Wanneer gaat die spuit erin? II 5 Frank Poorthuis Rotterdam IN QUARANTAINE TWEEDE GOLF, DAG 68 Kijkt u ook uit naar de brief van de huisarts? Of u even langs wilt komen. Morgenmiddag tussen twee en drie. Het vaccin is ge arriveerd. Benieuwd hoe dat voelt. Dat je nog 24 uur hebt voor je inge spoten wordt. Of je dan überhaupt de deur nog uit durft. Om het niet in de laatste paar uur alsnog te verpesten. Die fietstocht naar het prikmoment, de meneer die je vlak voor de deur nog even lijkt aan te kuchen. Het mo ment suprême, de schouder ont bloot, dat-ie erin gaat, de spuit. Hoe je dan naar buiten loopt. Ja, het lijkt alsof we er al bijna zijn. Maar dat is niet zo. We zitten in een periode vlak voor 'de spuit', waarvan we niet weten hoelang die duurt. Net zoals we ook al die andere fasen waarin we met dit virus zaten, alleen maar achteraf konden duiden. Ik onderscheid zeven fasen, tot nog toe. 1. De ontkenning. Weet u nog? Januari, februari van dit jaar. Het was een heftig griepje dat in Azië woedde. En als het kwam, dan zou het wel meevallen. 2. Paniek. Want toen Het lijkt kwam het. En ineens was alsof we er het in Italië? al bijna zijn. Wow, wat was daar aan M r dat is de hand? Lijk- niet zo kisten op straat. Het zou toch niet? 3. Angst. Het was Italië uit en nu in Brabant aangekomen. Hele verpleeghuizen aan het virus. Immunologen op tv. Koopmans, Van Dissel. Het was er en het zou zomaar ook hier binnen kunnen komen. Nie mand de deur meer uit. Lege straten, je durfde geen lantaarnpaal aan te ra ken. 4. Valse relaxtheid. De zon scheen weer, we hadden het ergste ge had. Wie kende nog een zieke? Het moest wel haast weg zijn. De straten liepen weer vol, de lach keerde terug. We gingen voorzichtig op vakantie. maar waarom nog voorzichtig eigen lijk? 5. De schok. Nou daarom dus. Tweede golf. Het virus was keihard te rug. En ook al zag je minder angst in de straten, ook al zaten we niet meer allemaal opgesloten in onze huizen, we wisten dat het er was. En bleef. Waardoor 6. De irritatie. Die groeide. De economie haperde. We gingen ons aan elkaar ergeren. Doet iedereen nog wel mee? Waarom niet? Tot 7. De op luchting. Het vaccin is er. Maar nu? We zitten in het Eindspel. Een onge wisse periode, cijfers die toch weer stijgen, nieuwe onvrede. Hoeveel fa sen nog tot de brief van de huisarts? bied: het begint met een vaccin, maar hoe gaat het verder? Mag je in de toekomst met een verkoud heidje nog wel de deur uit? Men sen worden steeds meer beperkt in hun bewegingsvrijheid. Ik denk dat veel buitenlanders China gaan verlaten. Ze moeten wel, als ze geen Chinees vaccin willen.'' Koppeling Een woordvoerder van de Chinese ambassade zegt 'niets te weten van een koppeling tussen de Chinese corona-app en vaccinaties': ,,Maar extra voorzorgsmaatregelen kun nen natuurlijk nodig zijn. Dat hangt samen met het verloop van de coronapandemie en hoe snel mensen zich laten vaccineren. Vei ligheid en gezondheid blijven voor de autoriteiten de belangrijkste uitgangspunten.'' Het is een volgende stap in de bemoeizucht van de Chinese autoriteiten code straks wordt gekoppeld aan je vaccinatiestatus. Indien je als Ne derlander in China weigert om het vaccin te nemen - of als je nog niet aan de beurt bent geweest - raak je de groene code kwijt bent. Crie- nen: ,,Omdat je in dat geval een mogelijk gezondheidsrisico vormt voor je omgeving.'' Geen vaccinatie nemen is in China in theorie een vrije keuze. Maar het beperkt je leven daarna mogelijk wel enorm. In werk, ver voer en op sociaal vlak. Het zorgt voor de nodige onrust onder ex pats, zegt een in Peking werkzame arts uit Nederland. Vanwege zijn kritiek op het Chinese overheids beleid wil hij niet met naam in de krant. ,,Het is een volgende stap in de bemoeizucht van de Chinese auto riteiten. Je komt in een grijs ge- De stringente corona-aanpak van China lijkt overigens ook z'n vruchten af te werpen. Waar het virus Europa en de Verenigde Sta ten nog stevig in zijn greep heeft, is het normale leven in China al weer een behoorlijke poos terug naar normaal. Besmettingen zijn er nauwelijks nog. En als die op duiken, volgen direct strenge lo kale lockdowns. De stadions zit ten vol, de economie draait op volle toeren. Vermogensbeheerder Crienen uit Nijmegen hinkt op twee ge dachten. ,,Het is heel dubbel alle maal. Een maand geleden was ik enorm sceptisch over het gebrui ken van het vaccin. Maar nu, als ik zie welke drastische gevolgen wei gering zou hebben voor mijn le ven hier? Dan zou ik het denk ik toch wel doen.'' dinsdag 1 december 2020 GO Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren? frankpoorthuis@dpgmedia.nl China heeft vaccin 'klaar', maar wat als je de prik weigert? - Nederlandse expat Vrijwilligers in de Chinese stad Wuhan tonen hun deelname bewijs aan de test met een vaccin. foto getty

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5