coronatijd 21 Vraag het onze specialisten balwedstrijd kijken via Zoom, dan zit iedereen achter zijn laptop met een biertje. Het is minder spontaan en minder sociaal, maar het is wel het beste alternatief. Ik ben ook groot voorstander van vrijdagmiddagborrels met collega's via Zoom: het is toch een vorm van sociaal contact. Of eet samen via Zoom. Als je er baat bij hebt, gewoon doen.'' Houd privé en werk strikt( ter) gescheiden Gebruik tijdens een werkdag je pauze ook echt als pauze, aldus Sabine Jansen. ,,Ruim niet de vaat wasser leeg, maar maak een wandeling. Of staar een kwartier uit het raam.'' Ook Launspach zegt: ,,Een duidelijke scheiding tussen werk en privé is echt belangrijk. Veel mensen die thuiswerken zijn geneigd iets meer uren te maken dan normaal. Je stuurt toch nog dat ene mailtje, je wilt dat rapport graag af hebben. Maar langer doorwerken is een goede manier om stress te krijgen.'' Werk met collega's vanuit een vakantiehuisje Sabine Jansen: ,,Een hele dag in je eentje thuis werken gaat vervelen, terwijl ieder mens verbon denheid wil. Heb je een leuke collega in de buurt? Spreek af om tussen de middag te wandelen. Je kunt zelfs bij elkaar werken, als je een tafel hebt die groot genoeg is om 1,5 meter afstand te bewa ren. Binnen die regels is er best veel mogelijk. Als je de dagelijkse sleur van thuiswerken echt wilt doorbreken, boek dan per twee collega's een huisje in een vakantiepark op de Veluwe. Dat mag.'' Maak afspraken met je huisgenoten (en staar eens uit het raam) Sabine Jansen: „Iedereen weet intussen wat belangrijk is om structuur te creëren, maar ik kan het niet vaak genoeg herhalen: op tijd slapen, op tijd wakker worden, vaste eetmomenten en vol doende bewegen. Zorg ook voor een duidelijke structuur op je werkdag en maak afspraken met je huisgenoten. Zeg dat je tussen 12.00 en 13.00 uur beschikbaar bent en dat je tussen 09.00 en 12.00 uur niet gestoord wilt worden. Zorg dat je huis is opgeruimd zodat je je niet ergert aan de stapel was terwijl je digitaal vergadert.'' Blijft mijn kind een voorkeur houden voor alles wat erg zoet smaakt? Op welke leeftijd begin ik met de seksuele opvoeding van mijn kind? COACH SEKSUALITEIT CARLA RUTGERS Ik heb al jaren veel slijm in mijn keel, alleen met sporten en slapen is het oké dinsdag 1 december 2020 GO Neem in coronatijd geen afwachtende houding aan, want dat maakt je onrustig. Eet, slaap en beweeg wel als vanouds. ILLUSTRATIE TRIK Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl VOEDINGSDESKUNDIGE MONICA MARS 'Wie zoet is krijgt lekkers, wie stout is de roe'. Gehoorzaam en volgzaam gedrag associë ren we met de smaak 'zoet'. Zoet is bij uitstek een smaak die jong en oud aangenaam vindt en waar je iemand dus 'zoet' mee kunt houden. Als pasgeboren baby heb ben we een voorkeur voor zoet ten opzichte van ge woon water. Een zoete smaak is interessanter, je proeft dat er glucose Die komt vroeger aan de orde dan je verwacht. Baby's onder zoeken de wereld en zichzelf met hun mond en handjes. Al onderzoekend ontdekken ze ook hun geslachtsorgaan. In het begin per toeval, maar er komt een moment dat ze onthouden dat aanraking daar een fijn gevoel geeft. En wat fijn voelt, herhaal je. Het gevoel is vergelijkbaar met duimzuigen en heeft nog niets te maken met vol- HUISARTS RUTGER VERHOEFF Slijm in de keel kan meerdere oorzaken hebben, bijvoorbeeld ontstoken keel- en neusaman- delen, een bijholteontsteking, een verkoudheid, een bronchi tis, een longontsteking of aller lei allergieën (dieren, huisstof mijt, boom- of graspollen). Maar het lijkt erop dat de oor zaak bij u ergens anders zit. Het zou kunnen zijn dat u last heeft van een post nasal drip zonder duide lijke aanwijsbare oorzaak. Dan wordt er te veel slijm geproduceerd dat via - de brandstof voor de herse nen - inzit. Baby's reageren niet voor niets enthousiast als je ze voor het eerst een fruit- hapje geeft. De borst- of fles voeding die ze tot dan toe heb ben gehad is wel zoet, maar niet zo zoet en aangenaam als fruit. Betekent dit dan ook: hoe zoeter hoe lekkerder? Nee, er is een grote spreiding in wat mensen de optimale zoetheid vinden. De een houdt van heel zoet, de ander van licht zoet. Krijg je je (jonge) kinderen niet aan het water, wil je ze wel zoethouden, maar niet te veel zoetigheid geven? Wees dan gerust. Uit onderzoek blijkt dat naarmate kinde ren ouder worden, hun voorkeur voor heel zoet over het algemeen af neemt. wassen seksualiteit. Door je te realiseren dat seksuele ontwik keling al begint in de babyfase, kun je hierop voorbereid zijn. Je hoeft dan niet te schrikken, of negatief te reageren, als je kind voortdurend aan zijn ge slachtsorgaan zit of het ergens tegenaan wrijft. Ook waar an deren bij zijn. Je opvoeding mag erop gericht zijn je kind te laten genieten van zijn lichaamssensaties en anderen te vertellen dat dit een nor male ontwikkeling is. Als je kind wat ouder is kun je uitleggen dat hij/zij van zijn lichaam mag genieten, maar liefst wel privé op zijn kamer. Door er zo bewust mee om te gaan help je je kind opgroeien tot een volwassene die vrij van zijn seksualiteit kan genieten. de bijholtes of de neus achter in de keel druppelt. Een neus- spray met corticosteroïden kan de klacht verhelpen. Daarnaast is het mogelijk dat er voedselresten achter keel- amandelen blijven hangen, die in de loop van de dag de keel in zakken. Of, dat uw klacht het gevolg is van maagzuur- oprispingen. Soms veroorzaakt overmatig schrapen of kuchen slijm in de keel. Men denkt op dat mo ment dat het helpt, maar door dat het slijmvlies elke keer een opdonder krijgt, wordt er nieuw slijm aangemaakt. Tenslotte kan er een psychi sche component meespe len, aangezien u aangeeft dat u geen hinder onder vindt tijdens het sporten of andere activiteiten. Mijn advies, vraag een verwijzing naar de KNO- arts.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21