II 'Zoek andere locatie radar Herwijnen' 8 NIEUWS Ook over ledenraadpleging kunnen Baudet en bestuur het niet eens worden Duizend vragen, weinig antwoor den. Na de turbulente week voor de partij komt het bestuur van Forum vandaag in crisisberaad bijeen om de situatie te bespreken, bevestigt een woordvoerder van de partij. Hun lezing van de stand van za ken is dat Thierry Baudet momen teel geen lid meer is van de partij, en zeker geen deel meer uitmaakt van het partijbestuur. Volgens be stuurslid Rob Rooken werd Baudet vrijdag uitgeschreven als bestuurs lid en daarna geroyeerd als lid. De vraag is of dit stand zal houden als Baudet dit aanvecht bij de rechter. Het streven van het bestuur is nu een 'bindend referendum' te hou den met de vraag: Wilt u dat Baudet partijleider 'blijft', zo maakte het gisteravond bekend. Daarna zal een online algemene ledenvergadering worden gehouden over het bestuur, aldus een bericht. Of Baudet hier van gisteren op de hoogte was, is onbekend. Evenmin is duidelijk hoe dat referendum gehouden gaat worden. Het bestuur ligt overhoop met Baudet. Achter de schermen was dit weekend ruzie over hóe die algemene vergadering georgani seerd moet worden. Baudet zou te gen het bestuur hebben gezegd dat hij de internetraadpleging over wil laten 'aan een paar handige jongens' binnen Forum. Maar het bestuur vreest dat het zo een intransparante verkiezing wordt, gehouden door 'computerhandige knulletjes van de JFvD'. ,,Dan krijgen we een on betrouwbare uitslag'', aldus een be trokkene. Bovendien zou de leden administratie 'een bende' zijn. ,,Het wordt hoe dan ook zooitje.'' Het bestuur wil het referendum aan een 'extern en gecertificeerd' bedrijf uitbesteden, maar dat zou volgens het kamp-Baudet zo lang Deze mensen hebben baantje gekregen en proberen de partij te kapen duren dat dit mogelijk niet meer te regelen is voor 21 december. Die da tum is volgens ingewijden cruciaal, omdat dit de uiterste datum is waarop partijen zich kunnen regis treren voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer in maart. Als de raadpleging erna is, heeft Baudet geen kans meer een eventueel hele nieuwe partij aan te melden. Baudet lijkt zijn positie binnen Forum helemaal niet op te geven. Op de affaire rond antisemitische appjes in de jongerenafdeling volgde een weliswaar een exodus aan getrouwen, maar Baudet liet vrijdag weten dat hem dat niet deert. ,,Wie zijn jullie? Mensen hebben gestemd op mij.'' Volgens Baudet moeten bestuursleden Len- nart van der Linden en Rooken 'het fatsoen hebben de partij niet te gij zelen'. Baudet wordt ondersteund door senator Paul Frentrop, FvD-Tweede Kamerlid Wybren van Haga en ge niet nog steun van penningmeester Olaf Ephraim. Als Baudet inder daad met succes uit het bestuur is gezet, is dat nog wel zijn enige me destander in het driekoppige be stuur, tegenover Rooken en Van der Linden. Daarom zou Baudet mo menteel bekijken of het juridisch wel in de haak is hoe hij de partij uit is gewerkt. Had het bestuur volgens de statuten wel gronden om hem aan de kant te zetten als bestuurder en zelfs te royeren als lid? Het bestuur denkt wel dat de sta tuten handvatten geven: Baudet zou de partij hebben beschadigd met zijn media-optreden en het op eigen houtje aankondigen van een lijsttrekkersverkiezing. Ook hield Baudet de wachtwoorden van de Twitteraccounts en website enige tijd 'gegijzeld', stellen zij, waardoor hij zonder overleg filmpjes over zijn plannen kon verspreiden. Dit weekend werd in de achter ban van Forum koortsachtig over leg gevoerd met en over de criti casters die de partij hebben verla ten. Sommige groepjes leden pro beren senatoren Annabel Nan- ninga en Nicki Pouw-Verweij te bewegen terug te keren bij Forum, mocht Baudet uiteindelijk wijken. Ook kandidaten Eva Vlaardinger- broek en Joost Eerdmans zouden daartoe verleid kunnen worden, hopen zij. Na hun vertrek zeiden ook tal van lokale FvD'ers de partij vaarwel, dus de kans is eveneens groot dat Forum - met of zonder Baudet - verder moet met een uitgekleed geraamte. Waar de radar dan wel moet ko men, zeggen de Kamerleden niet. ,,We hebben eerder via moties voorwaarden gesteld aan de plaat sing van de radar in Herwijnen'', zegt ChristenUnie-Kamerlid Joël Voordewind. ,,Ik zie niet dat er nu aan die voorwaarden wordt vol daan.'' Hij riep samen met CDA en D66 het kabinet in juni op door te gaan met de zoektocht naar alternatieve locaties. ,,Die locaties zijn ook wel aangedragen, maar Defensie wil die vanwege de tijdsdruk niet verder onderzoeken", zegt CDA'er Martijn van Helvert. ,,Dat moet wel gebeu ren.'' Het duo dient daarvoor van daag een motie in. Duidelijk is dat de twee gemeenten waar eventueel geschikte locaties zijn, Molenlanden en Vijfheeren- F Inwoners maken zich zorgen om de risico's die straling met zich meebrengt landen, geen trek hebben in een ra dar op hun grondgebied. Toch is dat volgens Van Helvert 'niet het crite rium'. ,,Dan kun je de radar nergens neerzetten.'' Ook de gemeente West Betuwe, waar Herwijnen onder valt, werkt niet mee aan de bouw van de radar. Inwoners maken zich zorgen over de gezondheidseffecten van de ra- dar, die dicht bij het dorp moet ver rijzen, vooral omdat er al een KNMI-radar in Herwijnen staat. ,,Sinds de jaren 70 is daar al cumulatief langdurige straling. Volgens de Gezondheidsraad heeft dat de potentie de gezondheid te schaden. Dan moeten we dat daar gewoon niet doen'', vindt Van Helvert. ,,In andere gemeentes speelt dat probleem niet.'' Defensie heeft haast met de bouw van de nieuwe radar. De oude radar in Nieuw-Milligen stamt uit de jaren 70 en zou regelmatig uitvallen. Omdat volgens staatsse cretaris Barbara Visser (Defensie) de nationale veiligheid in het ge ding is, zet zij de bouw in Herwij nen door. Daar heeft Defensie de grond al in bezit. Volgens CDA en ChristenUnie kan de nieuwe radar ook tijdelijk op de huidige plek in Nieuw-Milligen worden gezet of op een boot. Van Helvert: ,,Die is makkelijk te mon teren. De sokkel bouwen is meer werk.'' maandag 30 november 2020 FvD: De oorlog tussen Thierry Baudet en het bestuur van Forum voor Democratie gaat door. Vandaag is er crisisberaad in het bestuur. De twee kampen staan nog lijn recht tegenover elkaar. Tobias den Hartog Den Haag ruzie woekert voort Thierry Baudet. foto anp -Thierry Baudet, FvD De plek waar Defensie de radartoren wil bouwen. foto cor de cock De nieuwe militaire radar mag van CDA en ChristenUnie niet in Herwijnen verrijzen. De rege ringspartijen vinden dat Defen sie op zoek moet naar een an dere locatie. Daarmee keert de helft van de coalitie zich tegen het kabinet, dat Herwijnen ziet als enige geschikte locatie. Hanneke Keultjes Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8