8 NIEUWS De handel in illegaal vuurwerk wordt een steeds serieuzere criminele markt. Maar hoe ziet die handel eruit, en wie zijn de criminelen erachter? Over Duitse munitiebunkers, ripdeals en volgeladen busjes. ILLEGAAL VUURWERK CRIMINALITEIT et is dinsdag 22 september, 's avonds laat. In het Duitse Wietmarschen, een dorpje net over de grens bij Olden- zaal, rijdt een auto met ge doofde lichten op een smalle polderweg tussen de boerderijen door. De be stuurder stopt voor een loods, doet de deur open en rijdt stil naar binnen. Van buiten is alles weer zoals het een minuut eerder was. Omwo nenden kijken er niet van op: dit heb ben ze de laatste tijd wel vaker zien gebeuren. Maar twee dagen later worden ze wél verrast. De Duitse politie heeft dankzij informatie van Nederlandse collega's een vrachtwagen in het dorp aangetroffen met 2400 kilo vuurwerk. De auto leidt de agenten naar de loods aan de polderweg. Als ze de loods- deuren openen, weten ze niet wat ze zien: 153 pallets vol met vuurwerk, goed voor zo'n 52.000 kilo professio neel vuurwerk. Afkomstig uit China, bestemd voor illegale verkoop in Nederland. De waarde: een slordige 750.000 euro. De vuurwerkvondst in Wietmar- schen is de grootste vangst in jaren. Het leidt tot de arrestatie van vier Nederlanders in de loods en nog eens drie betrokkenen in Nederland. En het is een zoveelste signaal dat de handel in illegaal vuurwerk professionaliseert en criminaliseert. DRUGSMILIEU Deze krant sprak met legale en illegale handelaren, rechercheurs, officieren van justitie en andere betrokkenen, en bestudeerde tientallen vonnissen uit de afgelopen paar jaar. Het beeld dat daaruit oprijst: de hobbyisten die vroeger in illegaal vuurwerk handel den, krijgen concurrentie van ervaren criminelen. Zij zien illegaal vuurwerk als een steeds interessanter verdien- model, vanwege de groeiende vraag in ons land en de kleine pakkans. De verhandelde partijen worden steeds groter en waardevoller. Hande laren maken gebruik van smokkelrou tes en contacten uit de drugshandel. Geweld en bedreiging komen daar door vaker voor. Soms ziet de politie letterlijk hoe drugs- en vuurwerkhan- del samengaan. ,,Dan zien we een busje waarin henneptoppen worden weggebracht op de heenweg, en ille gaal vuurwerk op de terugweg'', zegt Ruud Verkuijlen, coördinator jaarwis seling van de landelijke politie. ,,Mensen worden ook in de vuur werkwereld onder druk gezet om iets wel of juist niet te doen, bijvoorbeeld praten met de politie'', zegt landelijk vuurwerkofficier Karin Broere van het Openbaar Ministerie. ,,En we zien rip- deals. Niet voor niets gaan mensen vaak met twee naar een vuurwerkaf spraak voor een aankoop, om te voor komen dat ze worden overvallen.'' NAVO-BUNKERS Voordat zo'n illegaal stuk vuurwerk bij de uiteindelijke koper eindigt, is het vaak al door zeker zeven verschil lende handen gegaan. Opslaan van duizenden kilo's gebeurt in garage boxen en loodsen, waarna het eindigt op zolderkamers of slaapkamers in tientallen kilo's. Maar in eerste instan tie ligt verreweg het meeste materiaal in oude Navo-bunkers, vlak over de Duitse grens. Daarvan staan er in de grensstreek zeker duizend. Een complex in Keve- laer, ter hoogte van Noord-Limburg, telt alleen al 325 van dit soort oude bunkers. De Britse luchtmacht sloeg ooit munitie op in deze ingegraven ruimtes met massief betonnen muren en stalen toegangsdeuren. Allemaal ontworpen om bij een explosie geen krimp te geven. Tegenwoordig is een deel van deze legerdepots omgebouwd tot wonin gen en doen andere dienst als paar denstal. De Duitse politie trof in twee bunkers in Kevelaer een paar jaar terug 35.000 kilo vuurwerk van het zwaarste soort. ,,Niemand weet wat er allemaal wordt opgeslagen'', zegt een Duitse vrouw voor haar paardenbunker. ,,Ze rijden er 's avonds met hun busje naartoe en laden van alles uit. Es gibt keine Kontrolle, niemand geht in die Bun kers gucken." De huur is relatief laag, de Duitse po litie geeft weinig prioriteit aan contro les. Daarmee zijn de bunkers ideaal om illegaal vuurwerk te stallen. Daar kan Hayo Wolff over meepra ten. We komen de Nederlandse vuur werkhandelaar tegen als we in Emme rich, net over de grens bij Arnhem, aankomen bij nog zo'n bunkerpark. Wolff, die zegt uitsluitend legaal te handelen, verhuurt zijn bunkers als opslagplek voor vuurwerk. Is hij ooit benaderd door illegale handelaren? ,,Dit jaar nog'', vertelt hij even later vanachter een tafeltje in zijn cafetaria Frittenknaller. ,,Een man beweerde dat hij vuurwerk vanuit Italië impor teerde en vervolgens naar Denemar ken wilde brengen. Er klopte niks van dat verhaal. Wie gaat nu omrijden om alles vlakbij de Nederlandse grens op te slaan? Aan dat soort praktijken werk ik niet mee.'' VUURWERKACCOUNTS De steeds intensievere jacht op het spul begint voor de opsporingsdien sten op internet: tientallen recher cheurs zoeken dagelijks het web af naar aanbieders en afnemers. Cobra's, nitraten, shells, flowerbeds: je hoeft er niet eens het verborgen deel van inter net voor op. Via een paar klikken op Instagram of de chatapp Telegram heb je contact met een dealer. Prijslijsten worden open en bloot getoond. De tienduizenden volgers van vuurwerk accounts laten zien hoezeer deze han del floreert. Dat weet de politie ook. Tijdens een 'Hackathon' brachten slimme inter netspeurders van politie en bedrijfs leven dit jaar grofweg duizend verko pers in beeld. Vorig jaar speurden stu denten van de hogeschool Windes- heim op soortgelijke wijze naar aan bieders op Instagram, waardoor vijf honderd accounts op zwart gingen. dinsdag 1 december 2020 Marco Gerling en Chiel Timmermans Bunkers vol met cobra's en shells Bunkers net over de grens bij Nijmegen waar de poli tie in 2016 tienduizenden kilo's vuur werk vond. Rechts: vuur werkvondst in Wietmar- schen. fotos FUNCTIONEEL PARKET AMSTERDAM, HENRIK HILLE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8