Deftige thee met een taartje in de oude pastorie van Ovezande Roep om jutbak tegen troep op drukbezochte dijk 7 JONGEREN IN LEWEDORP ACTIE VOOR WONINGBOUW Jongeren in Lewedorp maken zich zorgen: 'Kunnen wij in de toekomst wel een huis vinden in ons dorp? Hoe pijnlijk zou het zijn als we straks moeten gaan concurreren? De 18-jarige Aniek de Hond heeft het initia tief genomen om de zorgen die er leven uit te spreken rich ting de gemeente en de provincie. Een brief, vergezeld van een kleine tweehonderd handtekeningen, is al op de post gegaan naar deze twee overheden. De crux van het verhaal: er moeten meer (betaal bare) woningen komen. Lewedorp lijkt volgens de inwoonster van Lewedorp, die momenteel socio logie studeert in Tilburg, een geval apart te zijn. Hoe vaak hoor je ten slotte niet dat de meeste jongeren die buiten Zeeland gaan studeren niet meer terugkomen. ,,Die ver halen zullen best waar zijn, maar hier hoor ik andere geluiden'', zegt Aniek. ,,In mijn vriendengroep van dertig mensen wil bijna ieder een in Lewedorp blijven wonen of terugkeren.'' Zelf ziet ze haar toekomst ook in het dorp waar ze opgroeide. De studente denkt dat het culturele- en verenigingsleven een belang rijke rol speelt bij de binding van jongeren met Lewedorp. Onder meer de bloeiende voetbalvereni ging en carnaval zorgen voor veel saamhorigheid. Maar Aniek heeft zorgen. En met haar veel andere jonge én oudere inwoners uit het dorp. Zijn er straks wel voldoende betaalbare huizen voor al die jonge mensen die graag in Lewedorp willen blijven? De nieuwbouw wijk West-Kraayertpolder is bijna vol. Daar wordt alleen nog een rij tje huizen gebouwd. ,,Maar daar van kost het goedkoopste 215.000 euro. Dat is niet op te brengen voor een alleenstaande starter, zelfs niet met een salaris op hbo-niveau.'' De brief die ze aan de gemeente en de provincie heeft gestuurd, noemt Aniek 'stof tot nadenken'. ,,Het is goed dat ze weten dat wij Het is goed dat ze weten dat wij geen vergrijzend dorp zijn geen vergrijzend dorp zijn.'' Er moeten volgens haar meer huizen worden gebouwd om de grote groep jongeren die binnen nu en pakweg vijf jaar op zichzelf wil gaan wonen, kansen te bieden. ,,Hoe pijnlijk zou het zijn als we straks onderling moeten gaan con curreren?' Ik wil niet opbieden te gen een goede vriend of vriendin.'' Dat de zorgen breed leven, bleek toen een Facebookbericht waarin Aniek haar zorgen uitte als een lo pend vuurtje rondging. Mede daardoor heeft ze veel handteke ningen verzameld. Ook de dorps raad steunt de actie. De studente zegt nu al jonge dorpsgenoten te kennen die nau welijks een geschikt huis kunnen vinden. Om het probleem niet uit de hand te laten lopen, zijn vol gens veel dorpsbewoners meer woningen nodig. Misschien is aan de zuidkant van het dorp nog ruimte voor uitbreiding. Enige haast is geboden volgens de initia tiefneemster van de actie. Ze wijst erop dat de wettelijke procedures voor woningbouwplannen vaak jaren duren. ,,Als we nu niets doen, lopen we straks achter de feiten aan.'' Aniek hoopt dat haar brief serieus wordt opgepikt. Vol gens haar is het goed voor de ge meente en de provincie als veel jongeren in Zeeland blijven. Het theehuis wordt een dagbeste dingsproject waar cliënten aan de slag kunnen die een klein stukje verderop wonen in de apparte menten van de stichting psychia- trische zorg. De plannen van Zeeuwse Gronden zijn kleinscha lig en niet commercieel opgezet. ,,Nee, het wordt echt een dagbeste ding", zegt Miranda Dieleman van de stichting. ,,We gaan geen maal tijden serveren en we zijn ook geen concurrentie van de horeca. Maar het wordt wel een plek waar je deftige koffie en deftige thee kunt drinken, misschien met een taartje." Lokale mensen Zeeuwse gronden hoopt dat niet alleen de vele fietsers die in de zo mermaanden door Ovezande rij den eens aanwippen, maar mikt ook op de lokale mensen. ,,Het is zeker ook voor mensen uit het dorp. Die even koffie willen drin ken, of iets met elkaar overleggen. Het moet zo gezellig worden dat je er graag komt." Deze nieuwe functie sluit goed aan bij de wensen van de parochie voor de pastorie. Het bestuur was al langere tijd op zoek naar een an dere invulling, maar dat lukte nog niet. De maatschappelijke functie die Zeeuwse Gronden voor ogen heeft, sluit prima aan bij het toe komstbeeld van de parochiekern. Als de vergunning wordt verleend en corona niet al te veel roet in het eten gooit, gaat het theehuis ko mend voorjaar open. Voorlopig voor drie dagen in de week. Joeri Wisse Kruiningen De drukbezochte dijk tussen Kruiningen en Hansweert is één van de smerigste stukjes van de Westerschelde-oever. PvdA-raadslid Marjolein Sinke wil dat de gemeente Reimers- waal dat probleem te lijf gaat door een jutbak te plaatsen. ,,Dan gaan mensen vanzelf op ruimen." Sinds 2013 wordt een jaarlijkse schoonmaakactie gehouden op het de dijk tussen de voormalige veerhaven van Kruiningen en de verkeerspost op de punt tussen de Westerschelde en het Kanaal door Zuid-Beveland. ,,Dat levert elke keer een volle kar troep op", vertelt Sinke. Door corona is de actie dit jaar niet doorgegaan en dat is te zien. ,,Op dit moment is zowel binnen- als buitendijks de hoeveelheid afval enorm." De initiatiefnemer van de actie heeft meerdere keren om de plaatsing van een bak gevraagd, maar kreeg telkens nul op het rekest. Sinke vindt het onbegrij pelijk dat op dit drukke deel van de dijk geen enkele vuilnisbak of container staat en vraagt daarom nu de gemeente in actie te ko men. dinsdag 1 december 2020 'Ik wil niet opbieden tegen een vriend' Rob Paardekam Goes - Aniek de Hond, inwoonster Lewedorp In de pastorie van de katholieke kerk in Ovezande komt waar schijnlijk een theehuis. Stich ting Zeeuwse Gronden heeft hiervoor vergevorderde plan nen en de vergunningaanvraag is de deur uit. De parochie blijft eigenaar van het pand en zal de oude pastorie ook blijven ge bruiken voor activiteiten. Melita Lanting Ovezande Aniek de Hond bij de nieuwbouwwijk West-Kraayertpolder, die snel volloopt. Meer huizen zijn volgens haar en veel andere dorpsbewo ners nodig. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 52