Bloemetje voor SS'er mocht wel, maar de manier waarop niet 'Geef marineschepen naam stoere vrouwen' NIEUWS 13 Verkiezing Carrera Neefs (24) werd nationaal nieuws in België, toen ze op 11 no vember (Wapenstilstandsdag, het einde van de Eerste Wereldoorlog) naar het oorlogskerkhof van Yssel- steyn toog om daar een bos bloe men te leggen. Het ging om het graf van Wim Heubel, een Neder landse SS'er die vocht aan het Oostfront en die lid was van de lijfwacht van NSB-leider Anton Mussert. Hij was ook de broer van 'zwarte weduwe' Florrie Rost van Tonningen, een verstokte natio- naalsocialiste. Heubel stierf op 28 april 1945 tijdens een gevecht met Canadezen. Neefs, raadslid in de grensge meente Wuustwezel, had voor de gelegenheid een Duits dirndl- jurkje aangetrokken. Ze plaatste fo to's van zichzelf op sociale media met daarbij onder meer de tekst: 'Tijdens de oorlog zijn er meerdere kanten en de winnaar schrijft het grootste verhaal. Ik ben geen ont kenner, maar ik vergeet ook deze mensen niet'. 'Geen neonazi' Het Vlaams Belang leek door alle commotie in verlegenheid gebracht en kondigde een 'interne tuchtpro- cedure' aan. De uitkomst daarvan is dat Neefs nu uit de partij is gezet. Niet omdat ze bloemen heeft ge legd bij het graf van een SS'er, maar omdat ze partijregels heeft ge schonden. ,,Mevrouw Neefs is geen neo nazi'', zei partijvoorzitter Tom Van Grieken in het televisieprogramma De Zondag. ,,Ze heeft op verzoek van nabestaanden een krans gelegd. Dat mag ook van mij: een individu mag rouwen om iemand. Maar ze heeft dat politiek gezien uitermate onhandig aangepakt, om niet te zeggen stom.'' Volgens Ortwin Depoortere, se cretaris van Vlaams Belang, heeft Neefs het partijcharter geschonden. Daarin staat onder meer dat Vlaams Belang geen schade mag worden toegebracht. De kous zou zijn afgedaan als Neefs het charter zou onderteke nen, maar dat wilde ze niet. Volgens haar staat dit gelijk aan een schuld bekentenis. Nu is ze boos en zegt ze dat haar royement is ingegeven door 'een heel andere agenda'. Vol gens haar laat Vlaams Belang zich sturen door zijn tegenstanders en de media, en wordt de partij gere geerd door mensen die 'absurd hoge lonen' opeisen. Schild Vrienden Neefs is ook (en nog steeds) lid van Schild Vrienden, een extreem rechtse en conservatieve Vlaamse jongerenorganisatie. Deze kwam twee jaar geleden in opspraak door antisemitische, seksistische en ra cistische uitlatingen op internet. Oprichter Dries Van Langenhove zit voor Vlaams Belang in het Bel gisch parlement. De politieke partij heeft zelf al twee suggesties: Francien de Zeeuw, de eerste vrouwelijke militair in de Nederlandse krijgsmacht, en ver zetsheldin Jos Gemmeke. Zij kreeg, als enige vrouw naast koningin Wilhelmina, de Militaire Willems Orde. De fregatten van de Koninklijke Marine dragen namen van (manne lijke) zeehelden als Tromp, Van Speijk, De Ruyter en Karel Door- man, mijnenjagers zijn vernoemd naar een plaats (bijvoorbeeld Urk, Willemstad en Zierikzee) en on derzeeboten naar dieren (zoals dol fijn en walrus) - voorafgegaan door Zr. Ms. van Zijner Majesteits. Maar van alle vaartuigen van de Konink lijke Marine is er niet één ver noemd naar een vrouw, constateert GL-Kamerlid Tom van den Nieu- wenhuijzen. Hij komt vandaag in het debat over de defensiebegroting met het voorstel om de twee nieuwe fregat ten, die scheepswerf Damen bouwt, naar 'twee heel bijzondere vrouwen' te vernoemen, die een rol speelden 'bij de start van emancipa tie bij Defensie'. ,,Zij moeten zo worden geëerd.'' dinsdag 1 december 2020 GO Ook dit jaar is er een verkiezing voor het Woord van het Jaar. Vanaf vandaag verschijnt de voorselectie met twintig genomineerde woor den en in de loop van de maand volgt de uitver kiezing. Eerder uitgeroepen tot Woord van het Jaar: boomer (2019), blokkeerfries (2018), app- ongeluk (2017) en treitervlogger (2016). mondkap jesdiploma- tie. Neuswisser (de) (in Bel gië): swabstaafje voor het verzamelen van test materiaal uit iemands neus(holte). Onthamsteren (onover gankelijk werkwoord; onthamsterde, h. ont- hamsterd) houdbare levensmiddelen die je al heel lang in huis hebt in een maaltijd verwer ken. Puberoma (de): recalci trante vrouwelijke zes tigplusser die zich niet houdt aan de 1,5 meter- regel en de andere re- gels die dienen om de verspreiding van corona tegen te gaan. Quarantinderen (on overgankelijk werk woord; quarantinderde, h. gequarantinderd) tin deren terwijl je in qua rantaine zit en dus geen fysieke ontmoetingen kunt arrangeren; porte- manteauwoord van qua rantaine tinderen. Raamknuffelen werk woord, alleen onbepaal de wijs): tijdens een raamvisite doen alsof je elkaar omarmt of knuf felt met glas ertussen. Snotterschaamte (de): het gevoel dat iemand met een loop- of snot neus zich schaamt voor zijn aanwezigheid in het gezelschap van anderen, die weleens zouden kun nen denken dat hij een ziekte heeft waardoor hij anderen zou kunnen be smetten. Toogviroloog (de): leek die als dilettant op het gebied van de virologie nepinformatie verspreidt over een virus, de over dracht daarvan en/of de behandeling ervan. Unlockproblematiek (de): problematiek in ver band met het beëindigen van een lockdown of het afbouwen van preven tieve maatregelen tegen verspreiding van een virus. Virusvluchteling (de): iemand die een stad of gebied waar een virus epidemie heerst ont vlucht, bijvoorbeeld naar een tweede huisje in een dunbevolkt gebied. Wraakwinkelen (onover gankelijk werkwoord; wraakwinkelde, heeft gewraakwinkeld) winke len na een lockdown, waarbij je extra dure aanschaffen doet uit wraak op het (corona)virus. Zelfquarantaine (de): vrijwillige quarantaine: in zelfquarantaine gaan. De Belgische politieke partij Vlaams Belang heeft partijlid Carrera Neefs geroyeerd, omdat ze bloemen heeft gelegd bij het graf van de Nederlandse SS'er Wim Heubel. Het ging er echter niet om dat ze het had gedaan, maar de manier waarop. Mark van Assen Antwerpen Carrera Neefs bij het graf van SS'er Heubel. REPRO TOON VERHEIJEN Defensie moet nieuwe fregatten van de marine vernoemen naar 'stoere vrouwen', stelt Groen Links. Hanneke Keultjes Den Haag carreraneefs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13