NIEUWS 3 CORONA MONDKAPJESPLICHT ►A In winkels, theaters of bij autorijlessen moet vanaf vandaag het mondkapje verplicht op. foto robin utrecht, rene manders/dci media Zo'n beetje als laatste land van Europa geldt ook in Nederland vanaf vandaag een mondkapjesplicht in publieke binnenruimten. Hoe werkt dat in de praktijk? Waar moet ik een mondkapje dragen? In en op alle publieke binnenruim ten, stationsgebouwen, bushaltes en luchthavens, meldt de rijksoverheid. De regel geldt minimaal voor de ko mende drie maanden. Publieke bin nenruimten zijn bijvoorbeeld win kels, musea, benzinestations, cafés en theaters. Ook in het onderwijs ontkomt nie mand er vanaf vandaag aan, met uit zondering van de basis school. Sommige activi teiten, zoals gymnas tiek, zang en bepaalde vormen van praktijk onderwijs zijn uitge zonderd, omdat dat lastig gaat met een mondkapje op. Bij contactberoepen, zoals de kap per of de rijschoolhouder, is het mondkapje vanaf nu eveneens ver plicht. Dat geldt zowel voor de pro fessional als voor de klant. Zorgverle ners zoals de huisarts en fysiothera peut zijn uitgezonderd van de plicht. Toch zullen zij wel vaak om het dra gen van een mondkapje vragen, is de verwachting. Nog een uitzondering: kerken, moskeeën en andere religieuze ge bouwen. Het kabinet ziet dit als be sloten ruimten. Dat geldt bijvoor beeld ook voor een kantoor, fabriek of verenigingsgebouw. Is er een vuistregel waar ik me aan kan houden? Over het algemeen: iemand die loopt, draagt het mondkapje en wie stilzit op een vaste plek, mag het afnemen. Zoals in het restaurant - zodra die weer opengaan. Onderweg naar het tafeltje is het mondkapje verplicht. Wie zit, mag het afdoen. Maar voor toiletbezoek moet het weer op. Op een middelbare school geldt hetzelfde. Lopen, mondkapje op; zit ten, mondkapje af. Een docent hoeft als hij voor de klas staat geen mond kapje te dragen, maar als hij tussen de rijen loopt, moet het wel. Aan welke regels moet mijn mond kapje voldoen? Hij moet mond en neus volledig bedek ken en 'moet ontworpen zijn om de verspreiding van virus sen tegen te gaan', meldt de overheid. Daarbij wordt het advies gegeven om mondkapjes te gebruiken die worden verkocht in de supermarkt of bij de drogist. Medische mondneusmaskers moeten bewaard blijven voor de mensen in de zorg. Zelf iets maken mag ook, maar dan moet het de boel dus wel goed be dekken. Een sjaal over de neus trek ken is niet genoeg. Een spatscherm, zoals we tegenwoordig vaak zien vol doet eveneens niet, ook hier weer met het argument dat het de mond en neus niet bedekt. Voor wie gelden de regels niet? Voor kinderen tot en met 12 jaar, om te beginnen. Ook mensen die aan het sporten zijn, die acteren, muziek ma ken of interviews geven voor radio of televisie, lopen geen risico op een boete. En dan zijn er nog de mensen die vanwege een beperking of ziekte geen mondkapje kunnen dragen. De vraag is: hoe wordt dat gecontro leerd? In de regels staat nu dat de po litie en boa's deze mensen moeten vragen om aannemelijk te maken dat zij geen mondkapje kunnen dragen. Dat wordt verder niet gespecificeerd. ,,Je zou kunnen denken aan een pas of kaartje van een cliëntenorganisa tie, of een pasje van de huisarts'', zegt een woordvoerder van het Nationaal Kernteam Crisiscommunicatie. ,,We gaan er vanuit dat deze mensen en de ordehandhavers daar onderling in alle redelijkheid wel uit zullen ko men.'' Eerder zette de rijksoverheid een voorbeelddocument online dat ie mand die geen mondkapje kan dra gen zou kunnen laten zien. Dat pa piertje ging echter gauw weer offline, toen bleek dat het gedeeld werd on der mensen die principieel tegen stander zijn van mondkapjes. Zijn winkeliers blij met de mondkapjesplicht? Ja, zegt Paul te Grotenhuis van brancheorganisatie InRetail. ,,In de meeste winkels dragen heel veel mensen al een mondkapje, nu wordt het verplicht. Dat geeft extra duide lijkheid en dat is alleen maar fijn." Elke winkel kan de mondkapjes plicht opnemen in zijn huisregle ment. Op basis daarvan kan klanten de toegang worden geweigerd. „Maar we verwachten dat het aantal inci denten beperkt blijft", stelt Te Gro- »Het kapje moet mond en neus volledig bedekken. Een spatscherm voldoet niet tenhuis. „Als klant zonder mond kapje zul je je straks echt bekeken voelen, verwacht ik. En mocht ie mand voor trammelant zorgen, dan zijn winkelmanagers over het algemeen heel goed getraind om daarmee om te gaan. In het uiterste geval kunnen zij de hulp inroepen van de politie of boa's." Sommige winkels bieden mond kapjes aan bij de ingang. ,,Dat mag natuurlijk, maar ik denk niet dat het straks nog nodig is. Als er een ver plichting is, heeft iedereen wel een mondkapje bij zich.'' »Wie loopt, draagt een mondkapje en wie stilzit, mag het afdoen Kan ik vanaf vandaag meteen een boete krijgen als ik de regels negeer? Ja, dat kan, bevestigt het Nationaal Kernteam Crisiscommunicatie. ,,Maar het is niet de bedoeling dat er in de eerste dagen meteen massaal met de bonnenboekjes gezwaaid wordt.'' Met andere woorden: om mensen een beetje te laten wennen aan de verplichting zullen politieagenten en boa's beginnen met vermanende ge sprekjes en waarschuwingen voor ze overgaan tot het uitdelen van de boete van 95 euro die staat voor het overtreden van de mondkapjesplicht. Maar die boetes zullen uiteindelijk wel volgen, stelt Gerrit van de Kamp van politievakbond ACP. ,,Op een ge geven moment zal het iedereen toch wel duidelijk zijn dat er een verplich ting is, en de dagelijkse coronacijfers geven weinig aanleiding om niet op te treden." Van de Kamp waarschuwt: „Steeds meer mensen zijn alle regels zat, dus het wordt voor handhavers steeds moeilijker om hun werk op een prettige manier te doen. De over heid zal de bevolking ook echt per spectief moeten blijven bieden. Al leen maar restricties, dat werkt niet.'' dinsdag 1 december 2020 GO urn de iveeh 'Zonder mondkapje voel je je straks echt bekeken' Chris van Mersbergen Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3