i Unilever waagt dure gok met belastingclaim van 11 miljard ECONOMIE 17 m MM Minder kosten maken is de snelle manier van extra geld verdienen, maar voor de lange termijn moet er gewoon meer winstgevende omzet groei komen. Het traditionele ver- dienmodel van de banken, geld goed koop aantrekken en duurder uitle nen, staat al enige tijd onder druk door de lage rente. ,,En die lage rente houden we nog een heel lange tijd'', waarschuwde financieel topman Clifford Abraham. Nu de rentemarge onder druk staat moet er meer verdiend worden door kennis en advies te verkopen aan de klant. En natuurlijk de aantrekkelijke leningen, zoals hypotheken, verder laten groeien. Die groei wil ABN Amro halen in Nederland en de om ringende landen. De belangrijkste groeimarkten zijn private banking, vermogensbeheer voor rijke particu lieren en meer klanten in het mid den- en kleinbedrijf (mkb). En een combinatie van die twee, 'De onder nemer en de onderneming' zoals ze dat bij ABN Amro noemen. Een speerpunt wordt de financie ring van duurzaamheid. De bank wil de energietransitie bij bedrijven fi nancieren. Ook verduurzaming van huizen is een groeimarkt voor de bank. ABN Amro heeft veel kennis en expertise op dit terrein zegt de bank. Traditioneel is ABN Amro groot in private banking en de kredietverle ning aan grote bedrijven. Zeker in de private bankingtak zit nog veel groei, denkt de bank. Daarnaast wil de bank zijn positie versterken bij de particuliere klant en het mkb. ,,We hebben met vijf miljoen particuliere rekeninghouders ook een sterke po sitie op de retailmarkt en we hebben zo'n 350.000 mkb-bedrijven als klant'', verduidelijkt Swaak. Met raad en daad wil ABN Amro de klanten aan zich binden. Een hypo theek voor de particuliere klant, een We willen een vertrouwde partij zijn voor particulieren en bedrijven bij alle financiële besluiten die ze nemen lening voor een mkb-bedrijf, daar be gint het vaak mee. Maar de ambities reiken verder. ,,We willen een ver trouwde partij zijn voor particulieren en bedrijven bij de financiële beslui ten die ze nemen. We hebben de kennis en de kunde in huis'', aldus de ABN Amro-topman. Groei Als de klant van beginnend zzp'er tot vermogend directeur van een bedrijf groeit, kan de dienstverlening mee groeien, betoogt Swaak. ,,Dat is het concept van private en commercial banking samenbrengen." Én, ABN Amro wil meer diensten aanbieden aan mkb-bedrijven, zoals de geauto matiseerde boekhouding doen. Voor de particuliere markt rekent ABN Amro op groei in de hypothe- kenmarkt. Moneyou, een van de hy potheekdochters van ABN Amro, moet daarvoor als prijsvechter in de markt worden gezet. Ook met de par ticuliere klant wil ABN Amro een soort vertrouwensrelatie opbouwen door de klant met raad en daad bij te staan bij de financiële consequenties van keuzes. Dat moet tot een langdu rige winstgevende relatie leiden hoopt de bank. Naast Nederland wil ABN Amro groeien in private banking in Noord west-Europa. In België, Duitsland en Frankrijk is ABN Amro al een grote speler bij particulier vermogensbe heer. In die markt zijn tal van spelers actief. Groeien kan daar op eigen kracht, maar de bank kijkt nadrukke lijk naar mogelijke overnamekandi daten. Ook in Nederland overigens. De nieuwe koers moet de bank winstgevender maken in de ko mende jaren. Om de ambitie waar te maken gaat ABN Amro de komende jaren 300 miljoen investeren in digi talisering en nieuwe producten. De aangekondigde bezuinigingen moe ten structureel tot 700 miljoen euro aan besparing leiden. De timing is bijzonder. Uitgere kend een dag voordat de Tweede Kamer experts hoort over een wets voorstel dat de aandeelhouders goud geld kan kosten, komt Unile ver met het definitieve besluit: het levensmiddelenconcern is sinds zondag 100 procent Brits. De Ne derlandse rechtspersoon Unilever NV is voorgoed verleden tijd: er zijn nu alleen aandelen in Unilever PLC - public limited company - over. ,,Een tragisch moment'', meent journalist Jeroen Smit. Hij is de schrijver van Het Grote Gevecht, waarin het getouwtrek om de Brits Nederlandse reus minutieus wordt beschreven. Smit is maandagmid dag een van de experts die zich in de Tweede Kamer uitspreekt over de omstreden 'verhuiswet' van GroenLinks. Als die spoedwet wordt aangenomen moeten bedrij ven die verhuizen naar een land waar geen dividendbelasting be staat - zoals het Verenigd Konink rijk - eerst even aftikken bij de Ne derlandse belastingdienst. Belastingclaim Over de gehele winst die nog in de onderneming zit, is dan een eind- afdracht van 15 procent verschul digd, het tarief waar Nederland di videnden mee belast. De wet wordt met terugwerkende kracht inge voerd. Unilever hangt een belas tingclaim van 11 miljard euro boven het hoofd, op te hoesten door de Britse aandeelhouders. Het bestuur van Unilever liet de aandeelhouders eerder nog weten de omvorming van het concern te rug te zullen draaien als de verhuis- wet wordt aangenomen. Maar na zondag is die weg afgesloten. ,,De Nederlandse NV is opgeheven en komt nooit meer terug'', stelt Smit. Daarmee neemt het bedrijf een ri sico, taxeert hij. Unilever verwacht dat de Nederlandse wet geen stand zal houden bij de rechter, omdat die zou indruisen tegen internationale en/of belastingverdragen. Een woordvoerder namens het bedrijf bevestigt die lezing. Daarmee speelt het bedrijf hoog spel, zegt hoogleraar belastingrecht Jan van de Streek van de Universi teit van Amsterdam. Hij zegt tegen de Kamerleden dat de kans fifty- fifty is dat de wet standhoudt en dat de aandeelhouders van Unilever moeten betalen. Bestaande juris prudentie geeft geen eenduidig antwoord, waardoor 'het kwartje beide kanten op kan vallen'. Heel veel partijen moeten hun definitieve standpunt nog bepalen. Zij worden gewaarschuwd door VNO-NCW en MKB Nederland: volgens de werkgevers staat de re- De Nederlandse NV is opgeheven en komt nooit meer terug putatie van Nederland als vesti gingsland op het spel. En volgens de belangenclub van institutionele be leggers, Eumedion, zullen vooral veelbelovende start-ups zich wel twee keer bedenken voor ze zich in Nederland zullen vestigen. Directeur Rients Abma van Eu- medion vindt het gewaagd van Unilever om erop te gokken dat de belastingclaim van 11 miljard geen stand zal houden. Mocht dat toch zo zijn, dan zullen de aandeelhou ders het bestuur weten te vinden, stelt hij. ,,Het bestuur is hoofdelijk aansprakelijk.'' Volgens Smit is de zelfverzekerde houding van het be stuur dan ook schijn: ,,Ze zweten peentjes in Londen'', stelt hij. Mocht de verhuiswet stand hou den, dan is er volgens Smit 'een ge rede kans' dat Unilever zijn hoofd kantoor toch in Rotterdam neerzet. ,,Je krijgt dan een PLC onder Brits recht maar dan in Nederland.'' jg dinsdag 1 december 2020 GO ten snijden door minder verschil lende producten aan te bieden. ABN Amro gaat vol inzetten op digitalise ring van de diensten en wil nieuwe, attrac tieve markten aanbo ren. FOTO ANP - Robert Swaak, bestuursvoorzitter ABN Amro Er is geen weg terug: Unilever is definitief Brits geworden. Maar mocht de omstreden verhuiswet van GroenLinks het halen, dan is er 'een gerede kans' dat het hoofdkantoor straks alsnog in Rotterdam komt te staan. Laurens Kok Den Haag - Jeroen Smit, journalist/auteur Unilver is sinds zondag voor 100 procent een Brits bedrijf met het hoofdkantoor in Londen. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17