Feestdagen met knallend veel korting? éérst ReclameFolder.nl checken! <t) MEDIA CULTUUR 29 Schaken op het witte doek t FILMS de groeiende belangstelling voor de denksport. Dat meisjes de denksport omarmen juicht KNSB-directeur Dharma Tjiam toe. ,,De verhouding tussen mannen en vrouwen in de schaaksport is in Nederland behoor lijk scheef.'' Soms dringt een vrouw het man- nenbastion binnen, zoals de Hon gaarse grootmeester Judit PolgSr, net als Beth een schaakwonderkind. Böhm: ,,Zij liet onlangs in haar web log weten dat mannen het aanvanke lijk ongemakkelijk vonden dat zij van haar verloren. Er waren altijd excu ses. In The Queen's Gambit krijgt Beth een handkus als zij een man verslaat. Zoiets heeft PolgSr nooit meege maakt.'' Böhm is verder zeer te spreken over het schaaktechnische gedeelte van de serie. ,,Er wordt echt geschaakt en goed naar elkaar gekeken door de spelers. Gewoon om het effect van een zet bij de tegenstander te meten. Schaken werd in films vaak als een gimmick gebruikt. Zoals in de tv- serie Columbo waarin de rechercheur in één zet iemand mat zet. Het wordt altijd gebruikt als een cliché om ie mand een slim imago te geven. Maar de laatste jaren is er veel verbeterd. De stukken staan altijd goed en de combinaties op het bord kloppen.'' In The Queen's Gambit worden be staande partijen nagespeeld, waaron der een stelling uit de partij van de Nederlandse grootmeester Daniël Stellwagen. Een ingewikkelde com binatie die Beth moet uitvoeren. Het maakt deze scènes voor de schaak kenners geloofwaardiger. Böhm: ,,Filmmakers schakelen echte scha kers in om te zorgen dat alles klopt.'' Of The Queen's Gambit een vervolg krijgt, is zeer de vraag. De serie is de verfilming van het gelijknamige boek van Walter Tevis uit 1983. De auteur, ook verantwoordelijk voor The Man Who Fell To Earth (verfilmd met Da vid Bowie), overleed een jaar later. Omdat het verhaal wordt afgerond, lijkt een mogelijk vervolg een gefor ceerde poging te worden. Schakers weten dat dit soort drieste manoeu vres om te winnen meestal gedoemd zijn om te mislukken. dinsdag 1 december 2020 GO Filmmakers zien de denk sport schaken als een pro baat middel om dramatische verhalen te vertellen over wilskracht, gekte en door zettingsvermogen. Soms zijn de films op ware gebeurtenis sen gebaseerd, soms zijn het fictieverhalen Searching for Bobby Fischer (1993) Deze film volgt de ontwikke ling van een Amerikaans won derkind, Josh Waitzkin, die als een mogelijke opvolger van de legendarische Bobby Fischer wordt beschouwd. Fahim (2019) Gérard Depardieu speelt de nukkige schaaktrainer van Fahim Mohammad, een jonge vluchteling uit Bangladesh die over een uitzonderlijk schaak talent beschikt. The Luzhin Defence (2000) Oscarwinnares Marleen Gorris verfilmde de roman De Verdediging van Vladimir Nabokov over een schaker die langzaam aan zijn ver stand dreigt te verliezen. Lang Leve de Koningin (1995) Esmé Lammers mikt met haar film op jonge kijkers. Hoofd persoon is een meisje dat door magische schaakstuk ken de denksport onder de knie krijgt en tevens op zoek gaat naar haar verdwenen vader (Derek de Lint). De film was de Nederlandse inzen ding voor de Oscars. Schwarz und Weiss wie Tage und Nachte (1978) Film van regisseur Wolfgang Petersen (Das Boot en The Perfect Storm) over een ont werper (Bruno Ganz) die een schaakprogramma bedenkt dat de Russen moet verslaan. Als zijn missie mislukt gaat hij zelf weer schaken. Download in de App Store

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29