j Arnold (Noud) van Lierop 9 Sachsenhausen is een weerzin wekkende dodemansomgeving. Als Arnold van Lierop 12 juli 1942 met de trein in concentratie kamp Dachau aankomt, dooft het licht in zijn leven. Hij slijt zijn laatste maanden als kolensjouwer en vult het beetje eten dat ze krij gen aan met aardappelschillen en groenteresten uit afvalbakken. Na langdurige ondervoeding en mishandeling komt God hem op 27 november 1942 om 14.10 uur halen. Hij is 31 kilo afgevallen en weegt nog amper 50 kilo. Op 7 december is het nieuws nog niet doorgedrongen in Neder- PRIESTER/JOURNALIST land. Sterker, moeder en Dora schrijven Jan Arnold dat er kenne lijk onbeperkt pakketten naar hun broer gestuurd kunnen worden. Als iedereen de beurt neemt, krijgt Arnold (Noud) viermaal per maand post. Maar het is stil, staat in dezelfde brief. Te stil. 'We hopen maar dat we niet moeten denken aan ziekte van N. Het is een bang wach ten.' Januari 1943 ploft een condole ancebrief op de mat in Hulst. Mil- lenaar schrijft dat hij Arnold in Berlijn en Sachsenhausen heeft mogen bezoeken en 'ik weet dus wat voor ontzaglijk verlies u door zijn We hopen maar dat we niet moeten denken aan ziekte van N. sterven heeft getroffen. Ik deed niet meer dan mijn dure plicht, en heb het altijd zeer betreurd dat mijn streven om eenige verlichting te brengen in het lot van de ons ontslapene aan zoo grote beperkingen was gebonden.' Naast zijn patiënten helpen kan dokter Van Lierop in de Tweede Wereldoorlog aan het lot van zijn broer niets veranderen. Maar wel licht wel aan dat van de collega huisarts Joop Casparie. De lokale verzetsleider wordt, in een poging aan de Duitsers te ontsnappen, op een dag in de bagagebak in de auto van Van Lierop vanuit Hulst naar Clinge in veiligheid gebracht. Daar blijft hij ondergedoken. Jan Arnold van Lierop overlijdt in 1965 op 77-jarige leeftijd. BRIEVEN Parkeren In Veere is men nog niet ge wend aan een parkeermeter (17 november). Men gaat het groots aanpakken. Indertijd heeft men een speciaal filmpje laten maken om toeristen te trekken, nu gaat men het regu leren. Van een bijeenkomst, of groot evenement is dan geen sprake meer. Want eerst moet je 15 euro uitgeven voor je auto en daarna twintig euro of zelf nog meer waarvan je niet eens weet of het je bevalt. Veere gaat ervan uit dat enorm veel mensen naar Veere zul len komen om een expositie te bekijken die ze ergens an ders ook al hadden kunnen zien. Dat is je rijk rekenen. Kortom, de exploitatie van de Grote Kerk in Veere is al vier jaar geen succes. En zo zal het ook gaan met de evenementen in de andere dorpen langs de kust. J. Buijs, Aagtekerke Toeslagenaffaire Men kan zich afvragen, of het afschuiven van schuld in de toeslagenaffaire (19 november) wel een doel heeft. Het is mij nog niet bekend of alle slacht offers al gecompenseerd zijn. Compensatie heeft volgens mij meer effect dan een schuld vraag. Want afschuiven kun je doen tot in het jaar nul en het leidt niet tot aansprakelijk heid. M. Uitterhoeve, Goes Toeslagenaffaire (2) Tijdens het parlementair on derzoek naar de kinderopvang toeslagenaffaire wijst de belas tingdienst met een beschuldi gende vinger naar de politiek. Onze politieke leiders zeiden dat ze er niets vanaf wisten terwijl wanhopige ouders noodbrieven stuurden naar Den Haag over hun uitzicht loze financiële situatie. Gezin nen kwamen op straat te staan, omdat ze de boete's van tien duizenden euro's niet konden betalen. De belastingdienst kwam bij de ouders omdat ze de gastou dergezinnen niet aan konden pakken en tjaiemand moest het gelag betalen! Ondertus sen werden de ouders als frau deurs bestempeld met alle ge volgen van dien. Mensonwaar dig, gewetenloos, respectloos en totaal geen gevoel van em pathie. Vreselijk dat de belasting dienst met een botte bijl in de levens van talloze ouders on gecontroleerd heeft inge hakt. De schuldigen die vanuit het pluche te werk gingen zul len moeten boeten en beseffen wat zij ouders hebben aange daan. Compensatie zal de wond bedekken maar genezen zal het nooit, de ouders heb ben te veel geleden. Els Bierens, Kortgene Dylan Groenewegen Straf Groenewegen de zwaar ste ooit! Waar blijft de straf voor de UCI? Waar blijft de straf voor de Poolse organisa tie? Er had een veel betere af zetting moeten zijn. Wij kijken heel graag naar het wielrennen op televisie, zoals het afhaken van wielrenners als ze bergen op klimmen. Dan komt er op het einde de sprint. Een meute van soms 100 tot 140 renners die allemaal eerst willen zijn. Soms durven we niet te kijken uit angst voor valpartijen. De UCI is hiervoor verantwoordelijk. Er zijn ge noeg mogelijkheden om deze afgrijselijke sprints te voorko men. Dan komt de wielrenner: ieder wil winnen ten koste van. Als je de pech hebt te vallen en er blijken zeer ernstige verwon dingen te zijn, dan is er ie mand schuldig en wordt de renner negen maanden ge schorst. Hij gaat niet in beroep. Hoe enorm groot is zijn medeleven en spijt. UCI neem maatregelen. C. C. van Sabben Terneuzen Westerscheldetunnel Vervoer over Westerschelde van auto's, fietsen en wande laars ging tot in '03 per boot. Hiervoor kwam in de plaats een tunnel onder de Schelde ten behoeve van de auto's en, omdat door deze tunnel niet gefietst mag wor den, voor de fietsers een bootje dat men ferry noemt. Voor ge bruik van deze verbindingen moet je betalen. Als men vindt dat de tunnel tolvrij (20 november) moet zijn, dan moet de ferry dat ook zijn. En niet alleen voor men sen die hier of daar wonen maar voor iedereen zowel de tunnel als de ferry. Wij zijn toch allemaal gelijk! Of is de één meer gelijk dan een ander? Willem Osterman, Vlissingen Verkeersmisdrijven Even in chronologische volg orde, alle data betreffen het jaar 2020 waarvoor iemand werd veroordeeld (13 novem ber). Op 20 maart bij snelheid van 176 km per uur schade aan ingehaalde auto veroorzaakt waarna doorgereden en ver volgens staande gehouden door politie; rijbewijs ingeno men. In april door politie staande gehouden vanwege autorijden na ingetrokken rij bewijs. In juni auto bestuurd met tweemaal toegestane hoe veelheid alcohol, wat leidde tot gevaarlijk weggedrag en fron tale aanrijding met motorrij der, die daarbij verongelukte. Veroordeling luidt: twee jaar gevangenisstraf, vijf jaar rij ontzegging en boete van 2000 euro. Dan kan niet anders wor den geconcludeerd, dan dat er iets grondig mis is met onze (verkeers)wetgeving. Wolter Koster, Goes dinsdag 1 december 2020 GO niet voorkomen Geboren: 25 september 1897 in Steenbergen Opleiding: kleinseminarie IJpelaar (1909-1915), godgeleerdheid grootseminarie in Hoeven (1915-1921) Priesterwijding: 21 mei 1921 Kapelaan: Corneliusparochie in Den Hout (1922-1926) en Onze Lieve Vrouwe van Goeden Raad in Driesprong-Teteringen (1926 1939). Journalist: vanaf 1931 geestelijk adviseur en chef-redacteur van de Katholieke Wereldpost Aanhouding: 28 juni 1940 in Breda Overleden: 27 november 1942, in concentratiekamp Dachau -Uit een brief aan Arnold van Lierop Over de achtergrond van dit ver haal is een podcast gemaakt, te vinden in dit artikel op de website van deze krant. U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Edisonweg 37e 4382 NV Vlissingen 08801-30210

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41