Uitbraakpoging? *31 II Oppositie wil wet tegen octrooi vaccins 5 'Beelden van drukte juist teken om óók naar de stad te gaan' -jj Frank Poorthuis IN QUARANTAINE TWEEDE GOLF, DAG 67 We leven in een gek land, mis schien moet ik zeggen: een verdeeld land. Een land waarin mensen smeken om de opheffing van een lockdown, maar op vrijdag en zater dag wel met honderdduizenden de binnenstad opzoeken. Ik weet dat het niet dezelfde mensen zijn, of niet altijd dezelfde mensen. Soms zijn we mis schien gewoon naïef. Soms willen we even lak aan alles hebben. Is het dan onnozel, kwaadwillend? Moet je zo'n weekend zien als een uitbraakpoging? U mag het zeggen. Moedeloos makend is het in elk geval. En dan kun je in wan hoop met je hoofd tegen de muur slaan. Of je maakt, zoals ik, op zoek naar frisse lucht, je gewone lockdownwandeling. Waar ik ook stuitte op dat gekke verdeelde land waar we nu in leven. Ik woon randje centrum, altijd wat te doen. Kroegjes, schreeuwende jongens en meisjes, te hard rijdende auto's, iedereen onderweg naar ergens, en zelfs als dat niet het geval was bezig met lekker niet onderweg zijn. Een kilometer verderop, in het centrum, had de burgemeester Een kilometer verderop had de burgemeester alle winkels laten sluiten, hier bleef het onwerkelijk stil vanwege ongezonde drukte alle winkels laten sluiten. Maar bij mij dus, dat stukje stad waar het al 75 jaar lang een gezellige drukte was, bleef het onwerkelijk stil. De hele kade, voor en achter me, honderden meters lang: leeg. Enkel af en toe het ge luid van de langs zoevende jongens en meisjes van de bezorgmaaltijden, met hun grote rugtassen. Op zeker moment schrok ik zelfs van een voetstap die niet paste bij dat lege beeld. 'Word ik nou achtervolgd?' Nee natuurlijk niet. Ah, maar daar verderop, onder een bruggetje, toch nog twee echte mensen. Jongens, midden twintig, bij een kademuurtje, met een waterpijp, de withete kooltjes gloeiden in het donker. Even kruisten onze blikken, maar ik denk niet dat ze mijn bemoedigende glimlach zagen. Ik was alweer verder, gluurde binnen bij het ooit levendige buurtcafé. Scha duwen van opgestapeld meubilair. Het enige licht kwam van de knoppen van de vier biertaps. 'Heineken' fluisterden ze. Verderop, op eenhoog, stond een hel verlichte kerstboom voor het raam, witte kaarsjes, engelenhaar. En daar, op de parkeerplaatsen aan de kade langs het water, voor het gesloten koffiehuis, toch nog een paar bewoonde Opel Cor- sa's, twee Mercedessen en een BMW. In elk een setje mannen, hun mobieltjes raadplegend. Uit een auto kwamen dreu nende bassen en de geur van een joint. Ik kreeg er bijna zin in. KORTING Alle winkels, ook de kleine on dernemers, worden volgens de consumentenpsycholoog bijna verplicht aan de acties mee te doen. ,,Zij ervaren een grote druk. Want als ze het niet doen, is de kans groot dat de klant naar een ander stapt die wel korting geeft.'' te druk is, en hebben de afgelopen dagen dat ook laten zien. Abouta- leb krabbelde gisteravond laat enigszins terug. Hij zei dat er tij dens het Veiligheidsberaad van 9 november uitgebreid over verga derd is. ,,Daarbij is weliswaar niet expliciet om een verbod op Black Friday gevraagd, maar dat is toen ook niet expliciet uitgesloten." Door die wet moet de overheid meer handvatten krijgen om een farmaceut te dwingen het octrooi te breken, zodat sneller meer vaccins kunnen worden gemaakt. De Ame rikaanse farmareus Pfizer liet vo rige week nog weten geen afstand te willen doen van het octrooi op het vaccin, dat een effectiviteit van 95 procent zou hebben. Zo houdt Pfizer voorlopig de productiecapa citeit in eigen hand. Daardoor creëert Pfizer doelbe wust schaarste, zegt GroenLinks Kamerlid Corinne Ellemeet. ,,In een gezondheidscrisis moeten we alles op alles zetten om zo veel mogelijk mensen zo snel mogelijk te helpen. Dat moeten we niet over laten aan marktwerking. Het is schandalig dat een farmaceut dan winst boven gezondheid plaatst. Dan moet de overheid ingrijpen.'' Dat kan onder meer door een dwanglicentie, waarbij de overheid een farmaceut dwingt - tegen beta ling - de beschermde informatie prijs te geven. Een dergelijke proce dure is echter tijdrovend en com plex: in de regel gaan er maanden overheen voordat een dwanglicen- tie daadwerkelijk kan worden af gedwongen. Het dwangmiddel wordt in de praktijk dan ook amper gebruikt. In landen als Duitsland en Ca nada liggen al plannen klaar om dergelijke procedures te vereen voudigen. Volgens PvdA-Kamerlid Lilianne Ploumen kan dat hier ook. ,,Met deze initiatiefwet krijgt de minister van Volksgezondheid - en niet langer alleen de minister van Economische Zaken - de mogelijk heid om in het belang van de volks gezondheid een farmaceut te dwin gen een octrooi te delen, zodat ook anderen het vaccin of geneesmid del kunnen produceren. Dat leidt tot grotere beschikbaarheid en eer lijkere prijsstelling van vaccins en geneesmiddelen.'' maandag 30 november 2020 GO Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren? frankpoorthuis@dpgmedia.nl Consumentenpsycholoog Patrick Wessels verklaart de drukte in de winkelstraten in het afgelopen weekend. Sanne Schelfaut Rotterdam Sinds half oktober wordt de consument al lekker gemaakt met advertenties en commer cials voor Black Friday. ,,Als mensen een grote aankoop willen doen zoals een tv, com puter of bankstel, wachten ze tot de korting eraf gaat'', zegt Patrick Wessels. ,,En we heb ben in september en oktober veel minder gekocht dan nor maal. Dat gebeurt nu alsnog.'' Wat volgens Wessels ook meespeelt is de vrees te laat te zijn met sint- en kerstinko pen. ,,Als we beelden zouden zien van lege winkelstraten, hebben we minder de neiging te gaan winkelen. Dan durft kennelijk niemand het aan. Beelden van drukte zijn voor veel mensen een teken om óók naar het centrum te gaan, want stel je voor dat je mis grijpt. Dat instinct wint het kennelijk van de angst te wor den besmet. Dat zagen we dit voorjaar ook met het inslaan van wc-papier. Als heel veel klanten dat kopen, zijn we bang dat we te laat zijn. Dus gooiden we het massaal in ons winkelkarretje.'' niet ingrijpen' Eenrichtingsverkeer in een winkelstraat in Breda. foto pix4profs/edwin Een nieuwe wet moet ervoor zorgen dat farmaceuten geen alleenrecht krijgen op de pro ductie van hun coronavaccins. GroenLinks en PvdA leggen de initiatiefwet deze week voor aan de Tweede Kamer. Stephen Friedrichs Den Haag Corinne Ellemeet. Lilianne Ploumen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5