zorgt voor schaakexplosie flHP 28 MEDIA CULTUUR ANGELA KIJKT TV Alles kwam terug, tot in de kleinste details. Alle pijn, maar ook alle liefde Quote van de dag Het succes van de Netflix- serie The Queen's Gambit, die wereldwijd meer dan 62 miljoen kijkers trok, leidt tot een ware schaakrage. Websites profiteren ervan. ,,Een meisje in de rol van schaakgenie speelt zeker mee.'' SCHAKEN HITSERIE Filmmakers schakelen steeds meer echte schakers in om te zorgen dat alles klopt Die ogen. Ik kon niet ophouden ernaar te kij ken zondagavond. Naar de ogen van de vrienden van Nicky. Dertigers inmiddels, stoere gasten, maar aan die ogen te zien waren ze weer even 11. Zoals ze daar stonden, bij de plek waar de tent stond in het bos, bij de boom waar ze 's nachts tegenaan plasten. Ogen vol pijn en vra gen, zoveel vragen: wat er toch is gebeurd die ene nacht? Ging hun vriendje zelf aan de wandel, is hij doelbewust van zijn luchtbedje gelicht door de da der, waarom hij en zij niet? Boek I.M. in dramaserie En dat was nog maar het begin van De zaak Nicky Verstappen: achter de schermen bij het politieon derzoek, de RTL-documentaire die Ewout Gene mans afgelopen drie jaar in het geheim maakte. Toen moest de dossierkamer met tientallen map pen met een dartelend vlindertje erop nog in beeld komen. Net als het moment dat het recher cheteam juicht en onmiddellijk daarna een traan tje wegpinkt, als onderzoeksleider Ferdinand Schellinkhout bekend maakt dat er een 'NN2 auto- somale hit' is in het dna-onderzoek. En natuurlijk het peilloze verdriet van ouders Bertie en Peetje dat dwars door het scherm en daarmee de ziel van de kijker snijdt. ,,Hoe noem je iemand die zoiets doet?'' ,,Een monster.'' Inmiddels heeft dat monster een gezicht en een naam: Jos Brech. Ruim een week geleden werd hij veroordeeld tot 12,5 jaar cel voor onder meer mis bruik en de dood van Nicky. Hoewel het einde dus bekend is, heeft Genemans er een beklemmende documentaire van weten te maken. Brech spande afgelopen weekend tevergeefs een kort geding aan om de uitzending te verhinderen omdat hij bang was te veel als 'dader' te worden af geschilderd. Maar deel 1 op zondag (gisteravond was deel twee) ging slechts zijdelings over hem. De nadruk lag op hoe het onderzoeksteam in het diepste geheim zijn werk doet, hoe groot ieders betrokkenheid en inzet is. Hoe de rechercheurs de moed erin houden, terwijl die de argeloze kijker in de schoenen zakt bij de aanblik van het bergach tige landschap in de Vogezen waar ervaren bush- crafter Brech voor het laatst is gezien. politie, van de ouders en natuurlijk van Peter R. de Vries. Het raakt me elke keer weer dat er, zodra de naam Nicky valt, ineens zo'n andere man voor de camera staat dan er doorgaans aan talkshowtafels of in Boulevard zit. Een man in wie we moeiteloos ons eigen gevoel herkennen: het mag en hoort niet dat een 11-jarig jochie vrolijk op zomerkamp ging en nooit meer thuis kwam. Zoals het ook onmen selijk voelt dat alle betrokkenen na twintig jaar nog met zoveel onbeantwoorde vragen zitten. Ik kan alleen maar hopen dat Brech ook heeft ge keken en eindelijk gaat praten. Kerstserie First Dates Is de wereld helemaal in de ban geraakt van het schaken sinds de successerie The Queen's Gambit van Netflix? Het lijkt er sterk op gezien de bezoek cijfers van websites zoals Chess.com. Oprichter Erik Allebest wrijft elke dag zijn ogen uit. Sinds enkele weken trekt zijn schaakgemeenschap op internet da gelijks meer dan drie miljoen bezoe kers, een ongekend aantal dat nog da gelijks groeit. De nieuwe gebruikers, vooral vrouwen, willen de spelregels leren, anderen met meer ervaring nemen deel aan onlinetoernooien. Allebest vergelijkt de huidige schaakexplosie met de hoogtijdagen van het legendarische WK-duel in 1972 tussen Bobby Fischer en Boris Spassky op IJsland die de hele wereld tot de verbeelding sprak. Toen was er nog geen internet, maar de Teleac- cursus van ex-wereldkampioen Max Euwe zorgde in Nederland voor een enorme aanwas bij de schaakclubs. Hoe is het succes van The Queen's Gambit te verklaren? Volgens schaak ambassadeur Hans Böhm, zelf een internationaal meester, is het zeker van belang dat een meisje (Beth Har mon, op latere leeftijd voortreffelijk gespeeld door AnyaTaylor-Joy) de rol van een schaakgenie vertolkt. „Ik had ooit een idee voor een jeugdboek over schaken. Een ervaren schrijver van kin derboeken gaf mij toen het advies om van de hoofdper soon een meisje te maken. Dat zou beter scoren.'' Böhm wij st ook op het succes van de Nederlandse schaakfilm Lang Leve de Ko- ningin van regisseur Esmé Lammers uit 1995, die enigszins met de Net- flixhit te vergelijken is. ,,Ook daarin was de hoofdpersoon een meisje dat goed kon schaken en op zoek ging naar haar vader. Deze film trok toen veel kinderen naar de schaakclubs.'' Wereldkampioen Lammers kijkt met veel plezier terug op haar kinderfilm. Wie haar deels beïnvloedde om de film te maken was haar grootvader, Max Euwe (1901-1981), de enige Nederlander die wereldkampioen schaken werd. ,,Lang Leve de Koningin heeft zeker autobiografische aspecten. De basis vormt het leerboekje Oom jan Leert Zijn Neefje Schaken dat ik van mijn opa kreeg en waarvan hij een van de samenstellers was. Ik heb daar mijn eigen verhaal van gemaakt. De hoofdpersoon werd een meisje dat net als ik zonder vader was opge groeid en naar hem op zoek ging. ,,Mijn vader (politicus Han Lam- mers, en onder meer Commissaris van de Koningin in Flevoland, red) verliet kort na mijn geboorte mijn moeder. Pas op mijn 18de kwam ik met hem in contact. Dat verleden zit voor een deel in mijn film verwerkt." Lang Leve de Koningin, bekroond met een Gouden Kalf en de Neder landse inzending voor de Oscars in 1995, had zeker invloed op het schaakleven in Nederland. Lam mers: „Ik kom nog regelmatig vrouwen tegen van in de 30 die door mijn film in schaken geïn teresseerd zijn geraakt. Aanwas van vrouwen in de Nederlandse schaakgemeen schap is nodig. De Koninklijke Nederlandse Schaakbond (KNSB) is zeer te spreken over dinsdag 1 december 2020 TELEVISIE AvroTros komt met een vierde lige dramaserie over het liefdes verhaal van Ischa Meijer en Connie Palmen, gebaseerd op het gelijknamige boek I.M.. Ramsey Nasr en Wende Snij ders nemen de hoofdrollen voor hun rekening. TELEVISIE (BID Het is een eerbetoon aan volhardendheid. Van - Beau van Erven Dorens kijkt in de special Beau De Daklozen terug met de betrokkenen van toen First Dates komt met een kerst serie, die van 14 tot en met 25 december dagelijks wordt uitgezonden. In het programma worden, zoals gewoonlijk, mensen gekop peld zodat zij de kerstdagen niet alleen door hoe ven te brengen. ueens Gambit Ab Zagt Schaakgenie Beth Harmon (Anuya Taylor- Joy) trekt veel meisjes de denksport in. foto 44 - Hans Böhm, internationaal meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 28