Mondkapjesfabriek in Assenede draait op volle toeren 5 „Supermarktketens trekken aan ons, tegelijkertijd neemt de vraag uit de zorg toe", zegt Franz Berg man, eigenaar van Dromedary In dustries in Assenede. Maar hij le vert liever de overheid. En die laat op zich wachten. Hij begrijpt niet waarom het zo lang moet duren, terwijl de vraag naar kwalitatief hoogwaardige mondkapjes onver minderd groot is. ,,Wij kunnen er morgen anderhalf miljoen leve ren." De zes doorzichtige glazen boxen in de fabriekshal in Assenede, net over de grens bij Sas van Gent, draaien overuren. Per uur spugen ze een slordige 45.000 mondkapjes uit. Kapjes die voldoen aan de strenge FFp2-norm en de nog strengere 2R-normering. Die res pectievelijk 98,5 en 99,5 procent van de virusdeeltjes tegenhouden. De S-klasse onder de mondkapjes, al dus Bergman. Die worden recht streeks geleverd aan de Belgische overheid. Dromedary Industries is verbon den aan ECA, het concern van de gefortuneerde familie Christiaen. Hun grootvader begon een jaar na Wie een naaimachine kon bedienen, heb ik aan het werk gezet de Tweede Wereldoorlog een auto- bekledingsbedrijf, dat inmiddels is uitgegroeid tot een grote producent van bekleding voor merken als Peu geot, Volvo en Mercedes. Daar wer ken tientallen Zeeuwen. Van oudsher maakt ECA ook me dische schorten. Toen de coronacri sis als een bom insloeg en de auto motive-industrie harde klappen kreeg, kon vestigingsdirecteur Lode Garmyn twee dingen doen. Zijn personeel naar huis sturen en een beroep doen op steun van de Vlaamse overheid, of opnieuw schorten produceren voor de zorg. Hij deed dat laatste. ,,Wie een naai- machine kon bedienen, heb ik aan het werk gezet." Vanuit die schorten is de link naar mondkapjes snel gemaakt. Als de Vlaamse overheid in april, wan neer de coronapiek op zijn hoogst is, aanklopt bij ECA, stelt Garmyn voor om mondkapjes te produce ren. Waar de concurrentie machi nes uit China probeert te importe ren, ontwikkelt de Vlaming in sa menwerking met een Duits ingeni- eursbedrijf een eigen machine. Met vereende krachten wordt dit voorjaar in een paar weken tijd een complete productielijn uit de grond gestampt, een traject dat in 'nor male tijd', misschien wel een jaar of langer duurt, schat Garmyn in. ,,Het heeft mij heel wat slapeloze nach ten gekost." Eén machine worden er drie. En als de Vlaamse overheid opnieuw aanklopt, kan ECA in to taal zes machines aanschaffen. Goed voor 400 miljoen kapjes per jaar. Ook koopt Garmyn in april op zeer grote schaal grondstoffen in. Hij weet de hand te leggen op ton nen van het cruciale 'meltblown polypropyleen'. Want hoewel een mondkapje een simpel product lijkt, is het zonder meltblown, de kritische filterlaag, bijna waarde loos. Sinds de corona-uitbraak staat meltblown synoniem voor goud. Iedereen wil het, niemand heeft het. Maar langzamerhand raakt het geduld in Assenede op. Garmyn wil leveren. Het liefst morgen nog. Net zoals hij aan de Vlaamse overheid doet. Zijn bedrijf heeft miljoenen geïnvesteerd in het uit de grond stampen van een productielijn. Heeft inmiddels voldoende voor raad. En wil nu duidelijkheid van de Nederlandse overheid. ,,We hebben een gentlemen's agree ment, reden waarom we niet zo maar met andere partijen in zee gaan." Want aan alle kanten wordt aan het bedrijf getrokken. Helemaal nu Nederland mondkapjes vanaf 1 de cember verplicht in publieke bin nenruimten, zoals stations en luchthavens. ,,Medische groothan dels kopen bij ons in. Maar ook zie kenhuizen, zorginstellingen en zelfs supermarktketens kloppen aan." Toch komen ze voorlopig nog op een wachtlijst, zegt hij. Het Landelijk Consortium Hulp middelen (LHC) becijfert in april dat de vraag naar FFP2-mondneus- maskers voor zorgpersoneel tijdens een besmettingspiek, zoals dit voorjaar, ruim 60 keer hoger is dan normaal. Van de 73.000 per week, naar maximaal 4,5 miljoen tijdens een piek. Aantallen waar ECA zeker aan kan voldoen. dinsdag 1 december 2020 Dromedary Industries in Assenede produceert dagelijks duizenden mondmaskers. fotos camile schelstraete 1,5 miljoen maskers op voorraad Veel bedrijven durven hun vin gers er niet aan te branden: mondkapjes maken. Het aantal Nederlandse producenten is op twee handen te tellen. Maar in het Belgische Assenede, net over de grens, produceren tien tallen Zeeuwen dagelijks dui zenden mondmaskers. Het wachten is nu of ze die ook aan de Nederlandse overheid mogen leveren. Timo van de Kasteele Assenede -Lode Garmyn, ECA M Franz Bergman (links) en Lode Garmyn bij de voorraden grond stoffen voor de mondkapjes van Dromedary Industries.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37