Overlast vuurwerk en feesten NIEUWS 3 Subsidie op schone busjes Duurste files 2019 Dit jaar zal het transport even minder hinder ondervinden als gevolg van de coronacrisis, maar daarna zal de schade weer in rap tempo oplopen, verwacht het bedrijfsleven. De schade kwam 7 procent hoger uit in 2019 dan een jaar eerder. De kosten van de reistijdverliezen door vrachtau to's waren ruim 468 miljoen euro. Daar kwamen nog kosten bij van omrijden en onbetrouw bare reistijden van zo'n 750 mil joen euro. Tezamen met indi recte kosten bedroeg de totale schade tussen de 1,2 en ruim 1,5 miljard euro, blijkt uit bere keningen door onderzoeksbu reau Panteia. Ondernemersorganisaties Transport en Logistiek Neder land (TLN) en evofenedex vragen het kabinet daarom dat het rijk het investeringsprogramma in grote verkeersprojecten blijft uitvoeren. Zeker als straks de economie weer aantrekt, loopt het vrachtverkeer weer vast in de files. Ook willen de organisaties dat het kabinet onderzoeken start naar enkele knelpunten die nog niet op de agenda staan, maar die vorig jaar door grote vertragingen al voor hoge schades zorgden. Denk aan de A12 tussen Gouwe en Ouden rijn en de A2 tussen Holendrecht en Oudenrijn. Verder verdienen de knelpunten op het spoor en het water nieuwe investeringen. De roep om meer miljardenin vesteringen de komende kabinet ten werd vorige week ook gedaan door minister Cora van Nieuwen- huizen van infrastructuur. TLN-voorzitter Elisabeth Post: ,,We weten al jaren dat er veel te weinig geld is voor beheer en weg onderhoud. Het is niet anders dan bij onderhoud aan je eigen huis. Je kunt ervoor kiezen om een paar jaar niet te schilderen, maar dan moet j e daarna het hele kozijn ver vangen. Zo werken wij in Neder land." Ook zijn volgens haar investe ringen nodig in nieuwe projecten. ,,We hebben last van twee dingen: een stikstofcrisis en daarnaast een coronacrisis. Als we deze crises on der de knie hebben, komen de files wellicht harder terug. Want als mensen veel meer online kopen, vindt er meer transport plaats. En mensen stappen eerder in de auto dan in het openbaar vervoer uit angst voor corona." Evofenedex-directeur Machiel van der Kuijl: ,,De bevolking blijft groeien, we willen allemaal steeds meer thuis laten bezorgen en er zijn veel nieuwe woningen nodig. Allemaal trends die een druk leg gen op onze mobiliteit en infra structuur.'' Post heeft een heldere bood schap voor mensen die klagen dat de aanleg van nieuw asfalt geen zin heeft, omdat de weg snel daarna weer volstroomt. ,,Als we zo den ken, kunnen we beter terug naar paard en wagen.'' Omdat de prijs van een bus af hangt van de afmeting, is de subsidie 10 procent van de nieuwprijs met een maxi mum van 5000 euro. Onder nemers kunnen ook fiscale re gelingen aanspreken die de aanschaf aantrekkelijk maken, zoals de milieu-investerings- aftrek. Van Veldhoven (Infrastruc tuur en Waterstaat): ,,Dit steuntje in de rug is goed voor de schone lucht in steden en ondersteunt ondernemers bij de overstap naar een elek trische bestelbus.'' Er is een aantal voorwaar den gesteld aan de subsidie. De bus moet een minimale ac tieradius van 100 kilometer hebben en komt er per bedrijf een maximum aan het aantal wagens waarvoor subsidie mag worden aangevraagd. Bij doorverkoop binnen drie jaar moet de subsidie deels wor den terugbetaald. De regeling loopt tot 2026, zoals afgespro ken in het klimaatakkoord. maandag 30 november 2020 GO POLITIE-INZET Ondanks voorzorgsmaat regelen van het gemeente bestuur van Urk gaat het zaterdagavond opnieuw mis in het vissersdorp. Jongeren misdragen zich en steken zwaar vuurwerk af. Er worden tien aanhou dingen verricht (foto). Ook in andere plaatsen heeft de politie veel werk om over last tegen te gaan. In Woensdrecht ontploft bij de woning van de burge meester een zware vuur- werkbom, in Breda-Noord werden vijf mensen opge pakt voor het afsteken van knallers. Verder kwam de politie in actie om illegale feestjes op te rollen, met arrestaties in Katwoude (92), Maasdijk (70) en Arn hem (13). FOTO FREDDY SCHINKEL DACHSER Heilig ent Logistics Meeuwenoord Vervoer De economische schade door vertragingen in het vrachtverkeer op het hoofd wegennet is in 2019 jaar ge stegen naar een record van maar liefst 1,5 miljard euro. Edwin van der Aa Den Haag WEG KNOOPPUNTEN 1 A4 Burgerveen - Pr. Clausplein 2 A15 Ridderkerk - Gorinchem 3 A27 Everdingen - Gorinchem 4 A12 Gouwe Oudenrijn 5 A4 Pr. Clausplein - Benelux 6 A20 Terbregseplein - Gouwe 7 A27 Gorinchem - Hooipolder 8 A12 Waterberg Oud Dijk 9 A2 Deil Empel 10 A16 Ridderkerk - Klaverpolder 301120 BRON: PANTELA Deze auto rijdt elektrisch FOTO ANP Ondernemers kunnen vanaf dit voorjaar tot 5000 euro subsidie aanvragen voor de aanschaf of lease van een uitstootvrije bestelbus. Dat maakt staatssecretaris Van Veldhoven vandaag bekend. Edwin van der Aa Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3