde ze nét voldoende. Het komt door de eerste lockdown, vertelt Thandi. ,,Ik heb toen minder goed les gekregen, deed zelf ook minder en daardoor heb ik een achterstand. Met een achterstand is het erg lastig om je te motive ren en je werk te blijven doen.'' Haar ouders heb ben Thandi naar bijles ge stuurd. De scholier denkt dat de examens gewoon door gaan, ze krijgt veel les uit examenbundels. ,,We heb ben wel stof gemist, dus het is eigenlijk oneerlijk als we aan dezelfde eisen als altijd moeten voldoen, maar ik zou niet weten hoe het anders kan.'' Tijdens de eer ste lockdown voerde de 16- jarige Lars Derksen uit Beek geen fluit uit. Alleen voor het hoogst noodzake lijke, bijvoorbeeld verplichte opdrach ten, stak hij zijn han den uit de mouwen. Vooral met econo mie moet Lars nu op de blaren zitten. ,,Ik heb vorige week mijn eerste toets gehad en die ging niet goed.'' Want het gros van de vragen ging over lesstof van vorig schooljaar. ,,Ik heb wel een dag ge volgd om de achter stand voor econo mie in te halen, maar het is lastig om me de stof eigen te maken." Toch denkt hij dat het wel goed komt met de examens. ,,De andere toetsen gingen goed en ik sta er goed voor.'' Al zou Lars het niet erg vinden als de landelijke examens alsnog worden ge schrapt. ,,Het is fijn om vroeg klaar te zijn en geen examenstress te hebben, maar ik denk dat ik even goed kan presteren als examenkandida ten uit voorgaande jaren. En als de cij fers heel slecht zijn, passen ze de nor mering vast aan.'' Vooral voor wis kunde heeft de 16-jarige Britt Stam uit De Koog be labberde resultaten binnen. „Voor de toets van een paar weken geleden haalde ik een 2,8, maar die telt wel voor 25 procent mee voor mijn schoolexa men.'' Het is zo'n vak waar ze al moeite mee had, maar tijdens co rona zijn de proble men vergroot. ,,Ik had altijd al ondersteuning nodig om bij te blijven, maar die viel tijdens de lockdown weg.'' Het lukte Britt in de eerste drie weken nog wel om vanuit huis haar schoolwerk te doen, maar toen de situatie daarna uit zichtloos werd, ging het bergafwaarts. ,,School boeide me niet erg. Ik wist niet waar ik naartoe werkte en dat weet ik nu nog steeds niet.'' Met als gevolg dat Britts motivatie 'echt heel erg laag' is. ,,Ik wil heel graag slagen en naar de stad verhui zen voor mijn studie, maar ik krijg de knop niet om.'' De havist maakt zich zorgen over haar exa men. ,,Mijn motivatie wordt met de week minder, omdat ik les stof krijg waarvan ik de helft niet snap. Soms schiet het door mijn hoofd dat ik het niet ga halen.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11