Wat zijn de uniekste plekken van Nederland? 7 Desi Bouterse: 'Geschiedenis zal mij vrijspreken' Excuus voor transgenders Eerste vrouw op Financiën Minister: Zorg over turnsport Begin dit jaar maakte Bouterse voor het eerst de gang naar de rechtbank. Hij werd omringd door honderden juichende aanhangers en een brass band, en verscheen in militair uni form. De zitting werd na zes minu ten geschorst wegens ziekte van een van de rechters. Toen Bouterse gisteren op herha ling ging, was de sfeer heel an ders. Ondanks een oproep aan leden van zijn partij NDP om hun leider massaal te steunen, bleef het 'circus' beperkt tot enkele tiental len partijprominenten en trouwe aanhangers. Bouterse verscheen in gewoon pak voor de rechters. Voor het eerst sprak hij binnen de muren van het gerechtsgebouw over de moord op vijftien politieke tegenstanders van zijn militaire regime op 8 december 1982. Bouterse las een half uur du rende verklaring voor waarin hij wees op 'onmiskenbare ernstige te kortkomingen' in de strafzaak. Vol gens hem waren de politieke tegen standers opgepakt en gedood, om dat zij een 'gevaarlijke militaire in vasie' zouden voorbereiden van 'kolonisator' Nederland. „Wanneer mensen worden verdacht van ern stige staatsgevaarlijke activiteiten dan is het volkomen legitiem om die onder arrest te plaatsen.'' Getuigen Volgens de oud-legerleider heeft de krijgsraad belangrijke getuigen nooit gehoord. Ook belastende in formatie uit onder andere Neder land is genegeerd, aldus Bouterse, evenals de 'psychologische facto ren' destijds. ,,Het onrecht dat mij is aange daan, moet gecorrigeerd worden'', zei Bouterse. ,,Ik weet zeker dat de geschiedenis mij zal vrijspreken van alle schuld aan het trieste, trau matische gebeuren van 8 december 1982. Weest u ervan overtuigd dat ik er absoluut niet trots op ben en dat het mij echt veel verdriet heeft ge daan en dat ik er ook spijt van heb, dat ik de gebeurtenissen niet heb zien aankomen.'' Het was een trieste vertoning. Het is de zoveelste keer dat we dit horen Omdat Bouterse sinds de start van het proces nooit persoonlijk voor de rechters is verschenen, ver speelde hij zijn kans op een hoger beroep. Verzet aantekenen tegen het vonnis is zijn laatste juridische reddingsboei. Voor de tweede keer keek nabe staande Henri Behr in de rechtbank de man die hij verantwoordelijk houdt voor de executie van zijn broer Bram Behr in de ogen. ,,Het was een trieste vertoning. Zijn ver weer was zwak. Het is de zoveelste keer dat we dit horen.'' Op 29 januari volgend jaar beoor deelt de krijgsraad de verklaring van Bouterse. Het zou dan kunnen dat de rechters de verzetszaak af wijzen en zijn veroordeling defini tief wordt. In een uiterste geval kan de huidige president, Chan San- tokhi, nog gratie verlenen. Dat lijkt onwaarschijnlijk. ,,Ons gevoel is dat we richting een eindpunt gaan'', zegt Behr. ,,Zijn verzetszaak heeft geen enkele substantie gekregen. Bouterse was slap en karakterloos en keek angstig om zich heen. Zijn status brokkelt af. De vorige keer stond hij er als president in militair uniform, nu als een meneer zonder broek.'' Inmiddels liggen de verhoudin gen in Suriname anders. De NDP leed in mei een grote nederlaag bij de verkiezingen en is veroordeeld tot de oppositie en Bouterse is in middels geen president meer. Een adembenemend natuurgebied, een prachtige stad of misschien wel uw mooie straat. De organisatie van het Eurovisie Songfestival is op zoek naar de uniekste stukjes van Nederland. Ieder jaar maken de 'postcard- video's' een belangrijk deel uit van het Eurovisie Songfestival. Voor dat de artiesten het podium op komen worden zij voorgesteld in de video's, waarin de kijker vaak iets te zien krijgt van het gastland. Nederland wilde dat dit jaar nou nét even anders doen, door niet de toeristische hotspots te laten zien, maar juist de mensen die ons land zo mooi maken. Verenigingen en clubs meldden zich massaal om zich aan de 180 miljoen kijkers te laten zien. Inmiddels leven we in een an dere wereld waarin groepen men sen voor de camera trekken niet kan. ,,Ik denk echt dat doordat we noodgedwongen nieuwe dingen moeten bedenken er veel creativi teit loskomt en het nog gaver en ingenieuzer wordt'', zegt Gerben Bakker, Head of Show. De ansichtkaarten worden op 41 verschillende plekken in Ne derland opgenomen. Omdat het iïtfe; jHB®® - - songfestival nu niet alle artiesten wil en kan laten over vliegen, wor den zij voorgesteld door middel van videobeelden. ,,Die laten we telkens zien in het framewerk van een huis. Dat huis bouwen we tel kens op een andere plek op en pas sen we aan de artiest aan, we ma ken het persoonlijk. Zo leer je iets meer over de achtergrond van de zangers.'' Het huis staat centraal, omdat onze woonkamers nog nooit zo belangrijk waren als dit jaar. ,,En tegelijkertijd willen we hiermee Vanwege corona moest het plan voor de 'postcardvideo's' worden aangepast ons huis openstellen naar de rest van de wereld", aldus Bakker. Hij geeft toe dat het nog wat lastig in te beelden is, maar het zal gaan om een framewerk dat verlicht is en waarin allerlei beelden van de ar tiest voorbijkomen. Naast het persoonlijke verhaal van de artiest is het volgens Bak ker de uitgelezen kans om Neder land op z'n best te laten zien. Rot terdam gaat hoe dan ook een grote rol spelen in het Eurovisie Song festival van volgend jaar, dat in mei plaatsvindt in Ahoy, maar nog niet duidelijk in welke vorm. Bakker hoopt dat veel Nederlan ders en gemeenten tips geven. Die kunnen worden aangemeld op de website van het songfestival ,,We hopen dat er ook plekken worden aangedragen die we nog niet ken nen. Zodat de wereld kan zien wat we allemaal te bieden hebben in ons land.'' dinsdag 1 december 2020 GO DEN HAAG Het kabinet heeft excuses gemaakt voor de oude Transgender- wet, die van 1985 tot 2014 van kracht was. Transgen- der personen die de ge slachtsregistratie in hun geboortecertificaat aange past wilden zien, moesten eerst een fysieke transitie en onomkeerbare sterilisa tie ondergaan. Het kabinet komt met een tegemoetko ming van 5000 euro voor mensen die een transitie ondergingen, toen de wet gold. Het Transgendercol- lectief spande in 2019 een zaak aan tegen de Staat. WASHINGTON De Ver enigde Staten krijgen voor het eerst een vrouw als minister van Financiën. Aankomend president Joe Biden bevestigde gisteren dat zijn keuze is gevallen op Janet Yellen. Haar naam ging al een tijdje rond in de media. Yellen moet de eco nomische crisis als gevolg van de coronapandemie aanpakken. De 74-jarige econoom leidde van 2014 tot 2018 de centrale bank van de Verenigde Staten (de Fed). Het laat ste woord is aan de Se naat, die moet de voor dracht goedkeuren. DEN HAAG Grensover schrijdend gedrag in de turnsport wordt aangepakt. Minister Tamara van Ark (Medische Zorg) zegde dat gisteren toe tijdens overleg met de Tweede Kamer. Ze deelt de zorgen van de Kamer over de misstanden die de afgelopen tijd aan het licht zijn gekomen. Van Ark wil samen met de sportsector een plan van aanpak maken. Uitgangs punt daarbij zijn de uitkom sten zijn van het onderzoek van hoogleraar sport en recht Marjan Olfers. Het laatste jaar komen er ver halen naar buiten van oud turnsters die zeggen dat ze door trainers zijn geklei neerd, vernederd en mis handeld. Oud-president in de aanval voor krijgsraad Voor het eerst in dertien jaar verscheen Desi Bouterse giste ren voor de krijgsraad in het pro ces rond de Decembermoorden. De Surinaamse oud-president vindt dat de rechters niet aan waarheidsvinding hebben ge daan en belangrijke getuigen zijn genegeerd. Tonny van der Mee Rotterdam/Paramaribo - Henri Behr, broer slachtoffer van Decembermoorden Salwa van der Gaag Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7