Winterspelen: vier dagen concerten in winterse sfeer 'Veere te afhankelijk van toerisme' 6 Sociale woningbouw Terwijl aan alle kanten van Middel burg de duurdere koopwoningen de grond uit worden gestampt, moet er ook genoeg aandacht zijn voor huurders met een kleinere portemonnee, vindt de gemeente raad. Dat leidde in 2017 al tot de af spraak met Woongoed Middelburg Dit stukje van de Stromenwijk ontwikkelen is een oude wens dat er in 2021 400 goedkopere huur woningen bijgebouwd moeten zijn. De deadline nadert, maar het einddoel komt ook steeds dichter bij. De teller staat nu op 315 sociale huurhuizen die al zijn gebouwd of binnenkort worden gebouwd. Met een nieuw plan voor de Stromen- wijk kunnen er in één keer vijftig bij komen. Het gaat om een bedrijfslocatie aan de Braakmanstraat, waar enkele loodsen staan tussen huizen aan de Nieuwe Vlissingseweg, portiekwo ningen aan de Braakmanstraat en flats aan de Westerscheldestraat. Dat stuk grond is eigendom van Lo- vago Middelburg B.V. en dat wil het bedrijf stopzetten en de grond ver kopen. De gemeente ziet deze kans schoon om de opdracht voor meer sociale huurhuizen een extra zet richting de eindstreep te geven én te werken aan verduurzaming door een bedrijf weg te halen uit een woonwijk. De gemeente heeft Lovago in contact gebracht met Woongoed. De corporatie heeft met bouwbe drijf VolkerWessels een plan ge maakt voor vijftig sociale huurhui zen. Die worden gebouwd volgens het concept MorgenWonen. Dat betekent dat de huizen niet ter plekke van de grond af aan worden opgebouwd, maar dat daar de losse onderdelen in elkaar worden gezet. Die onderdelen - muren, gevels, trappen, dak - zijn op een andere plek al gefabriceerd. Een woning kan zo in één dag wind- en water dicht worden opgebouwd. ,,Er zijn nog veel stappen nodig voordat deze huizen er staan, maar dit stukje van de Stromenwijk ont wikkelen is een oude wens", zegt wethouder J ohan Aalberts. ,,Woon- goed gaat een totaalplan maken, waarin ook de portiekwoningen aan de Braakmanstraat worden be trokken, want die staan er ook niet voor de eeuwigheid." De bouw van deze huizen valt buiten de woningbouwafspraken die de Walcherse gemeenten met elkaar hebben gemaakt. In die af spraken zat wel wat extra ruimte. Het wijkje aan de Braakmanstraat gaat af van die 'vrije ruimte' die Middelburg nog heeft. Ze mochten niks maar ze wilden zo graag en dus gebruikten de vaste en vrijwillige medewerkers van De Spot de stille tijd om nieuwe ideeën te bedenken. Zodat er plannen klaarlagen op het mo ment dat de deuren weer open mogen. Het eerste nieuws wordt vandaag gelanceerd. ,,Winterspelen noemen we het. Vier dagen concerten in een win terse sfeer'', kondigt Lineke Broos van De Spot aan. ,,Denk aan een haardvuur, Elfstedentocht, Mart Smeets. We willen de kerstvakan- tie opwarmen en een beetje kleur geven, nu mensen toch niet weg kunnen. Het wordt meer dan op tredens alleen. We gaan De Spot ervoor aanpassen, maar natuurlijk wel op een goede, coronabesten- dige manier." De Spot in Middel burg komt met kerstcadeautje voor muziekliefhebbers Dat betekent bijvoorbeeld dat de bar dicht is, maar zelf wat te drin ken meenemen mag (net als in bioscopen) wel. En je moet een mondkapje op - dat is vanaf 1 de cember verplicht in publieke bin nenruimtes - maar als je eenmaal op je stoel in de zaal zit, mag het weer af. En iedereen moet de han den ontsmetten bij binnenkomst. ,,We volgen strikt de regels'', zegt Broos. ,,Maar we willen toch ook graag iets moois bieden, want daar is iedereen ook heel erg aan toe." Dat geldt voor de mensen van De Spot zelf, voor muziekliefheb bers en zeker ook voor de muzi kanten. Voor Winterspelen is een mooi rijtje artiesten geboekt. Zon dag 27 december geeft I Am Oak (Thijs Kuijken) een solovoorstel ling; maandag 28 december speelt Broken Brass Ensemble; dinsdag 29 december staat Yin Yin op het podium; en woensdag 30 decem ber sluit Pip Blom de concertreeks af. ,,De bands komen, op I Am Oak na, in vol ornaat. Het worden geen kleine akoestische optredens", be nadrukt Lineke Broos. Alle optre dens beginnen om 20.00 uur en kaarten voor elke show kosten 10 euro. De verkoop begint op 1 de cember om 10.00 uur via de web site van De Spot. Voor elk concert zijn maximaal dertig kaarten be schikbaar. Als Winterspelen be valt, kan het worden herhaald. ,,De winter duurt nog lang en het con cept is eenvoudig te herhalen'', be vestigt Broos. ,,En corona is de we reld ook nog niet uit. En ook met een volle zaal is dit een prachtig concept voor ons podium." Volgens voorzitter Jan de Regt van de Federatie van Ondernemersver enigingen Veere (FOV) is dat niet vreemd. ,,Want we maken ons op recht zorgen." Hij wijst erop dat volgend jaar maar liefst een kwart van de begro ting van de gemeente door toeris ten moet worden opgebracht. ,,En in 2024 moet het nog meer zijn ter- wijl er geen enkele zekerheid is dat dan ook weer heel veel toeristen naar Walcheren komen. Dan gaat het om een bedrag van 17,1 miljoen euro op een begroting van 66,5 miljoen." Hij vindt dat onverant woord. Kwart van begroting moet door toeristen worden opgebracht. Ondernemers maken zich zorgen De Regt roept in herinnering dat medio dit jaar door de coronacrisis werd gevreesd dat de gemeente in twee jaar tijd liefst 11,5 miljoen euro zou mislopen door het weg blijven van de toeristen. Dat bleek uiteindelijk mee te vallen omdat het toerisme toch flink aantrok en de regering in Den Haag ook nog eens te hulp schoot. Maar volgens De Regt is er geen enkele garantie dat het bij een volgende crisis weer zo zal gaan. ,,En nu maakt de gemeente zich financieel nog afhankelijker van het toerisme door de toeristenbe lasting te verhogen, de parkeerta rieven te laten stijgen en het be taald parkeren uit te breiden." Door die stijgingen wordt Veere, aldus de voorzitter, een van de duurdere kustgemeenten. Hij vraagt zich of Veere zich hierdoor niet uit de markt prijst. ,,Minder toeristen leidt tot een gat in de be groting." MIJN DORP, MIJN STAD dinsdag 1 december 2020 Middelburg op koers door wijkje Thijs Kuijken, multi-instrumentalist en zanger van de Nederlandse band I Am Oak, treedt op zon dag 27 december solo op in De Spot tijdens Winterspelen. foto paul bergen Met vijftig nieuwe sociale huur huizen in één keer komt Middel burg heel dicht bij het waarma ken van een afspraak die vier jaar geleden werd gemaakt met Woongoed Middelburg. Boven dien komen de huizen op de plek van een aantal oudere bedrijfs- loodsen midden in een woon wijk. Een mooie dubbelslag dus, vindt de gemeente. Maurits Sep Middelburg - Johan Aalberts, wethouder Corona sloeg kraters in de pro grammering van De Spot. Nu concerten weer zijn toege staan, benut het Middelburgse poppodium de vrijgekomen ruimte met iets nieuws: een serie van vier optredens op vier achtereenvolgende dagen in de kerstvakantie, onder de titel Winterspelen. ,,Het wordt een kleine, warme, wollige winter avond." Maurits Sep Middelburg De gemeente Veere wordt op fi nancieel gebied te afhankelijk van het toerisme, zo vinden de ondernemers. Die waarschu wing klonk de laatste tijd enkele keren tijdens inspraakreacties bij vergaderingen van de plaat selijke politiek. Emile Calon Domburg AAGTEKERKE Gym zaal, 17.30-18.30 uur: Gymnastiekuur (groep 3 t/m 8); Aga- thastraat, 19.30 20.30 uur: Aanwezig heid ZBBUZZ GRIJPSKERKE Zee- landplant, 18.30 19.30 uur: Jeugdna tuurclub De Vleer muis MIDDELBURG Zelfre- giecentrum, Oranje laan 17-19, 10.00 12.30 uur: Cursus WRAP voor mannen; ZB, 09.00-17.00 uur: Expositie 11 van de 111' en mogelijkheid om Sinterklaas Speurtocht te doen; 12.00-14.00 uur: In loopspreekuur Soci ale Cliëntenraad; 14.00 en 15.00 uur: 'Klik Tik', computer cursus; 19.30-20.30 uur: VPRO Tegenlicht Meet Up Zeeland On line; Cinema Middel burg, 20.00 uur: Ver toning 'De Vogel wachter' OOSTKAPELLE De Halve Maan, 10.15 11.45 uur: Dynamic Tennis OOST-SOUBURG Kroonjuweel, 09.00 10.00 uur: Peutergym VLISSINGEN ZB, 10.00-16.00 uur: Mogelijkheid om 'Sin- terklaas speurtocht' te doen; Oude Markt 45, 10.30-12.00 en 14.00-15.30 uur: Stadswandeling; Gymzaal Theo Thijs- senschool, 17.00 uur: Kleutergym WESTKAPELLE De Bellink, 17.00-18.00 uur: Gymuur meiden van 10-12 jaar; 20.00 21.00 uur: Pilates en Bodyshape; Bij de Koster, 18.45-19.45 uur: Pilates; Markt, 18.00-19.00 uur: Aan wezigheid ZBBUZZ, WEST-SOUBURG Van Doornlaan 33a, 13.00-17.00 uur: Tafeltennis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 38