II Hein Otterspeer: 'Dit voelt anders, ik zit beter in mijn vel' 10 Basketballers nog onzeker Gasparotto stopt ermee Besseling net buiten top-10 Jaren was het treurnis troef bij de sprintvrouwen, maar in Thialf was een duel te zien waarmee het schaatsen jaren voort kan. Femke Kok won de eerste drie afstanden, Jutta Leerdam de titel. ,,We houden elkaar scherp.'' Blond versus bruin. Lange, rake klappen versus korte, venijnige prikken. Smullen was het van het eerste duel dat Jutta Leerdam en Femke Kok samen uitvochten met de nationale sprinttitel als inzet. Sprintdiva Leerdam startte als de favoriet, Kok als de dartelende un derdog die brutaal de eerste drie af standen won. Maar ze bleef het ant woord schuldig toen Leerdam nog eens uithaalde op de slotkilometer. Toen was haar 'batterijtje' wel leeg, vertelde de 20-jarige debutante uit Nij Beets, smaakmaker in een leeg Thialf. ,,En ja, je hebt er ook wel stress van, hoor. Van zo'n duel'', gaf ze gewoon maar toe. Voor Kok is dit de eerste winter als senior. Leerdam is bijna twee jaar ouder en beter bestand tegen de spanning. Ervaring, energie en zenuwen speelden een bepalende rol na drie slopende afstanden. Leerdam meende dat ze het 'vooral zelf spannend had gemaakt', van wege een probleempje met haar schaats ('een losse brug') op de eer ste 1000 meter. ,,Maar op de 500 meter was het zeker spannend'', moest ook de Westlandse toegeven. ,,We zijn beiden jong, maar hebben al een héél hoog niveau. Dat is mooi. We houden elkaar scherp.'' Peper Met het nieuwe duel heeft het sprintlandschap de peper gekregen waar zo naarstig behoefte aan was. Na de successen van Marianne Timmer, Margot Boer, Annette Gerritsen en Thijsje Oenema waai erde de sprinttitel jaarlijks een an dere kant op. Sanneke de Neeling ging er eens mee aan de haal, 'good old' Ireen Wüst bleek opeens 's lands beste sprinter en ook haar partner Letitia de Jong pakte twee keer goud. Internationaal scoorde alleen Jorien ter Mors nog op de WK's, maar ook haar laatste succes dateert al van drie winters terug. Met Leerdam stond vorig jaar een nieuwe specialiste op, die nu gezel schap heeft van Kok. Neerlands hoop, in tweevoud. Opgejaagd door de jonge Friezin reed Leerdam met 149.365 het baanrecord punten van Nao Kodaira (149.665, WK 2019) van de muur in Thialf. We zijn beiden jong, maar hebben al een héél hoog niveau. Dat is mooi. Leerdam vertelde dat ze toch 'vooral met zichzelf' bezig was ge weest en dat de internationale con currentie meer haar aandacht heeft. ,,Maar die competitie heb je niet al tijd in het zicht en dan is het toch fijn als er in de aanloop naar die grote wedstrijden ook iemand is die zorgt dat je zelf moet pushen'', analyseerde Jan Bos, een van haar coaches bij Worldstream. Jarenlang sprintte Bos tegen con currenten als Erben Wennemars en Gerard van Velde. „Natuurlijk focus je op jezelf, maar jagen of opgejaagd worden, dat blijft super belangrijk. Die strijd heb je gewoon nodig om het uiterste uit jezelf te halen. Die adrenaline is je motor.'' Kok had nog wel een boodschap. ,,Dit was natuurlijk pas mijn eerste NK, hè. Ik vond het best spannend. Volgend jaar ga ik het Jutta hopelijk nóg veel moeilijker maken.'' EUFORISCH NA DERDE TITEL t De concurrenten schakelden veelal zichzelf uit, maar dat deed weinig af aan zijn prestatie maandag 30 november 2020 BASKETBAL De Neder landse basketballers zijn er niet in geslaagd zich nu al te kwalificeren voor het EK van 2022. De Orange Lions waren met een overwinning op Turkije zeker van deel name geweest, maar ze gingen gisteren met 73-71 ten onder. De nederlaag tegen de nummer 15 van de wereld in Istanboel was onnodig. Het vele balverlies brak de ploeg van bonds coach Maurizio Buscaglia op. Nederland heeft nu twee duels gewonnen en twee duels verloren en speelt in februari nog tegen Zweden en Kroatië. WIELRENNEN Enrico Gasparotto heeft zijn af scheid aangekondigd. De 38-jarige wielrenner heeft laten weten dat hij per direct stopt. De geboren Italiaan, die in 2019 de Zwitserse nationaliteit aan nam, reed dit jaar voor NTT Pro Cycling. Gasparotto, die in 2004 begon als prof wielrenner en een jaar later Italiaans kampioen werd, won in 2012 de Amstel Gold Race in het shirt van Astana en herhaalde dat nog eens in 2016 namens Wanty-Groupe Gobert. In 2008 won hij ook het eind klassement van de Ster Elektrotour in Nederland. GOLF Wil Besseling heeft na een slotronde van 71 (1 onder par) het Alfred Dunhill Championship in Zuid-Afrika afgesloten op de gedeelde dertiende plaats. De Noord-Hollander had voor de vier ronden 282 slagen nodig, waar mee hij in totaal zes slagen onder het baangemiddelde bleef. De zege op de banen van Malelane was voor de Zuid-Afrikaan Christiaan Bezuidenhout, die na een slotronde van 69 uitkwam op 274 slagen. Bezuiden- hout loste op de slotdag de Pool Adrian Meronk af aan kop. Besseling klom op de slotdag nog vijf plaatsen en bleef net buiten de top-10. Joost Luiten werd 31ste, Darius van Driel 44ste. Pim Bijl Arjan Schouten Heerenveen - Jutta Leerdam (21) HEERENVEEN Hein Otterspeer maakte als enige favoriet geen fout, maar haalde vooral zelf een hoog niveau. Eindelijk lijkt hij verlost van de fysieke pro blemen die hem de voorbije jaren zo wisselvallig maakten. Otterspeer (32) stuitert van eu forie, dus hij vertelt het breed la chend, maar het geeft aan hoe diep hij heeft gezeten. ,,Ja, ik heb wel aan stoppen gedacht'', geeft hij toe. ,,Als ik hier op zon dagen wegreed en weer eens niks had.'' Waarom hij tóch door ging? Otterspeer slaat met zijn hand op zijn hart. ,,Omdat het vuur nog zo hard brandt. Ik wilde en wil nog zó ontzettend graag.'' Toen hij zich in 2009 tussen de sprinters meldde, leek hij een grote toekomst tegemoet te gaan. Groot, 1,93 meter, en sterk, ruim 90 kilo. In 2015 won hij de nationale sprinttitel en werd hij tweede op het WK. Daarna kwam de klad erin. Dat ritje op zijn racefiets, die botsing met die auto, op een maandag middag later dat jaar in het Gro ningse plaatsje Sebaldeburen, bleef hem jarenlang achtervol gen. Otterspeer kon daarna niet meer op zijn lichaam vertrouwen. De ene dag was het top, de an dere dag niets. Zijn linkerbeen was sterker dan zijn rechter been. Nooit voelde hij zich zeker. Toch besloot hij afgelopen win ter: ik ga er weer vol voor. Bij een specialist werd eindelijk het probleem verholpen. ,,Lang ver- ,,Hier blijft het zeker niet bij'', kondigde Hein Otter speer al aan. foto bsr agency haal kort: de kreukelzone is eruit. De symmetrie in mijn lichaam is terug. Ik schaats weer met kracht.'' Stralend: ,,Ik reed op za terdag als favoriet naar Thialf toe en wist: ik ga het gewoon doen.'' De sprinter van Jumbo-Visma reed met een feilloze vierkamp naar zijn derde nationale sprint- titel, na ook in 2019 te hebben gewonnen. ,,Maar toen was ik nog zo wisselvallig als wat. Dit voelt anders. Ik zit zichtbaar beter in mijn vel.'' Met name zijn 1.07,99 op de eerste 1000 meter maakte indruk. Zijn concurren ten schakelden veelal zichzelf uit. Kjeld Nuis verprutste het voor zichzelf (diskwalificatie) én voor ploeggenoot Ronald Mul der, door hem geen voorrang te verlenen op de kruising. Kai Ver bij reed wispelturig, Thomas Krol zette zijn punt in het ijs en viel. Maar het deed allemaal weinig af aan de prestatie van Otter speer. Die durft weer omhoog te kijken. ,,Als alles klopt, kan ik ook de besten van de wereld verslaan. Hier hoeft het zeker niet bij te blijven.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 42