Raampje open en het visnetje met snoep en cadeau komt de auto in Kerstengel vliegt langs brievenbus 4 's Landshuis verduurzaamd Museum Hulst is nu nog gevestigd aan Steenstraat 28, het voormalige refugium van de abdij Ter Duinen uit 1560. Volgend jaar verhuist het museum naar het eveneens monu mentale 's Landshuis, dat er tegen over ligt. De Hulster gemeenteraad trok in december vorig jaar geld uit om het pand tot museum te ver bouwen. De plannen zijn inmid dels concreet. Bouwkundig architect VG Archi tecten en bureau Madoc, die de mu- In het 's Landshuis worden negen zalen ingericht voor exposities seale inrichting ontwierp, maakten samen met het museumbestuur een plan voor de verbouwing en de inrichting. Dat ontwerp ligt er nu, de vergunning voor de verbouwing is aangevraagd en de bestekken (de tekeningen en technische om schrijvingen) worden voorbereid. Het 's Landshuis wordt vanaf fe bruari verbouwd, is de planning. Het museum wordt moderner: er worden negen zalen voor exposities gemaakt en er komen meer opstel- lingen met interactieve schermen, beeld en geluid. Daarnaast willen B en W doorpakken om het 's Lands huis in één moeite door te verbete ren. Het 's Landshuis is een monu mentaal pand uit 1665. Het was de zetel van het Hulster Ambacht, het bestuursdistrict van het platteland gelegen rond de stad Hulst. Het pand heeft ook nog een houten ge vangenis uit die tijd. Het gebouw heeft echter te kampen met achter stallig onderhoud en een achter stand op het gebied van energiezui nigheid en duurzaamheid. Met het verduurzamen van het Rijksmonu ment wil Hulst het goede voor beeld geven. Het 's Landshuis dient daarmee meteen als proef: niet alle maatregelen om te verduurzamen zijn nuttig of mogelijk bij een mo nument, in praktische of financiële zin. Er is berekend welke maatrege len rendabel zijn. Er worden voor zetramen voor de bestaande ramen in het hoofdgebouw gezet. Die zor gen voor betere isolatie en het raam zelf blijft intact. In de zolder wor den ook geïsoleerde voorzetwan den gezet en de zolder in de achter vleugel wordt geïsoleerd. Het college wil de komst van het museum ook aangrijpen om onder houdswerkzaamheden, die voor de komende jaren gepland stonden, naar voren te trekken. Zo staan er schilderwerk op de planning en het vervangen van vloerafwerking, in stallaties, verlichting en sanitair. Omdat het college voor onderhoud eerder dan gepland geld wil uit trekken, moet de gemeenteraad daar eerst over beslissen. In de raadscommissie samenleving wordt er volgende week over ge praat. Evi (3) en haar broer Cas (5) zijn erg nerveus, ze willen zo snel mo gelijk Sinterklaas zien. Vader Pim en moeder Lisette wijzen hun kroost bij het oprijden van het ter rein eerst op de pieten die voor de nodige animatie zorgen. De ver- keerspieten onderwerpen de auto van de familie De Bakker aan een keuring. ,,Even de banden en rui tenwissers checken en daarna met een slalom tussen pakjes door de stuurinrichting testen. Want vei ligheid gaat hier boven alles", roept de verkeerspiet. Aan het eind van het traject volgt de ontmoe ting met de Sint. Hij staat met de hoofdpiet op het Uniek dat dit coronaproof kinderfeestje voor ons zo geregeld is podium voor Pakjesboot 12, die vanuit de Schelde op een trailer naar het terrein is gebracht. Evi en Cas hangen door de open ramen van de auto. Ze glunderen als Sin terklaas op veilige afstand naar hen toekomt en reiken hem een mooie tekening aan. ,,Voor jullie heb ik ook iets", reageert Sint. Eén van de pietermannen schuift in een schepnet voor elk kind een ca deautje en zak snoep de auto bin nen. Ook de ouders krijgen wat lekkers toegestoken. Nog even een foto en dan wacht de volgende fa milie. Gedoe online De goedheiligman geeft de organi satie nog een pluim. ,,Uniek dat dit coronaproof kinderfeestje voor ons zo geregeld is. Dat gedoe on line is ook niet alles." Het bezoek aan Kloosterzande wordt afgeslo ten met een rondrit. Vanaf de boot op de trailer zwaait Sinterklaas Kloosterzande weer uit. Ontmoetingscentrum JOTA in Oostburg en stichting Dementie- vriendelijk Sluis nemen samen het initiatief voor het kerstengelen- project. Er hebben zich tot nu toe dertig engelen uit heel de ge meente gemeld, die in totaal bij 53 mensen langsgaan, vertelt Linda van de Velde-Corthals van de stichting Dementievriendelijk Sluis. Het idee is om ongezien iets op beurends te bezorgen, bij mensen We hopen dat meer mensen aansluiten om iemand een geluksmoment te bezorgen die een opsteker kunnen gebrui ken. In de vier donkere weken voor kerst gaan de engelen elke week ongezien op pad. ,,Wat ze maken of geven, mogen ze helemaal zelf weten." De attentie kan een kaartje zijn, een gedichtje of een klein cadeautje. ,,Het hoeft geen geld te kosten en kan ook iets heel kleins zijn, zoals een versierd thee lichtje." Nog engelen gezocht De kerstengel bepaalt zelf wie hij of zij verrast en aanmelden kan nog steeds. ,,We hopen dat meer mensen alsnog aansluiten, om ie mand een geluksmomentje te ge ven", zegt Linda. ,,Kijk gewoon eens in je eigen buurt, wie wat ex tra aandacht kan gebruiken." Een hart onder de riem kan op allerlei vlakken van toepassing zijn: ,,Ie- mand die ziek is of iemand mist, een mantelzorger die voor iemand met dementie zorgt of onderne mers die het bijvoorbeeld moeilijk hebben vanwege corona." MIJN DORP, MIJN STAD maandag 30 november 2020 In februari start werk aan musum Evi (3) en Cas (5) doen hun tekening in een netje voor Sinterklaas. foto peter nicolai Het 's Landshuis in Hulst wordt vanaf februari verbouwd, voor de komst van Museum Hulst. Het gebouw dient voor de ge meente Hulst ook meteen als proef, voor het verduurzamen van monumenten. Sophie Stockman Hulst De Sint ontmoeten vanuit de auto: het Sinterklaascomité in Kloosterzande hield zaterdag een drukbezochte drive- through op het terrein van Wee- maes Mechanisatie. Het was drie uur lang een komen en gaan van auto's. Edy de Witte Kloosterzande -Sinterklaas Kerstengelen vliegen sinds gis teren door West-Zeeuws-Vlaan- deren. Ruim vijftig mensen uit de gemeente Sluis worden ver rast met een attentie of ca deautje in de brievenbus. Sophie Stockman Oostburg -Linda van de Velde-Corthals AXEL Gemeentehuis, 09.00-12.00 uur: For mulierenbrigade; Gregoriuscentrum, 13.00 uur: Biljarten, kaarten; BIERVLIET Gymzaal, 09.30-10.30 uur: Body gym; GRAAUW Gemeen schapshuis, 13.00 15.00 uur: Tafeltennis 50 plus; HEIKANT 't Heike, 13.00 uur: Biljarten; HULST De Lieve, 09.00 -12.00 uur: Bil jarten, handwerken; 11.00-12.00 uur: Yoga; 13.00-14.00 uur: Yoga; 13.00-17.00 uur: Biljarten, hand- werken; Hulst Voor Elkaar, 14.30-16.00 uur: Online bingo; Veldje bij Brug school, Buitenspeel- coach- Siamees voetbal voor kids 6 12 jaar; Grote Markt, 8.30 - 16.00 uur: Weekmarkt; NIEUW-NAMEN Ge meenschapscentrum De Kauter, 14.45 16.00 uur: Sport- buurtwerk voor kids 6-12 jaar; OSSENISSE Hof ter Nesse, 18.30 uur: Wandelclub de Scheldestappers; 20.00 uur: Qigong- Taiji; SAS VAN GENT De Statie, 09.00 uur: Mensendieck oefen therapie; St Albert, 13.30 uur: Bingo; SLUIS Molen, 10.00 - 17.00 uur: Open; TERNEUZEN De Veste, 08.45 uur: Yoga; 10.00- 17.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Kaarten; VOGELWAARDE Dorpscentrum, 14.30 15.45 uur: Sport- buurtwerk voor kids 8-12 jaar; Voor veel activiteiten moet worden gere serveerd. Check bij de organisatoren of u nog kunt deelnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 49