II Cadeautip voor de Feestdagen 10 NIEUWS Achterstand opgelopen in de Gaande landelijke eindexamens dit jaar wel of niet door? Het is een vraag die veel scholieren in het voortgezet onderwijs bezighoudt. De aanvullende beurs is bedoeld voor kinderen uit gezinnen met een lager inkomen. Anders dan de studiebeurs, die sinds 2015 een le ning is, is de aanvullende beurs nog altijd een gift. De enige voorwaarde is dat een student binnen tien jaar moet afstuderen. Toch komt circa 1,5 miljoen euro per jaar niet terecht bij studenten die er recht op hebben. Uit onder zoek door het Centraal Planbureau (CPB), dat vandaag verschijnt, blijkt dat bijna 9000 eerstejaarsstu denten de aanvullende beurs niet aanvragen terwijl ze er wel recht op hebben. Gemiddeld lopen deze studenten 175 euro per maand mis. Bijna een op de acht laat zelfs het maximale bedrag liggen: zij boren zichzelf elke maand circa 400 euro door de neus. Dat is opvallend, te meer omdat 40 procent van de niet- gebruikers wél fors bijleent, gemid deld 584 euro per maand. Dit be drag moet na de studie worden te rugbetaald. „Blijkbaar is er behoefte aan inkomensondersteuning, maar weten sommige studenten de weg naar de aanvullende beurs niet te vinden", concludeert CPB-onder- zoeker Debby Lanser. Minister Ingrid van Engelshoven noemt de cijfers van het CPB 'zor gelijk'. ,,Ik maak me vooral zorgen over de groep studenten die wel een lening aanvraagt, maar geen aanvullende beurs." Ze roept stu denten die twijfelen of ze er recht op hebben op om altijd een aanvul lende beurs aan te vragen. ,,Uitvoe- ringsorganisatie DUO berekent dan of je ervoor in aanmerking komt. Bij twijfel, doen dus." Dat kan ook met terugwerkende kracht, bena drukt de D66-bewindsvrouw, tot het begin van het huidige studie jaar. Onbekendheid met de aanvul lende beurs lijkt het grootste pro bleem, stelt Lanser. Bij elke over heidsregeling zijn er altijd wel mensen die daar geen gebruik van maken, terwijl ze er wel voor in aanmerking komen. Bij de huur- toeslag en het kindgebonden bud get ligt het percentage niet-gebruik bijvoorbeeld tussen de 10 en 15 pro cent. Bij de aanvullende beurs is dat percentage met 25 procent echter fors hoger. ,,Wij er niet voldoende in zijn ge slaagd om de aanvullende beurs onder de aandacht te brengen", erkent Van Engelshoven. ,,Dat moet gewoon beter." Ze onderzoekt of het mogelijk is om studenten actief te wijzen op de hoogte van de aan vullende beurs waar ze recht op hebben. De resultaten daarvan worden eind februari verwacht. Het zijn vooral kinderen van hoogopgeleide ouders die ten on rechte geen aanvullende beurs aan vragen. Ook studenten van wie de ouders als zelfstandige werken, grijpen vaker mis. Kinderen uit ge zinnen in een uitkeringssituatie weten de aanvullende beurs juist wel vaker te vinden. Volgens het CPB zou het geld va ker op de juiste bestemming kun nen komen als de aanvraagproce dure verandert of er meer voorlich ting komt. Daar heeft het ministe rie al werk van gemaakt, stelt Van Engelshoven. Zo staat de bood schap 'loop geen geld mis' promi nent op de website van DUO. Ook werden studenten dit studiejaar 'actief gewezen' op het aanvragen van de aanvullende beurs. Scholieren snakken naar duide lijkheid over de eindexamens. Middelbare scholen zien een groep leerlingen die het niet meer kunnen opbrengen iets te doen, omdat ze denken dat het centraal examen toch wordt geschrapt. Een andere groep stort zich juist volle dig op de schoolexamens, omdat die vorig jaar bepaalden of leerlin gen hun diploma kregen. Uit een peiling van de website Scholieren.com onder een kleine zevenhonderd laatstejaars blijkt dat twee derde van de leerlingen van het centraal examen af wil. Ze maken zich grote zorgen om de opgelopen achterstanden en vre zen dat de coronacrisis invloed heeft op hun examenkansen. Het Landelijk Aktiekomitee Scholieren (LAKS) ziet de onrust ook. Het scholierencomité wordt overspoeld met berichten van be zorgde examenkandidaten. ,,Het is zo onduidelijk wat er gaat gebeu ren. Wij vinden dat deze lichting nog harder wordt getroffen dan die van vorig jaar'', reageert voor zitter Nienke Luijckx. Want, zo re deneert het LAKS, vorig schooljaar lag de focus op de toenmalige exa menkandidaten, terwijl ook de huidige laatstejaars wekenlang thuis online lessen moesten vol gen. Bovendien hebben ze dit schooljaar wéér veel lesuitval door corona. De scholieren vinden dat er iets moet veranderen aan het centraal examen. Bijvoorbeeld door in minder vakken een centraal exa men af te nemen, zodat de leerlin gen zich beter kunnen focussen. Ook is het een optie om de hoe veelheid lesstof te verminderen of normering aan te passen. Luijckx: ,,We moeten de lockdown van af gelopen voorjaar niet onderschat ten en realistische verwachtingen hebben.'' Om zeker te weten hoe de exa menkandidaten ervoor staan, laat onderwijsminister Arie Slob on derzoek doen naar leerachterstan- den. Eerder trok hij al miljoenen uit voor extra bijspijkerlessen. Achter de schermen werkt Slob aan scenario's voor het centraal examen. Vóór de kerst moet dui delijk worden hoe het examen eruit gaat zien. Het lastige is dat er grote verschil len tussen scholen zijn. Sommige hebben het afstandsonderwijs bij voorbeeld goed op de rails, maar er zijn ook leerlingen die helemaal geen online les krijgen als ze in quarantaine moeten. Bovendien verschillen de lesuitval en het ziekteverzuim per locatie. In een peiling van onderwijs bond AOb zegt 45 procent van de docenten dat het niet lukt om hun Er zijn leerlingen bij die erop speculeren dat de examens weer niet doorgaan woensdag 2 december 2020 Studenten laten 'gratis beursgeld' vaak liggen Een op de vier studenten die recht hebben op een aanvul lende beurs vraagt die niet aan. Deze groep laat tot wel 400 euro per maand schieten, terwijl ze deze toelage na hun diploma niet hoeven terug te betalen. Laurens Kok Den Haag Ongeveer 1,5 miljoen euro per jaar komt niet terecht bij studenten die er recht op hebben. GO Leerlingen Ellen van Gaalen Den Haag —Marien Verhulst, schoolleider Sommige studenten weten de weg naar de aanvullende beurs niet te vinden. mm FOTO ROBIN VAN LONKHUIJSEN LIBRIS Boeken bestellen bij je lokale boekhandel - via Libris.nl. Kijk voor een Libris of Blz.-boekhandel in de buurt op Libris.nl INTERNATIONALE BESTSELLER #kooplokaalookonline 'Voor alle boekbestellingen in Nederland en België van 1 november t/m 31 december 2020 rekenen we geen verzendkosten. Alle boeken die vóór de kerstdagen worden gekocht, kunnen tot 10 januari 2021 geruild of geretourneerd worden. Paperback 24}"^ Ook als ebook

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10