II Axel moet nog tot in 2022wachten op nieuw appartementencomplex Anderhalve ton voor extra's in huisvesting kortwerkers 7 DORPSHUIS 'T HEIKE GEMEENSCHAPSCENTRUM VERBOUWD Biertjes tappen mag nog even niet. De bar in dorpshuis 't Heike in Heikant staat er, hopelijk nog maar kort, werkeloos bij. Maar met de plaatsing van de speciale 'vlas-bar' is de verbouwing van het gemeenschaps centrum wél voltooid. .Pascalle Cappetti Heikant Jaren heeft het dorpshuis er voor moeten sparen. 't Heike is het enige dorps huis in de gemeente Hulst dat geen eigen dom is van de gemeente maar van een stichting, verklaart voorzitter Carlo de Vries. Aan het sanitair en de inrichting was vanaf de jaren tachtig nauwelijks wat gedaan. En toen er eindelijk genoeg in de spaarpot zat - met wat steun van de gemeente - brak corona uit. Met hulp van vrijwilligers vanuit de verschillende verenigingen in 't Heike en enkele professionals is het hele interieur onder handen genomen. Interieurontwerper An- neMarie Vermeersen van Twiist zorgde voor de inrichting. Zij liet zich inspireren door het feit dat Heikant een vlassersdorp is. Vooral het fotobehang van vlas vezels, geplakt op de hele achter wand, springt in het oog. Ook de bar is een kunstwerkje, hoewel je niet meteen ziet dat deze zo bij zonder is. De buitenkant is be kleed met vlascomposiet - een soort parket van vlasvezels ver- mengd met suiker - gemaakt van restmateriaal uit de eerste vlas auto. De bar had nog heel wat voe ten in aarde, weet De Vries. ,,Daar zijn flink wat uren in gaan zitten." Volgens Martine van de Bilt van C_BILT Lifestyle is deze, met 'pak weg 20.000 euro', 'de meest kost bare bar van Nederland' gewor den. Alleen dankzij sponsoring van TU Ecomotive, de producent van de eerste rijdende vlasauto, kon deze gerealiseerd worden, geeft ze aan. Trots laat De Vries ook de nieuwe toiletten zien. En nieuw zijn ook alle tafels en stoelen. Daar is sinds de heropening 'gelukkig' al weer gebruik van gemaakt. Want er wordt op kleine schaal weer gehandwerkt, gebiljart en ge kaart in het gebouw. Comfortabe ler is het er zeker, nu ook de cv-in- Het is een huis van en voor verenigingen stallatie is vervangen en er bewe gingsmelders en led-verlichting zijn geplaatst. Alles bij elkaar - met het nieuwe plafond en het schil derwerk - een verbouwing van ruim 120.000 euro. Reacties op opfrisbeurt Het gebouw moet vooral functio neel zijn, vindt de voorzitter. ,,Het is een huis van en voor verenigin gen.'' Maar het oude interieur was ook in zijn ogen 'erg saai'. De reac ties van biljarters, duivenmelkers, muzikanten en andere gebruikers op de opfrisbeurt zijn in elk geval heel positief. Schitterend, vindt ook medewerkster Priscilla Thijs. 'Nu de buitenkant van het ge bouw nog', krijgt De Vries regel matig te horen. ,,De buitenkant staat nog op het verlanglijstje." Veel prioriteit heeft deze ietwat sombere, saaie gevel voor hem niet. ,,Van de buitenkant hoef je niet te eten. Wil je die aanpassen, dan praat je al gauw over twee ton. Een bedrag dat wel opgehoest moet worden door je verenigingen en terugverdiend uit je verhuur. Dat is voorlopig niet aan de orde." Tommy van Overmeeren van ma kelaardij UM Zeeland in Westdorpe baalt er behoorlijk van. Het vroe gere mossel- en palinghuis Thuy, waar het wooncomplex is gepland, had al lang gesloopt moeten zijn. De bouw zou in volle gang moeten zijn. Het plan is immers al ruim twee jaar geleden gepresenteerd. Twee omwonenden maakten evenwel bezwaren tegen de bouw vergunningen. Zij vreesden onder meer aantasting van hun privacy. Door enkele wijzigingen aan te brengen is tegemoet gekomen aan de kritiek, aldus Van Overmeeren. De gemeente Terneuzen heeft de bezwaren verworpen, maar één omwonende is in beroep gegaan bij de Raad van State. Van Overmeeren, die het project begeleidt voor ontwikkelaar Marco de Blaey uit Hoofddorp, verwacht een vertraging van één a anderhalf jaar. Dat is pijnlijk, vindt hij. ,,Ik heb een lijst met dertig kandidaten, de gemiddelde leeftijd is tachtig jaar." Plan voor Passage Ondertussen ligt er nog een nieuw- bouwplan in de Axelse binnenstad voor veertig appartementen op de plek van de grotendeels leeg staande Passage tussen de Noord straat en Kerkdreef. Een projectont wikkelaar uit Capelle aan den IJssel heeft dit ingediend. De gemeente Terneuzen wil graag dat er iets met de Passage gebeurt, maar wil een betere onderbouwing van het aan tal appartementen, want is er wel zoveel vraag in Axel? Van Overmee- ren denkt van wel. ,,Er is een schreeuwend tekort aan." TERNEUZEN Terneuzen heeft uit Den Haag 150.150 euro gekregen voor de centrale huisvesting van arbeidsmi granten aan de zuidrand van Sluiskil. Er worden extra voor zieningen mee betaald. Het ministerie van Binnen landse Zaken, dat ook over volkshuisvesting gaat, heeft het geld beschikbaar gesteld uit een potje om kwetsbare groepen versneld en beter on derdak te bieden. Uit een on derzoek door voormalig SP- voorman Emile Roemer is on langs nog gebleken dat het met de huisvesting van arbeidsmi- granten nogal eens slecht is gesteld. Het bedrijf Homeflex uit Slie- drecht bouwt aan de Leiding laan in Sluiskil, vlak bij het woonwagencentrum, 32 ap partementen voor 84 kortwer- kers. De 150.150 euro wordt on der meer gebruikt voor zaken waarop omwonenden hebben aangedrongen, zoals de aanleg van een voetpad en erfafschei- dingen. De wooneenheden worden volgens de huidige planning eind januari geplaatst en moe ten in het voorjaar van 2021 klaar zijn. dinsdag 1 december 2020 Straks 'n biertje doen aan de 'vlas-bar' Voorzitter Carlo de Vries en medewerkster Priscilla Thijs aan de 'vlas-bar' in het vernieuwde dorpshuis -Carlo de Vries, voorzitter van de stichting 't Heike in Heikant. foto peter nicolai Oudere Axelaars die graag in een nieuw appartement in de Axelse binnenstad willen gaan wonen, moeten nog veel geduld hebben. De bouw van elf appar tementen op de hoek Tuin-Mo- lenstraat kan waarschijnlijk pas in 2022 beginnen. Er is beroep tegen aangetekend. Harmen van der Werf Axel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54