Groningen is gezondste stad van het land 1 1 7 GRONINGEN GEZONDSTE STAD De Groningers zijn niet verbaasd dat hun stad is uitgeroepen tot de gezondste van het land. Veel wijken zijn ruim opgezet, bijna overal liggen fietspaden en het is prima toeven in de plantsoenen. Je hebt hier alle voorzieningen, maar niet de enorme drukte van de Randstad.'' W Overal duiken ze op in Groningen. Fietsers. In de binnenstad, het stadspark of in de wijk. Ook op een wa terkoude dag in november wordt hier volop gefietst. Het milieu vriendelijke vervoersmiddel zorgt er mede voor dat de stad door ad vies- en ingenieursbureau Arcadis is uitgeroepen tot gezondste stad van het land. Terugdringen van het autover keer is volgens de Groningse wet houder Roeland van der Schaaf (PvdA, Ruimtelijke Ontwikke ling/Wonen) het belangrijkste van het gemeentelijke beleid. ,,Dat zit kennelijk in onze genen. Al tien tallen jaren proberen we fietsers en voetgangers voorrang te geven. Meer dan 60 procent van de ver keersbewegingen in Groningen bestaat uit fietsverkeer. Als het aan ons ligt stijgt dit percentage nog veel verder.'' Zeker met de op komst van de elektrische fiets is het volgens Van der Schaaf belang rijk voor een veilige infrastructuur te zorgen. ,,We investeren in fiets- snelwegen, je kunt bijvoorbeeld in één streep van Groningen naar As sen rijden.'' Die duizenden stalen rossen zorgen ook voor een probleem. Vooral in het centrum struikel je over al dan niet juist geparkeerde fietsen. Zoals in de Nieuwe Ebbin- gestraat. Koen Bosma probeert zijn fiets in een van de rekken te wurmen, maar geeft al snel de moed op. ,,Te veel fietsen bij el kaar, ik zet de mijne er dan maar naast.'' De Groninger woont in het centrum en als hij buiten de deur komt, springt hij bijna altijd op de fiets of gaat lopen. „Terwijl het openbaar vervoer ook prima is ge regeld hoor, maar ik ben het ge wend om te fietsen. Dat doet bijna iedereen, dus in die zin snap ik best dat we zijn uitgeroepen tot gezondste stad.'' Het fietspaden netwerk is volgens Bosma prima, alleen wordt het volgens hem wel steeds drukker. ,,Je moet bijna ogen in je achterhoofd hebben, want ze komen uit alle hoeken en gaten.'' Sagrada Famflia Bosma pleit niet alleen voor meer fietsenstallingen, maar ook voor veiligheid. ,,De gemeente inves teert volop in de aanleg van de zuidelijke ringweg, dat project loopt gigantisch uit. Wij noemen het al de Sagrada Famiïia van Gro ningen. En door de corona-uit braak is het veel minder druk met auto's dus kun je je afvragen of die nieuwe constructie nog wel nodig is. Ze kunnen beter investeren in bredere en veilige fietspaden door de hele stad.'' Wethouder Van der Schaaf laat weten dat de forse hoeveelheid fietsen een luxeprobleem is. ,,We doen ons best nieuwe stallingen te openen en het fietspadennetwerk verder te verbeteren." Natuurlijk is hij vereerd met de titel Gezondste Stad van Nederland. ,,We zullen er alles aan doen om deze titel te ver dedigen, want ook wij zijn nog lang niet klaar. De stad kent be hoorlijk wat groen, maar nog lang niet voldoende. We hebben, ook met het oog op tegengaan van hit- testress, een enorme groenopgave. Zeker in de binnenstad en op onze bedrijventerreinen.'' Aan de andere kant laat de wet houder ook zijn trots doorscheme ren. ,,De historische binnenstad, het stadsstrand, het Noorderplant soen, de uitstraling van ons stationsgebied. Prachtig toch als je uit de trein stapt en je meteen richting Groninger Museum en de binnenstad kan lopen? Ook al zijn we nooit klaar met verbeteren, het is hier prettig toeven.'' Alle ruimte Dat laatste wordt bevestigd door Olga de Bruine die samen met haar twee zoontjes Tobian (4) en Joris (2) is neergestreken in sport en speelpark Hunzebrink, aan de noordkant van de stad. De jochies hebben de grootste lol in de speel tuin en klimmen en glijden wat af. ,,Dit is wel meteen een van de mooiste openbare speelplekken van de stad. Heel ruim opgezet, kinderen hebben hier alle ruimte om te voetballen of in de speeltoe stellen te klimmen. Ik woon in een andere wijk, maar we stappen graag op de fiets om de jongens hier te laten spelen.'' Ook voor De Bruine is het niet een grote verrassing dat Gronin gen is uitgeroepen tot gezondste stad. ,,Je hebt hier alle voorzienin gen en levendigheid, maar niet de enorme drukte van de Randstad. Groningen is easy living. De men taliteit van de Stadjer is tamelijk ontspannen. Zo blijf je misschien nog wel het langst gezond.'' Gezonde stad-index 1 1 H Arcadis onderzocht hoe het in twintig steden is gesteld met de buitenruimte en concludeert dat Groningen er met kop en schouders bovenuit steekt en beschikt over het gezondste leefklimaat. Arcadis analyseerde de twaalf grootste gemeenten van elke pro vincie, aangevuld met de acht grootste gemeenten van Nederland op vijf onderdelen: mobiliteit, bui tenruimte, milieu, gebouwde om- geving en gemeenschap. De onder zoekers maakten daarbij gebruik van informatie van onder meer het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu (RIVM), de GGD en het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). ,,Het is voor het eerst dat er nu zo'n overzicht beschikbaar is. Wij konden geen vergelijkbaar on derzoek vinden waarin informatie over de kwaliteit van de buiten ruimte voor zoveel steden op een rij is gezet en met elkaar is vergele ken'', aldus John Boon namens het onderzoeksteam. Dat Groningen wint, is volgens Boon niet verrassend. ,,Deze stad probeert al sinds de jaren 70 de auto zoveel mogelijk uit de binnenstad te weren. En met succes. Nergens ter wereld wordt zo vaak de fiets ge pakt als in Nederland en van de on derzochte steden is Groningen hierin koploper. De gemeente pro beert zelfs nóg meer mensen te ver leiden de fiets te pakken door de aanleg van fietsnelpaden en het herinrichten van wegen waardoor de auto ondergeschikt wordt aan de fiets.'' Groningen beschikt daar naast over relatief veel groen en schaduwrijke plekken in de wijken. Boon: ,,Dit soort plekken worden door klimaatverandering belangrij ker, met name steden worden ge confronteerd met hittestress.'' De stad heeft ook een goede lucht kwaliteit, maar dat geldt volgens de i Advies onderzoek: Sportvelden en braakliggende terreinen gebruiken om te recreëren onderzoekers voor meer steden in het noorden van het land. ,,In de Randstad of het zuiden is dat an ders door de aanwezigheid van in dustrie en het feit dat daar veel meer mensen wonen.'' De vijf grootste steden van het land (Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Eindhoven) ko men niet voor in de top 10. In de meeste grotere steden groeit het aantal inwoners de komende jaren flink. Dat zorgt voor toenemende druk op de openbare (groene) ruimte. Onderzoeker Eke Schins van Arcadis waarschuwt de ge meenten te blijven investeren ,,Bij- voorbeeld in verticaal groen op ge bouwen. En geveltuintjes, om buurten groener te maken. Ook kunnen sportvelde en braaklig gende terreinen worden gebruikt als gebieden om te recreëren.'' maandag 30 november 2020 'Bijna iedereen fietst hier' Sanne Schelfaut Groningen De Groningse Reitdiephaven, met zijn kleurige pierwoningen, ligt in de waterrijke wijk Reitdiep. Het Noorderplantsoen is ideaal voor wandeling of om er te sporten. foto corné sparidaens De steden werden op <s^ vijf punten beoordeeld. *95 1. Groningen 2. Nijmegen 3. Maastricht 4. Almere 5. Amersfoort Apeldoorn 7. Emmen 8. Terneuzen 9. Breda Haarlem Leeuwarden 12. Utrecht 13. Eindhoven 14. Arnhem Den Haag 16. Enschede 17. Amsterdam 18. Tilburg 19. Rotterdam Zaanstad Groningen heeft het gezondste leefklimaat van de grote steden in Nederland. Nijmegen staat op plaats 2, Maastricht op 3. Zaan stad scoort het slechtst. Dat blijkt uit onderzoek van advies- en ingenieursbureau Arcadis. Sanne Schelfaut Groningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7