8 ZEELAND INTERVIEW CONNIE PAASSE ,,Ik denk dat ik de wereld op deze positie een stukje beter kan maken." Connie Paasse werkte voor chemiereuzen. Nu is ze directeur van de Green Chemistry Campus in Bergen op Zoom. Bang om je baan te verlie zen, hoefje als chemisch technoloog niet te zijn. Bedrijven zitten nog al tijd te springen om hoog opgeleide technici en de carrièremo gelijkheden zijn legio. Connie Paasse (56) werkte voor diverse chemiereu zen en oliemultinationals, veelal in leidinggevende functies, maar koos nu voor een groene job: per 4 novem ber is ze directeur van de Green Che mistry Campus in Bergen op Zoom. In die 'broedplaats' zoeken onder nemers en studenten naar manieren om van plantaardig materiaal bij voorbeeld plastic of papier te maken. ,,Het zou mooi zijn als over vijfjaar hier in de regio een paar biobased fa brieken gebouwd zijn die hun oor sprong hebben in onze campus. Dat die bedrijven ervan kunnen leven en dat ze mensen aan het werk hebben. Dat is mijn ambitie." ,,Mijn rol is ondernemers ondersteu nen bij wat ze nodig hebben om hun biobased idee uit te voeren. Dat bete kent expertise en faciliteiten organi seren waardoor zij kunnen opscha- len: hoe ga je van een installatie van 1 liter naar 1000 liter? Dat is niet zo maar alles met duizend vermenig vuldigen. Naast het technische ver haal is er ook de economische kant: het maken van een nieuw biobased product moet ook rendabel zijn en fi nanciers vinden." ,,Sinds 2013 werken TNO en het Vlaamse Vito bij ons aan de opscha- ling van bio-aromaten. Intussen wor den proefmonsters geproduceerd die grote bedrijven testen in hun eigen producten zoals verf, plastic, auto banden en lijm. Wat ik ook leuk vind, is het BioVoice-programma dat inno vatieve ideeën van kleine onderne mers koppelt aan specifieke proble men van grote bedrijven, waaronder le w Cargill, Sabic, Dow en Cosun. Daar zijn mooie matches ontstaan." ,,Ik wilde bewust weer meer in de buurt werken en daar impact heb ben. De volgende stap in mijn laatste baan (BP in België) zou verder inter nationaliseren en dus veel reizen be tekenen. Ik kan mijn ervaring hier prima inzetten voor de energietran sitie. Ik denk dat ik de wereld op deze positie een stukje beter kan maken." ,,Ik heb van huis uit meegekregen dat je een verantwoording hebt naar de mensen en de aarde om je heen. Ieder mens kan een verschil ten goede ma- ken. Idealen geven richting, maar je moet er ook naar handelen. Dus ja, ik ben idealistisch, maar wel een prak tisch ingestelde. Als het niet lukt om vanuit een technische oplossing een rendabel groen bedrijf op te starten, verander je niet veel." ,,Nee, integendeel. In de chemie heb ben veel mensen zorg en oog voor duurzaamheid. Juist in de chemie kun je veel invloed hebben op mi lieuverbeteringen." ,,Chemiebedrijven zijn deel van het probleem én deel van de oplossing. Ze stoten relatief veel CO2 uit, maar Ik ben idealistisch, maar wel praktisch ingesteld PASPOORT spelen ook een cruciale rol bij ver duurzaming. De chemische sector doet er veel aan om schoner te wor den. Juist technisch en chemisch ge schoolde mensen weten bijvoorbeeld hoe ze installaties efficiënter en dus duurzamer maken. Bovendien, che miebedrijven maken veel van de ma terialen waarmee huizen en auto's duurzamer worden." ,,Ik was goed in de bètavakken en had een leuke scheikundelerares die me motiveerde een studie in de techni sche hoek te zoeken. Ik vond de in stallaties in de chemie wel stoer. Het puzzelen en het zien van verbanden vind ik uitdagend. Het is een branche die ertoe doet, veel van de materialen die je in het dagelijks leven gebruikt, komen uit de chemie. Enneh, ik had een feministische moeder en oma." ,,Ik was één van de weinigen op school die een werkende moeder had, ze was verpleegkundige. Mijn oma was lerares en moest stoppen toen ze trouwde en dat vond ze heel oneerlijk. Zij vond het heel gewoon dat vrouwen voor zichzelf moesten zorgen. Verder was het een heel ge woon burgergezin hoor. Mijn vader was archivaris." ,,Je wordt als vrouw in ieder geval al tijd meer gezien, zowel in goede als slechte zin. Je bent vaak de enige vrouw aan tafel en daarom alleen al val je op. Bij ICI was ik de eerste vrouwelijke ingenieur. Ze hadden er wel over vergaderd, haha, 'die zal wel snel zwanger worden en stoppen', dachten ze. Op secretaressedag kreeg ik ook vaak bloemen, want alle vrou wen kregen die. Maar veiligheids schoenen in mijn maat, hadden ze dan weer niet." ,,Ik wil vrouwen stimuleren meer lef te hebben en soms een beetje meer te bluffen, zoals mannen van nature vaak doen. Via vrouwennetwerken heb ik bijvoorbeeld jonge vrouwen gecoacht. Het is goed als vrouwen el kaar helpen. In die zin ben ik mis schien een rolmodel." maandag 30 november 2020 ZV 'In de chemie heb je veel invloed op milieuverbetering' Florence Imandt Bergen op Zoom Hoe wilt u dat doel bereiken? De Green Chemistry Campus be staat sinds 2012, wat werd al be reikt? Waarom hebt u eigenlijk gesollici teerd bij de Green Chemistry Cam pus. Is die organisatie niet te klein voor iemand met uw ervaring? U bent een idealist? Is het niet een beetje vreemd, dat u als chemicus een vergroenings- broedplaats gaat leiden? Maar de chemiebedrijven zijn toch juist enorme vervuilers? Connie Paasse: ,,Op secretaressedag kreeg ik bloemen." FOTO TONNY PRESSER/PIX4PROFS - Connie Paasse Connie Paasse Geboren 1964 Dordrecht Vwo Papendrecht 1988 Chemische Technologie TU Delft 1998 MBA Gewerkt in diverse leidinggevende functies bij onder meer ICI, AVR, Purac, Arkema, Shell en BP Samenwonend met Roald in een voormalige kerk in Wemeldinge Hobby's: verbouwen, fotografie, zei len Waarom koos u ooit voor chemi sche technologie? Vertel... Heeft u als vrouw extra moeten vechten? De chemie is toch een mannenbolwerk? Wilt u een rolmodel zijn?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 51