f 4 Ze neemt veel ervaring mee en houdtvan verbinden. Gerda van Leeuwen zwaait sinds vorige week de scepter over de politie- eenheid Zeeland West-Brabant. GERDA VAN LEEUWEN NIEUWE POLITIECHEF BEGONNEN De Zeeuwse bolussen en Brabantse worsten broodjes stonden voor haar klaar toen ze kennis kwam maken. Politie chef Gerda van Leeuwen (58) is vo rige week begonnen als chef van de politie-eenheid Zeeland-West-Bra bant. ,,Ik zie goede samenwerking in deze politie-eenheid en toch respect voor twee culturen. Dat trekt me zeer." „Het klopt, capaciteit is een pro bleem. We hebben de handen vol, niet alleen aan traditionele politie werk. We zetten ook vol in op de di gitale wereld. Daar speelt een groot deel van het leven van jeugd en cri minelen zich nu af." ,,De komende paar jaar hebben we te weinig mensen. Dat weten we. We moeten een gat vullen. Hoe we dat doen? Bijvoorbeeld door nog slim mer te organiseren en de mentale en fysieke inzetbaarheid van de collega's samen heel te houden. Politiemen sen hebben een enorme drive, die moet je tegen zichzelf in bescher ming nemen. Onze eenheid heeft met 4,6 procent het laagste ziektever zuim van alle eenheden in Neder land. Dat willen we ook zo houden." ,,Haha, moet ik even over nadenken. We maken keuzes samen met het be voegd gezag. Je zou dan kunnen den ken aan de begeleiding van evene menten, zoals voetbalwedstrijden. Dat kan wel een onsje minder. En dat kunnen de organisaties zelf ook. We willen collega's die aan het bureau PASPOORT werken ook op straat gaan inzetten. Er loopt ook een pilot voor een sim pele, snellere afhandeling van veel voorkomende misdrijven zoals win keldiefstallen. Agenten handelen het incident daarbij ter plaatse af." ,,We doen er ook van alles aan om jonge mensen warm te maken voor het politievak, met name in Zeeland waar het door de geografische ligging We doen er ook van alles aan om jonge mensen warm te maken voor het politievak, met name in Zeeland - Gerda van Leeuwen moeilijker is nieuwe collega's binnen te halen. Onze wervers benaderen belangstellenden en online zijn we ook actief, bijvoorbeeld via Insta- gram. Kandidaten komen in een zo geheten talentpool waarin we ze be geleiden naar de politieopleiding. Er zitten al zo'n honderd kandidaten in, negentig procent uit Zeeland. Dat werkt dus." ,,Ik neem mijn ervaring mee. Als chef van de eenheid sta ik natuurlijk op afstand maar ik spreek de taal van de agenten op de straat. Dat kan een voordeel zijn, ik houd van verbin den." ,,Nee, nee. Ik ben hier pas een week, voel me een klein beetje een kat in een vreemd pakhuis en moet nog echt landen. Maar ik stap natuurlijk wel op een rijdende trein. De focus ligt hier onder meer op de ondermij ning, op de bestrijding van de geor ganiseerde drugsmisdaad. In mijn vorige baan als hoofd operatiën in Midden Nederland heb ik op dat vlak nauw samengewerkt met andere par tijen, zoals dat hier gebeurt binnen de Taskforce-RIEC. Ik heb leiding ge geven aan de opsporing en was daar door betrokken bij grote onderzoe ken en heb daar ervaring in opge daan. Dan zie je dat veel criminaliteit in de wijk begint, ook bij personen als Taghi. Dat sterkt me in de overtui ging dat we er ook op wijkniveau met zijn allen bovenop moet zitten. Bij sommigen helpt het niet, maar ande ren kun je eruit trekken." dinsdag 1 december 2020 GO 'Veel criminaliteit begint in de wijken' Hessel de Ree Tilburg In heel Nederland worstelt de poli tie met die capaciteit door vergij- zing en (te) weinig instroom van jonge agenten. Hoe denkt u dat op te gaan oplossen? U zult keuzes moeten gaan maken. Dat wil zeggen: bepaalde taken niet of minder doen. Wat gaat u niet meer doen? 1 Wat heeft u te bieden aan dit ge bied en met name de ruim 3400 werknemers van de eenheid? U bent nieuw en fris in Zeeland en West-Brabant. Waar liggen volgens u hier de grote taken voor de poli- Politiechef Gerda van Leeuwen: ,Als chef van de eenheid sta ik natuurlijk op af stand, maar ik spreek de taal van de agen ten op de straat. Dat kan een voordeel zijn." FOTO JORIS BUIJS De nieuwe chef Gerda van Leeu wen (58) van de politie-eenheid Zeeland-West-Brabant is opvolg ster van Hanneke Ekelmans, die dit jaar plaats nam in de natio nale politieleiding. Van Leeuwen komt van de Politie Midden Ne derland waar ze hoofd operatiën en plaatsvervangend politiechef was. Ze is getrouwd en heeft een zoon. Van Leeuwen is gepokt en gemazeld in de politiewereld, waar ze als jonge agent haar car rière begon en gaandeweg erva ring op deed in zowat alle vakge bieden: van onderwijs, beleid en opsporing tot leiding geven. *Geboren op 25 april 1962 in Zwammerdam *Opleidingen: onder meer havo, politiediploma A en B (1979 1984), hbo personeel en organi satie en diverse functiegerichte opleidingen *1979-1987 basispolitiezorg Zeist en Leeuwarden *1992-1997: projectleider Lande lijk Selectie- en Opleidingsinsti tuut Politie *1998-2003: hoofd afdeling be drijfsvoering Nederlands Politie Instituut *2006-2010: districtschef Heu velrug, politie Utrecht *2011-2013: lid korpsleiding, poli tie Utrecht *2013-2017: hoofd operatiën po litie Midden Nederland, sinds 2017 ook plaatsvervangend poli tiechef tie? En gaat u die anders doen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36