Als de motor draait, kun je hem ook ruiken 5 KUNST LANGS PADEN EN WEGGETJES Kunstwerkjes liggen sinds een jaar letterlijk voor het oprapen in Oost-Zeeuws- Vlaanderen, als je tenminste de onverharde achterweggetjes bewandelt. Een kunstenaar maakt bijzondere miniatuurschilderij en op stenen. Wie hij is? Dat weet (bijna*) niemand. kf ie tijdens een wan deling door Oost-Zeeuws-Vlaan deren op een beschil derd kunstwerkje stuit, ziet 'Backroad-Rocks', staan op de achterkant. Met de verwijzing naar een Facebookpagina met de zelfde naam. Wie nieuwsgierig is naar de maker, wordt daar niet veel wijzer. Dat is ook de bedoe ling. De kunstenaar blijft bewust op de achtergrond, wat de magie van het concept versterkt: je kunt zomaar een beschilderde steen te genkomen, die als het ware uit de lucht is komen vallen. Wie hij is, doet er niet toe, vindt de Zeeuws Vlaming. ,,Ik wil er helemaal niet gewichtig over doen, het enige ge- wicht is dat van de steen. Het is juist leuk om onopgemerkt ste nen weg te kunnen leggen. Het vinden van zo'n steen heeft iets magisch, als het vinden van een schat" De kunstenaar ervoer dat gevoel zelf, tijdens een vakantie naar Ca nada vorig jaar. Hij vond tijdens een wandeling een steen, waar de staart van een walvis op geschil derd was. „En het opschrift 'keep or rehide.'" Hij nam de steen mee naar huis en stuurde via Facebook een bericht naar de maker. Een re actie bleef uit, maar het begon bij de Zeeuws-Vlaming wel te kriebe len. ,,Om het zelf te proberen en dan wél als Backroad-Rocks te rea geren." Inmiddels is hij nu een jaar bezig met acrylverf en vernis. Er zijn er al tientallen stenen verstopt en gevonden, met name in de ker nen van de voormalige gemeente Hontenisse. Als de kunstenaar gaat wandelen, neemt hij een paar stenen mee naar huis of legt be schilderde exemplaren terug. ,,Er liggen in middels door heel mijn huis ste nen. Het is gratis canvas." Back- road-Rocks liep daarmee onbe wust op een Zeeuws-Vlaamse hype vooruit. Stenen laten zwer ven nam de laatste tijd een vlucht. Het landelijke initiatief Kei Tof, werd onlangs omarmd in Breskens en Schoondijke. Een groeiend aan tal mensen en veel kinderen be schilderen massaal stenen in hun woonplaats en verstoppen die voor anderen. Voor de Backroad- Rocks moet je meer moeite doen. „De onverharde achterwegen le nen zich er goed voor. Daar vind je rust en stilte en is het leuk om iets te vinden." Wandelaars struikelen er niet over, vaak zijn de stenen een beetje verstopt. „Ik geef ze niet zomaar weg, je moet er je best voor doen." Voor de kunstenaar is het schil deren een uitlaatklep. ,,En je sleept jezelf op die manier ook naar bui ten." De stenen zijn in een thema beschilderd, zo was er afgelopen zomer een festivalthema, waarbij bands werden uitgebeeld en afge lopen periode was het thema herfst. Af en toe krijgt de artiest hulp van familieleden, zo was er ook de 'Backroad-Rocks Junior Edition.' De stenen vinden vaak een plekje bij mensen thuis of zwerven verder. ,,Maar er zijn er een paar nog niet gevonden." ,,Deze motoren draaien niet altijd, we doen dat maar af en toe", zegt Marcel van Campen van het mu seum. Samen met Wim Smedeman gaf hij tijdens een demodag uitleg over de werking van verschillende types scheepsmotoren. De Kromhout, een roodkleurige motor, is iets bijzonders. De motor is al 98 jaar oud en weegt zo'n twee ënhalve ton. Deze motor heeft geen kleppen, maar spoelpoorten. De ontbran ding gebeurt door een gloeiend hete plaat in de cilinderkop. Die draaiende motor ziet er spectacu lair uit, ook als je niet technisch bent: je ziet vlammetjes. Het duurt even voor zo'n motor is opgestart, maar als hij eenmaal draait kan hij zelfs op frituurolie lopen. De broertjes Brent (9) en Jarne (6) uit Overslag waren voor de tweede keer in het museum en al die motoren spraken hen wel aan. Vooral Brent is geïnteresseerd in techniek: ,,En ik kan al rijden met een tractor!" maandag 30 november 2020 VL Voor wie een kei is in zoeken Sophie Stockman Walsoorden r W M Binnenkort ergens te vin den langs de Zeeuws- Vlaamse dre ven. De kunstenaar werkt aan een nieuwe steen die hij ergens in Oost-Zeeuws-Vlaanderen verstopt. FOTO PETER NICOLAI Met de Red Hot Chili Peppers als inspiratiebron. De naam van de kunstenaar achter Backroad-Rocks is be kend bij de redactie. Brent (9) en Jarne (6, voor aan) kijken vol belangstelling naar de draai ende Krom houtmotor. Marcel van Campen en Wim Smede- man (l) leggen aan bezoekers uit hoe de mo toren werken. FOTO PETER NICOLAI Geronk en gebrom klonk zater dag in het Industrieel Museum in Sas van Gent. Bezoekers kon den oude scheepsmotoren niet alleen bekijken, maar ook zien draaien en zelfs ruiken. Sophie Stockman Sas van Gent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50