G WOORDENBOEK Van afstandshamen tot zelfquarantaine 12 NIEUWS CORONA TAALVONDSTEN Van bierviltjesvirologie tot zwaaibezoek. Van drive-by- uitvaart tot nieswolk. Nederlanders bedachten dit jaar het ene na het andere woord en, nee, dat is geen toeval. Van Dale hoofdredacteur Den Boon: ,,Met taal bezweren we onze angst.'' Taal helpt angst te relativeren, onze zorgen weg te lachen a al die corona maanden heeft Ton den Boon, taalliefhebber pur sang, er nog steeds geen ge noeg van. Elke ochtend slaat de hoofdredacteur van Van Dale hongerig de kranten open. Welk nieuw woord komt hij nu weer tegen? Welke bijzondere uitdrukking of beeldspraak? Hij weet al het moois in korte tijd uit de kolommen te vissen. ,,Ik verge lijk mezelf wel met Meester Prik- kebeen en de vlinders. Ook ik weet inmiddels wel waar ik bijzondere dingen vinden kan.'' Zo'n zeven maanden geleden begon hij met de samenstelling van een 'coronawoordenboek' en hij is er nog lang niet klaar mee. ,,Ik denk dat we misschien nog wel j^ren nieuwe coronawoorden zul len bedenken. Zeker als de econo mische gevolgen van deze crisis zichtbaarder worden.'' Inmiddels staan er zo'n tweeduizend woor den in zijn speciale excelbestand en heeft hij er duizend in het re cent verschenen boekje De taal van het nieuwe normaal verwerkt. Het is natuurlijk geen toeval dat kranten en sociale media bulken van de creativiteit: ongekende ge beurtenissen vragen om nieuwe woorden. ,,Ook andere crises als de recessie van 2008 en het uittre den van Groot-Brittannië uit de Europese Unie hebben tot nieuwe begrippen geleid: kredietcrisis en brexit bijvoorbeeld. Dat er dit jaar zo ontzettend véél nieuwe woorden zijn, heeft natuurlijk al les te maken met het feit dat co rona het nieuws dag in, dag uit domineerde.'' Relativeren In een crisis speelt taal volgens Den Boon een bijzondere rol. ,,Als ons onverwachts iets ergs over komt, hebben we er geen woorden voor. Dan zijn we even sprakeloos. Maar als we ons vervolgens beetje bij beetje tot die ramp moeten verhouden, helpt taal ons op weg. Om onze onzekerheden eronder te krijgen, onze angsten te relati veren en, als dat mogelijk is, onze zorgen zelfs wat weg te lachen.'' Den Boon zag dan ook dat de taal met elke nieuwe crisisfase ver anderde. ,,Toen het virus ver weg leek, deden we er met woorden als vleermuisvirus en wuhanshake nog grappig over. We sloegen een heel andere toon aan toen de ziek te in Europa arriveerde. Toen werd het virus een 'onbekende vijand' en zorgmedewerkers 'frontsolda ten' en 'helden'. In het begin wa ren er veel zakelijke woorden als coronaregels en 1,5 metersamenle ving en later was er ruimte voor iets lolligs als de 'lokdown' voor de periode dat we niet naar de kapper konden.'' De nieuwe woordenschat laat zich in drie categorieën opdelen, vertelt Den Boon, die en passant graag een lesje Nederlands geeft. Als eerste zijn er de zogenaamde plakwoorden als covidioot, coro- nomie en corexit (portmanteau- woorden in chique jargon). Dan volgt een grote groep samenstel lingen zoals coronababy, corona diploma en coronahysterie. ,,Ik tel op dit moment alleen al vijfhon derd woorden die met corona be ginnen.'' Ten slotte is er nog een weelde aan leenwoorden. ,,Dan gaat het niet alleen over begrippen uit andere talen, maar ook over vakjargon dat opeens overal op duikt. Aerosolen, groepsimmuni- teit, patiënt nul. Plots gebruiken we met z'n allen woorden die -Ton den Boon, Van Dale voorheen alleen weten schappers kenden.'' Kampioen Rampjaar of niet, als Van Dale-hoofdredacteur is hij best een beetje trots. „Weinigen staan er dage lijks bij stil, maar wij zijn in Nederland kampioen nieuwe woorden beden ken. Onze taal blijkt, onder andere door de grote hoeveelheid sa mengestelde woorden, een stuk speelser en flexibeler dan een Romaanse taal als Frans.'' Niet voor niets toonde de buitenlandse pers de afgelopen maanden bui tengewoon veel interesse in het Nederlandse coronawoordenboek. ,,Ik kwam mijn naam zelfs in een publicatie in Bosnië tegen.'' Er zitten prachtige taalvondsten bij, vindt hij. Wat te denken van zo'n ultiem Scrabblewoord als 'quarantainexit'? Den Boon hoopt dat de passie voor taal blijft. ,,Het zit me erg dwars dat er elk jaar weer minder studenten Neder lands zijn. Misschien dat we ons nu eindelijk realiseren hoe leuk onze taal is. En hoe belangrijk.'' dinsdag 1 december 2020 Elke dag een nieuw woord Eefje Oomen Rotterdam Het coronawoordenboek van Van Dale-hoofdredac- teur Ton den Boon be staat inmiddels uit hon derden lemma's. Een kleine selectie: Afstandshamen werk woordalleen onbepaalde wijs)-, een ander luidkeels tot de orde roepen of diens gedrag op sociale media aan de kaak stellen omdat hij de regel heeft overtre den om ten minste 1,5 me ter afstand tot elkaar te bewaren. Balkonsolidaritei (de): solidariteit of saamhorig heid van flatbewoners on- derling, bijvoorbeeld door vanaf het balkon samen te zingen. Cockdown (de): toestand waarin een man als gevolg van een lockdown een laag libido heeft, d.w.z. minder zin heeft in seks; Engels, porte-manteauwoord van cock (mannelijk lid) en lock- down. Dorhouter (de, -s) (scheld woord of geuzennaam): iemand van gevorderde leeftijd, die niet langer ge acht wordt een construc tieve sociaaleconomische bijdrage te leveren aan de samenleving. E-peritieven werkwoord, alleen onbepaalde wijs): het aperitief nuttigen met ande ren met wie je virtueel in contact staat via apps als Skype, WhatsApp of Zoom; porte-manteauwoord van het voorvoegsel e- (elec tronic) en het werkwoord aperitieven. Generatie C (de): de gene ratie van personen die tij dens de coronapandemie zijn geboren. Haarakiri (de): het moedwil lig verpesten van je kapsel door het zelf of door je part ner te laten knippen en/of verven; porte-manteau- woord van haar en het Japanse woord harakiri (rituele zelfmoord), wellicht tevens geïnspireerd op de namen van diverse kapsa lons in Duitstalige landen, zoals 'Friseursalon Haar- akiri'. Irma-effect (het): toegeno men interesse in gebaren taal, zich onder meer uitend in de vorm van belangstel ling voor het volgen van de opleiding tot gebarentolk. Genoemd naar de Neder landse gebarentolk Irma Sluis (1971), die tijdens de coronacrisis bij de perscon ferenties van premier Rutte en zijn ministers aanwezig was en in die hoedanigheid onder meer het werkwoord 'hamsteren' dermate beel dend en aansprekend ver tolkte, dat de opname hier van iconisch werd. Jojolockdown (de): lang gerekte lockdownperiode vanwege een virusepidemie die met behulp van een mi- tigatiebeleid wordt bestre den, waardoor periodes van strenge lockdown (die die nen ter voorkoming van overbelasting van de zorg) worden afgewisseld door periodes waarin de lock- down wordt versoepeld (en het virus zich weer wat meer kan verspreiden). Kuchscherm (het): scherm van (kunst)glas dat voor een kassa en dergelijke zaken wordt geplaatst om infectie met een virus door aanhoesten te voorkomen. Synoniem voor hoest- scherm, kuchschot, zie ook niesscherm. Langligger (de): patiënt die lang in het ziekenhuis, met name lang op de intensive care ligt of heeft gelegen. Mondkapjesdiplomatie (de): vorm van diplomatie, gekenmerkt door het leve ren van medische hulpmid delen aan door corona ge troffen landen: de Chinese

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12