Er viel me iets op dat me niet beviel I Ricardo 1 Xv 2 EREDIVISIE FC EMMEN - AJAX Dusan Tadic neemt Ajax op weg naar de week van de waarheid, die morgen begint in Liverpool, bij de hand. Dat doet de leider weer vanaf de flank, met goals, assists en verzorgingsadviezen. „Wij laten het gemakkelijk lijken, maar dat is het niet", zei de Serviër na de 0-5 zege op FC Emmen. COLUMN HUGO BORST Zoals Wout Weghorst het deed kan het ook, dacht ik. Na zijn tweede (en winnende) goal tegen Werder Bremen schreeuwde de spits van VfL Wolfsburg het uit en gaf aangeko men bij de cornervlag het ding een kopstoot. Die doelpuntrijke wedstrijd (5-3 voor Wolfsburg) uit de Bundesliga was een etmaal oud toen ik Weg- horsts goal en euforie voor het eerst zag. Ik had er net Emmen-Ajax op zitten, een wedstrijd waarin vijf doelpunten vielen, alle gemaakt door Ajacie- den. Er was iets opgevallen dat me niet beviel. Laat ik Desmond Morris eens citeren. Deze we tenschapper, bekend van zijn studies van apen en mensen en hun gedrag (en de boeken De naakte aap, De naakte mens die hij daarover schreef) publi ceerde in 1981 Spel om de bal. Nog altijd een aanra der trouwens, dat boek. Omdat Morris de voetbal wereld als een ontdekkingsreiziger beschrijft. Destijds turft Morris gemiddeld ruim 1000 bal contacten per wedstrijd en constateert dat een doelpunt een zeldzaamheid is in verhouding tot het aantal keren dat de bal rondgaat in 90 minuten. Hij schrijft: 'Het maken van een doelpunt is zo onge looflijk moeilijk dat daar door het ogenblik van tri omf wanneer het dan ein delijk lukt grote opwinding veroorzaakt.' Geen bijzondere waarne ming. Toch? Juichende spe lers, altijd fijn. Juichende fans ook. Gebeurde dat ju belen de eerste helft van de twintigste eeuw nog door de handen te strekken en op de plaats rechtstandig omhoog te springen, tegenwoordig worden er si multaan danspasjes uitgevoerd, er worden emoti onele boodschappen vertoond, en anderszins. Nie mand juicht er nog als in 1955. een fase beland dat er niet meer gejuicht wordt. - Bij de openingsgoal gaf uitblinker Klaassen ver blijk van lichte vreugde: kort een vuistje ter hoogte van het oor. - Bij het tweede (schitterende) doelpunt deed Labyad een vliegtuig na of was het een vogel? Maar de vleugels waren lam. Slappe hap. - De derde goal sloeg alles. Traoré maakte 'm na een goede loopactie en door zich helemaal te strekken. Maar hij trok zo'n chagrijnig hoofd dat iedereen dacht dat het doelpunt afgekeurd was wegens buitenspel. De spelers van Ajax sjokten te rug naar hun eigen helft alsof ze een trainingspar tijtje speelden. - Bij het vierde doelpunt keek Ekkelenkamp alsof hij zijn laatste oortje had versnoept - of was daar heel even een gebald vuistje? - De 0-5: Promes vertrok geen spier. Pas toen de man van de assist (Neres) gek deed kon de doel puntenmaker niet achterblijven en deed ook raar. Natuurlijk, natuurlijk. Het krachtsverschil. Ajax is veel te sterk. Na de 0-1 was de zege binnen. Het verweer van de tegenstander was nul. De span ning was eraf. Dan is het idioot als een malle te gaan juichen. En toch. Zou een beetje meer blijd schap na een doelpunt de ongenaakbare Ajacieden niet sieren? Per slot van rekening is een goal de kroon op alle arbeid doordeweeks. De concentratie was tegen Emmen tot aan het eind geweldig. Net als tegen VVV is er een onstilbare honger naar een doelpunt. Maar ik blijf erbij: een doelpunt is pas af door het met fatsoenlijk gejuich te begroeten. Wat meer blijdschap na een goal zou de Ajacieden sieren Bliek wint weer eens met Dordt Even leek Dusan Tadic op zijn re tour, toen hij deelde in het verval van Ajax voor het coronavirus uit brak. Met dat vermoeden maakt hij dit seizoen vooralsnog hele korte metten. Zaterdag stapte de aan voerder voor het eerst in acht wed strijden van het veld zonder een doelpunt van Ajax geproduceerd of voorbereid te hebben. Tadic werd halverwege vervan gen, net als in Venlo toen Ajax de buit al binnen had. Ten Hag is zui nig op zijn Servische captain, te meer omdat hij weet dat de presta- Ten Hag heeft het verval van vorig seizoen uitgebreid geanalyseerd ties van Ajax synchroon lopen aan zijn vorm. En die is vooralsnog uitstekend te noemen, zowel in de eredivisie waar hij met negen goals en zes as sists de meest waardevolle speler is, als in de Champions League, waar Tadic bij vijf van de zeven goals het laatste of één-na-laatste zetje gaf. Sinds zijn debuut in het miljar denbal twee jaar geleden fungeerde alleen Kylian Mbappé vaker als aan gever. Tadic bereidde tien goals voor, evenveel als Kevin de Bruyne. Na zijn sterke optreden tegen Midtjylland verkoos de Uefa Tadic, boven sterren als Bruno Fernandes en Jadon Sancho, tot speler van de week. Die ereprijs ontving hij niet als valse spits, maar als linksbuiten. Maar hij was bij Ajax toch zo goed als aanvalsleider? Ja, maar Ten Hag hanteert zijn foefje nauwelijks nog. De coach heeft het verval van vorig seizoen uitgebreid geanalyseerd. Een paar spelers merkt dat. Lisan- dro Martinez is niet langer midden velder. Edson Alvarez juist wel. En Tadic dartelt als vanouds op de lin kerflank. Meeste rendement Ten Hag heeft de overtuiging dat zijn captain daar het meeste rende ment noteert. En wie de cijfers erop nahoudt, kan de trainer moeilijk ongelijk geven, al worden de eredi visiekrakers pas in 2021 gespeeld. Tadic is per zeventig minuten goed voor een doelpunt of assist. Dat is zijn beste moyenne sinds hij in 2018 werd aangetrokken. ,,Ik voel me goed. En als we het als team goed doen, wordt het gemakkelijker voor me. Dan kom ik veel aan de bal en maakt het niet uit waar ik speel." Tegen Midtjylland hielp Tadic, twee dagen voor zijn 32ste verjaar dag, Ryan Gravenberch en Noussair Mazraoui aan hun eerste seizoens treffer. Of hij zich een goede wijn toont, die met de jaren beter wordt? ,,Ja, dat probeer ik wel te zijn. Je moet voor jezelf zorgen en het be ste voor je team brengen. De ene keer door te scoren, dan met assists en dan weer door te verdedigen. Ik doe wat nodig is om te winnen." Dat kan ook buiten het veld zijn. Zo liet Tadic zich vorig seizoen kri- ADO Den Haag- Heerenveen (1-1) kreeg zaterdagavond een duidelijke winnaar: Ricardo Kishna. De 25- jarige aanvaller maakte na ruim drie jaar afwezigheid zijn rentree en versloeg de negatieve gedachten die hij in die periode voelde. maandag 30 november 2020 GO Maar, zag ik tijdens Emmen-Ajax, we zijn nu in VOETBAL Voetballer Ju lius Bliek uit Burgh-Haam- stede won eindelijk weer eens met FC Dordrecht in de Keuken Kampioen Di visie. De Zeeuwse ver dediger was met Dordt met 3-1 te sterk voor Jong Ajax. Het was pas de tweede zege voor de club deze competitie. Bliek en FC Dordrecht waren al elf officiële duels op rij zonder overwinning. Zaterdag won het toch wel verrassend van de talen ten van Ajax. FC Dordrecht is ondanks de zege nog wel hekkensluiter. VOETBAL WK-held Diop (42) overleden Papa Bouba Diop is op 42- jarige leeftijd overleden. De voormalige middenvelder werd wereld beroemd, toen hij in het openingsduel van het WK 2002 de enige treffer maakte tegen regerend we reldkampioen Frankrijk (0-1). Diop was al langere tijd ziek, hij leed aan de spier ziekte van Charcot- Marie-Tooth. Zijn oude club Lens maakte het nieuws bekend. De middenvelder kwam ook uit voor onder meer Fulham, Portsmouth en West Ham United. Tadic en Ajax Johan Inan Emmen 0-1 20. Klaassen 0-2 29.Labyad 0-3 38. Traoré 0-4 69. Ekkelenkamp 0-5 82. Promes Opstellingen Wiedwald Onana Bijl Mazraoui Van Rhijn 72. Rensch Araujo Schuurs Cavlan Martinez Laursen Klaiber 75. Kolar Klaassen Chacón Labyad 75. Ben Moussa Gravenberch Veendorp 58. Ekkelenkamp Tibbling Antony De Leeuw 58. Neres Jansen Traoré 46. Avdijaj 46. Huntelaar Ajax, dat al 42 goals maakte, heeft momenteel twee topsco rers. Dusan Tadic en Lassina Traoré scoorden beiden 7 keer. Tadic 46. Promes Scheidsrechter: Gözübüyük Toeschouwers: 0 "V Marijn Abbenhuijs Den Haag Ricardo Kishna (rechts) in duel met Heerenveen-speler Benjamin Nygren. foto bsr agency

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34