Voor de veugels van de winter Di 10 ZEELAND Zuiderburen NIEUWE TOEKOMST EERSTE WOLKENKRABBER VAN EUROPA Streektaal Groot nieuws in de Scheldestad. De Ant werpse Boerentoren krijgt een nieuwe toekomst. De eerste Europese wolkenkrabber komt in handen van het havenbedrijf Ka toen Natie, ook aanwezig in Ter- neuzen. Fernand Huts, CEO en voorzitter van Katoen Natie, wil er een cultuurtoren van maken. Wie even niet denkt aan de Onze-Lieve-Vrouwekathedraal van Antwerpen, komt bij de Boe- rentoren uit als het bekendste ge bouw van de stad. Het idee om aan de fameuze winkelstraat Meir een wolkenkrabber te bouwen, groeide na de Eerste Wereldoor log. De zone tussen de Schoen markt en de Eiermarkt raakte zwaar beschadigd. Een groots pro ject moest die omgeving weer meer prestige geven. Ook omdat in 1930 de Wereldtentoonstelling in Antwerpen zou plaatsvinden. Boerenbond Zo begon in 1929 onder impuls van 'de Algemeene Bankvereeniging' de bouw van de eerste wolken krabber van Europa. In het voor jaar van 1932 was de officiële ope ning van de Boerentoren een feit. Het gebouw kreeg die naam omdat de Boerenbond de grootste aan deelhouder was van de bank die sinds 1998 KBC heet. Het is ook de bank KBC die de Boerentoren vo rige week aan Katoen Natie ver kocht. De toren haalde de jongste jaren weinige keren het nieuws. In 1970 begon er nog een uitbreiding waarna de top sinds 1976 op 95,75 meter ligt. En in 2004 werd de Boerentoren versierd met een me terslang doek waarop een gedicht van schrijver Tom Lanoye. Ant werpen was dat jaar wereldboe kenstad. Het liefdesgedicht van de Boerentoren aan de kathedraal hing zes maanden lang uit. De kunst van Huts En nu is er dus de aankoop door Katoen Natie, nieuws dat in Ant werpen toch wel insloeg als een bom. Het plan van Fernand Huts om van de Boerentoren een cul tuurtempel te maken, is minder verrassend. De ondernemer staat bekend als een fanatieke kunstlief- hebber. In 2018 pakte hij ook in Hulst uit met het tentoonstel- lingsparcours Vossen, naar de le gende van de vos Reynaert. Vorig De aankoop van de toren door Katoen Natie sloeg in als een bom jaar was er in het Waterkasteel van Moorsel bij Aalst de expo PiKant!, over 500 jaar Vlaamse kant. En uit de indrukwekkende collectie van zijn Phoebus Foundation kwam in 2020 het project Blind Date. His torische portretten, met werk van onder meer Frans Hals, hadden in musea en kerken in de Antwerpse binnenstad moeten uithangen. Maar corona zorgde voor een tijde lijke sluiting. Plannen Terug naar de Boerentoren, over vijf jaar moet die cultuurtoren klaar zijn. Huts kondigde begin dit jaar al een Cobra-museum aan voor Antwerpen. Daarin zouden de werken die hij bezit van Karel Appel en Corneille een plaats moeten krijgen. Komt dat mu seum dan in de Boerentoren of wat zijn de plannen? Die werden onlangs in de media alvast uitge smeerd. Winkelruimtes, een kof fiebar, een KBC-kantoor, apparte menten, een panoramazaal, het moet er allemaal in te vinden zijn. Cultuur moet de bezoeker te genkomen van de tweede tot de tiende verdieping. Huts wil daar voor samenwerken met alle spe lers uit de culturele sector, ook op internationaal vlak. Ook de eigen collectie zal te zien zijn. Huts be nadrukt dat dit geen eenmanspro ject is, maar gedragen wordt door de hele bedrijvengroep en een team van honderden mensen. Huts Tower Wat niet wegneemt dat de soms sarcastische Antwerpenaar al een nieuwe naam heeft gevonden voor de Boerentoren: de Huts Tower, met een knipoog naar de man die zo graag de president van de Ver enigde Staten wil blijven. ie ligt 'r schóóne bie", zegt |m'n buurman 'n paor we ken gelejen, as tie verbie fietst. ,,Dat ei je hie vlug gedaon", en die wiest nao m'n 'ofje dat pas gesput is. 't Is echt wao, dat moe gezeid wor- ren, die ligt 'r prachtig bie. Netjes omgeleid zonder 'obbels of bobbels, alles móói gliek. Noe was 'k glad nie van plan om dit naojaor te sputten. Mêêstal doen 'k dat in mèèrte. Moe toen 'k een paor daogen tevoren deu de polder wan delde, zag ik dat de boeren overal an 't ploegen waren. Jao, dao waoren zelfs twêê trekkkers bezig op êên percêêl. Ik docht noch: Zouen ze vroeger ook mee twêê span pèèrden bezig gewist ziin op êên stik grond? Best kanse van 'Jao' 'óór, want vroeger waren de mènsen ook nie dom en lui. Glad nii. Mao toen 'k die boeren bezig zaog, docht ik bie m'n eigen: Begint 'r noe ook maor an. 't Is schóón weer, de grond ligt dróóge op wien moej wachten? 'n Paor middagjes bin 'k bezig ge wist. Eêst en vooral wao de prei van de zeuemer stoeng en de slao, de to- maoten, de spinzoojie en d'èrpels. Dao goeng prachtig. Kiek, an 'k êêmao bezig bin, dan vind 'k nog leutig ook. En wurms dan d'r bie miin in den grond zitten. Ongelóóflijk. En noe is 't van de zeumer toch wel dróóge wist ee? Mao ze zitten d'r 'óór en dat is goed van de beluchtieng van de bo dem. In 't land zie je dat trouwens ook ee? As ze ploegen dan vliegen d'r 'êêle zwerms mêêuwen over die verse veu- ren. Schóóne ee? Mao bie miin gebeu rende dat nie. Allêêne de katte was in de buurte; die lag lekker lui in 't zon netje op d'achterstraote. Mee z'n speciaole penne An'k dan nao die rechte veuren in 't zwart geploegde land stao te kieken, dan moen 'k wel 's dienken aan die zwarte matjes op de kleuterschole. Jao, dao most je dan stroken gekleurd papier deu vlechten. Mee z'n specia ole penne. As dan juffrouw Corry of juffrouw Kitty dat strookje in m'n penne 'ao gedaon, dan most ik op-en- neer deu die rechte stroken. Mao die scheurende botsen dan was alles nao de sondemieter. Dan bleven d'r van die rechte stroken nie vee mêêr over. Wat 'n kwellieng. Mao natuur lijk goeng dat nao een paor maonden toch wel beter. 'k Was toen êêl 'óóv- èèrdig als me dat dan toch eindelieng lukkende. (D'andere kinders deejen dat al weken!) Dat goed gevoel dat kreeg ik noe ook wee toen de buur man zei: ,,Dat eij goed gedaon, joen- gen." Daogs daonao bin 'k in d'n blom- men'of begonnen. Mao da's andere kost Dat is nie van roefel de schoefel: da's verzichtig mee de d'n kapper wat krauwen of t'r ^er of daor nog wat bollen in de grond zitten. Is dat niet 't geval, dan gaot de spao d'r in. Allêêne de rozebottels staon nog lekker te kleuren. Die laot 'k altied 'angen. Voor de veugels van de winter. zaterdag 28 november 2020 Boerentoren wordt cultuurtempel In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: de KBC- toren in Antwerpen. Dominique Piedfort Antwerpen De KBC-Boerentoren wordt omgetoverd tot cultuurtoren. eigen foto Rinus Willemsen In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Rinus Willemsen in het Zeeuws-Vlaams. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 42