■s 9 K Broere en collega-officier Daniëlle van Ieperen bevestigen dat hun strafeisen de laatste jaren aanzienlijk zijn geste gen. Dit jaar eisten ze voor de meer voudige kamer veelvuldig jarenlange celstraffen, terwijl dat enkele jaren ge leden hooguit geldboetes en werk straffen waren. Broere: ,,Je ziet in de vonnissen dat de rechtbank het vaak met onze hoge strafeisen eens is.'' Tegelijkertijd vallen de uiteindelijke straffen in de regel fors lager uit dan de eis, blijkt uit uitspraken van de afgelo pen jaren. Volgens de officieren komt dat doordat vaak sprake is van jonge first offenders. Daar houden rechters rekening mee. Exemplarisch is de beoordeling van de grootste vuurwerkvondst van vorig jaar. Ook dit keer in een loods in de polder, in het Utrechtse Driebergen aan de Langbroekerdijk. De politie vond bij de vijf verdachten tiendui zenden euro's aan contanten en zo'n 8000 kilo zwaar illegaal vuurwerk. Het OM eiste drie jaar cel voor de hoofdverdachte en twee jaar voor twee medeverdachten uit De Meern. Zij kregen van de rechter werkstraffen, terwijl de hoofdverdachte (23) uit Houten wegkwam met vijftien maan den cel, terwijl hij volgens het OM een van de grote criminele vuurwerk spelers in de provincie is. Zijn advocaat Bob Tijkotte heeft veel vuurwerkklanten en typeert de man niet als grote speler. Hij relativeert de woorden van de officieren van justitie: ,,Je ziet dat het OM hoog inzet met straffen en de rechtbank vaak veel minder zwaar straft. Wel is meermaals in de vuurwerkwereld bewezen ver klaard dat sprake was van een crimi nele organisatie.'' Zijn collega Sander Arts, die ook veel vuurwerkzaken doet, noemt de meeste van zijn cliënten 'hobbyisten- plus', 'individualisten' die met dui zenden kilo's vuurwerk worden be trapt. ,,Het OM geeft duidelijk de hoogste prioriteit aan de aanpak van deze handelaren. Je komt hier niet meer mee weg, zoals enkele jaren ge leden.'' DRUPPEL Alle inspanningen van OM en politie zijn niet zonder succes. Met december nog voor de boeg is in 2020 al zo'n 90.000 kilo illegaal vuurwerk in be slag genomen. Dat is anderhalf keer zoveel als in 2019 (61.429 kilo) en ruim twee keer zoveel als in 2017 (40.381 kilo). Toch wordt maar een fractie van de totale handel onderschept, zeggen in siders. Schattingen van handelaren schieten alle kanten op. De een ver moedt dat er op 1 januari net zoveel il legaal als legaal vuurwerk de lucht in gaat, de ander houdt het op half zoveel. Duidelijk is dat het in ieder geval veel meer is dan 'tussen de 1 en 2 miljoen euro' waar tot voor kort rekening mee werd gehouden. Advocaten en handelaren typeren de huidige illegale handel als 'leven dig'. Politie en Openbaar Ministerie mogen dan de criminele netwerken aardig in beeld hebben, aan cijfers over de omvang van de branche wagen ze zich niet. ,,Ik denk dat we redelijk beeld hebben van de wereld achter de illegale handel. Maar we zijn er nog lang niet'', zegt officier Karin Broere. Het is een kwestie van lange adem, zegt collega Van Ieperen: ,,De grote ge organiseerde illegale handel gaat het hele jaar door. Voor ons houdt het niet op op 31 december, dan begint het pas.'' ft'"' 'V 't ,v fri woordelijk is voor de illegale verkoop. ,,Het is in de vuurwerkwereld 'ons kent ons' en 'horen, zien en zwijgen', je verlinkt elkaar niet'', zegt een legale handelaar uit de provincie Utrecht. De legale handelaren, toch al geplaagd door de steeds strengere regels in ons land, zien met afgrijzen hoe hun ille gale collega's steeds meer geld verdie nen. LEROY Wie de grote handelaren en tussen handelaren zijn? Allemaal blanke mannen tussen de 20 en 30 jaar oud, een enkele uitzondering daargelaten. Onbehouwen gasten, no-nonsense- volk. Eindhovenaar Leroy - 2 meter lang, kaal hoofd, geïnkte armen - past redelijk in dat plaatje. Justitie rekende hem en zijn broertje in 2013 tot de grootste vuurwerkhandelaren van het land. ,,In het wereldje stonden wij be kend als de Janus van W.'s van het vuurwerk'', verwijst Leroy naar de Eindhovense drugsbaron die de inspi ratie vormde voor Netflix-serie Under cover. De broers gebruikten een Bel- gisch vuurwerkbedrijf als dekmantel en zouden in een paar jaar voor 400.000 euro hebben verhandeld. Hij was nog jong en onbezonnen, zegt Leroy nu. ,,Terwijl de vrachtwa gen vol explosiefvuurwerk lag, stak ik in de cabine gewoon een sigaret op.'' Hij verkocht zijn spul niet aan jonge ren onder de 18 jaar, maar verder hield hij er niet te veel principes op na: ,,Als die gasten zo dom zijn om er iets mee op te blazen, dan ben ik daar toch niet verantwoordelijk voor? Het ging mij toen puur om het geld.'' Hij zegt definitief uit de handel te zijn gestapt nadat hij bijna een jaar in de cel zat. ,,Ik heb nu een heel ander le ven", vertelt hij, terwijl hij controleert of zijn zoontje van bijna 2 in zijn luier heeft gepoept. ,,Ik ben nog steeds aan het terugbetalen van wat we destijds hebben verdiend. Wij waren een van de eersten die zo hard werden gestraft. Ik denk dat justitie met ons een voor beeld wilde stellen.'' STRAFFEN Landelijk vuurwerkofficier Karin Het is in de vuurwerk wereld 'ons kent ons' en 'horen, zien en zwijgen', je verlinkt elkaar niet Eerder legde de politie in 2018 al de rechtstreekse postbestellingen via Poolse webshops als Bombashop en Ultrashop aan banden. Wie op zoek is naar illegaal vuur werk is daarmee afhankelijk van de handelaren. Al ver voor de herfst maanden komt het vuurwerk vanuit China rechtstreeks binnen in havens als Rotterdam, Antwerpen en Ham burg. Of het wordt opgehaald bij fa brieken in Polen, Spanje, Tsjechië en Italië. Vanuit het buitenland gaat het spul naar legale groothandels en daarna naar legale tussenhandelaren. Want, en nu wordt het even inge wikkeld, het vuurwerk zelf is niet ille gaal. Het wordt gemaakt voor profes sionele partijen: de bedrijven achter grote vuurwerkshows zoals op de Erasmusbrug in Rotterdam. Het wordt pas illegaal als een handelaar het aan particulieren verkoopt. Bij die verkoop worden de contacten tussen boven- en onderwereld vaak open en bloot gelegd, vertellen hande laren. Veel van dit soort handelaren die legaal vuurwerk aan de man bren gen, weten ook precies wie verant- dinsdag 1 december 2020 umi£i20n J 290 sifcSKWS red g&mboge to blue to silver chrv. W/bed PISTIL r - Legale handelaar uit provincie Utrecht Cobra's en shells. Dit jaar is in Neder land al zo'n 90.000 kilo illegaal vuur werk in be slag genomen PRIVÉFOTO'S

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9