Kil EPZ: Kerncentrale langer open en er twee nieuwe naast Terneuzen in top tien van gezonde steden 2 MARLEEN BLOMMAERT Column Het is vier graden boven nul en erg mistig. De kou om wikkelt mijn gezicht en dringt langzaam door de gebreide handschoenen. Het is stil, de we reld slaapt nog grotendeels. Ik denk aan het journaalitem over de verhoren inzake de toeslagenaf faire. Ik merk dat het inwendig be gint te koken wanneer ik de mi nister-president en de minister van Financiën het boetekleed zie aantrekken. Ik stel me de voorbe reidingen voor waarbij een com municatieadviseur en een politiek adviseur aanschuiven. Meebewe gen en sorry zeggen, zal de conclu sie geweest zijn. De opmerking dat niemand bewust erop uit is om mensen kapot te maken, is een stelling die tegenspraak onmoge lijk maakt. Ongetwijfeld waar, in tenties zijn immers vaak goed. Maar zoals Shakespeare al schreef: 'The best intentions pave the way to hell': De weg naar de hel is gepla veid met goede bedoelingen. Het feit dat je niet één enkel per soon als hoofdschuldige aan kunt wijzen, wil nog niet zeggen dat er geen verantwoordelijkheid en oorzaken te vinden zijn. Misschien wel de belangrijkste oorzaak voor de hele situatie is het fenomeen 'toeslag' zelf. Wie krijgt een toe slag? Mensen die te weinig geld hebben, krijgen een toeslag. Dat zijn er vijf miljoen die samen bijna dertien miljard ontvangen. Denk daar eens over na. Vijf miljoen mensen komen ieder jaar een paar duizend euro tekort. Ze verdienen te weinig om een zorgverzekering af te sluiten, te weinig om de huur te betalen etc. In de huidige crisis zien we bovendien het patroon dat we steeds bij crises zien: de klap pen vallen aan de onderkant van de maatschappij terwijl de vermo gens van de miljardairs groeien. Een andere oorzaak is dat om wille van de efficiëntie, systemen gebouwd worden die een eigen lo gica kennen zonder nuance. Als je al iemand aan de telefoon krijgt, heeft hij of zij niet de bevoegdheid om zelf iets te bepalen. Je wordt uiteindelijk doorverwezen naar de website waarvan je het adres al twintig keer hoorde terwijl je aan de telefoon hing, wachtend op een mens. De klappen vallen aan de onderkant van de maatschappij DE STELLING Vandaag: Liever drie kerncentrales dan 70 miljoen zonnepanelen Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters D66 koppelt einde tolheffing aan rekeningrijden Auto over de kop op A58: gewonde De exploitant van de kerncentrale gaat daar woensdag voor pleiten tij dens een hoorzitting over kern energie in de Tweede Kamer. De 'Visie EPZ op kernenergie in Ne derland na 2033' is alvast naar Den Haag gestuurd. Kernenergie kan een belangrijke rol spelen in het halen van de kli maatdoelen, betoogt EPZ. Twee op ties liggen voor de hand: het langer openhouden van de huidige kern centrale met een vermogen van 500 megawatt en de bouw van twee nieuwe kerncentrales van elk 1500 megawatt. Bij een combinatie van beide opties wordt ongeveer een kwart van de huidige elektriciteits behoefte in Nederland afgedekt. Drie kerncentrales Drie kerncentrales zijn te vergelij ken met 4400 windmolens of 70 miljoen zonnepanelen, aldus EPZ. De kerncentrales passen op een op pervlakte van 40 voetbalvelden, terwijl voor zoveel windmolens een oppervlakte van bijna heel Ne derland nodig is en voor zoveel zonnepanelen een gebied als Schouwen-Duiveland. Het terrein van EPZ bij Borssele is zeer geschikt voor nieuwbouw, stelt EPZ, zeker nu de ontmanteling van de kolencentrale bijna klaar is. 'Het in één keer bijbouwen van twee identieke kerncentrales (met gefaseerde oplevering) lijkt de meest optimale strategie', staat in de visie. De Generatie III-reactor die het bedrijf voor ogen heeft, kost tussen de acht en tien miljard euro en kan in ongeveer acht jaar wor den gebouwd. De bouw van twee kerncentrales is te vergelijken met de aanleg van een Deltawerk, aldus EPZ. Het zou een enorme impuls zijn voor de Zeeuwse economie. De bouw le vert acht tot tien jaar lang duizen den directe arbeidsplaatsen op. En: 'Als de beoogde twee kerncentrales medio jaren dertig in bedrijf gaan, levert dat vaste werkgelegenheid op voor circa 800 medewerkers.' Aan gezien in Borssele ook de elektrici teit aan land komt van de windpar- ken op zee, wordt het 'wellicht eco nomisch haalbaar' om ook een wa- terstoffabriek te bouwen. EPZ sug gereert dat het gesaneerde terrein van de voormalige fosforfabriek Thermphos daarvoor een goede lo catie is. Risico's afdekken Voorwaarde is wel dat de overheid het financiële risico afdekt, waar schuwt EPZ, zowel bij het langer openblijven van de huidige centrale als bij de bouw van nieuwe centra les. Investeerders en exploitanten moeten de zekerheid hebben dat het geld dat ze erin steken kan wor den terugverdiend. Nu legt nucle aire stroom het op de elektriciteits markt nog af tegen gesubsidieerde groene stroom. Aandeelhouder PZEM moet al jaren de miljoenen- verliezen van de huidige kerncen trale bijpassen. Terneuzen staat achtste in de rang lijst van gezonde steden in Neder land. In de categorieën gezonde ge bouwde omgeving en gezonde mo biliteit bungelt de gemeente welis waar onderaan, maar als het gaat om een gevoel van veiligheid, gees telijk welbevinden, voldoende be weging en sociale cohesie staat Ter- neuzen bovenaan. Dat blijkt uit de Gezonde Stad Index 2020 van Arcadis. Voor het eerst is de openbare ruimte van twintig steden met elkaar vergele ken. Terneuzen is de enige Zeeuwse gemeente in de ranglijst. Er is gekeken naar de twaalf groot ste steden per provincie, aangevuld met acht grootste steden van Ne derland. Groningen komt als beste uit de bus. Terneuzen is een gezonde ge meenschap, zo blijkt, met een eer ste plek. Als het gaat om een gezond milieu en een gezonde buiten ruimte scoort de gemeente met een zevende en een vierde plaats ook bovengemiddeld. In de categorie mobiliteit draait het om openbaar vervoer en ruimte voor langzaam verkeer. Dat is in alle andere onder zochte steden beter. Bij de ge bouwde omgeving schiet Terneu- zen flink tekort op het gebied van voorzieningen en zorg. m P7 HET NIEUWE NORMAAL maandag 30 november 2020 Reageer op pzc.nl Weekeinde: Overheid laat horeca in de steek 3656 stemmen DEN HAAG De wens om de Wester- scheldetunnel tolvrij te maken is alsnog opgeno men in het landelijke ver kiezingsprogramma van D66, zij het indirect. Er is een koppeling gemaakt met de invoering van re keningrijden. D66-Sta- tenlid Ton Veraart denkt niet dat het eventueel af schaffen van de tol daar mee op de lange baan wordt geschoven. ,,Ei- genlijk had dit kabinet de kilometerheffing al in kunnen voeren." Hij ge looft niet dat het op zijn vroegst pas in 2029 kan. ,,Dat is maar de vraag. Dit moet je in één kabinets periode kunnen doen." KAPELLE Bij een ongeluk op de A58 in de nacht van za terdag op zondag is een inzittende van een auto gewond geraakt. De brandweer moest hem uit het voertuig bevrijden. Het ongeluk gebeurde rond 0.30 uur op de snel weg ter hoogte van be drijventerrein De Smok- kelhoek bij Kapelle, in de richting van Vlissingen. De auto sloeg over de kop en kwam - op zijn wielen - in de berm te recht. De brandweer heeft een portier uit de auto gehaald om de bijrij der eruit te krijgen. Die is met een ambulance naar het ziekenhuis gebracht. De bestuurder bleef on gedeerd. SEROOSKERKE (S) Illegaal vuurwerk gevonden op grasveldje De politie heeft 20 kilo illegaal vuurwerk gevon den op een grasveldje in Serooskerke (S). In de dozen met vuurwerk zaten 'shells', die vallen onder de zwaarste cate gorie vuurwerk. Ook lag in de dozen zwaar knal vuurwerk zoals cobra's en nitraten. De wijk agent trof de dozen met vuurwerk aan na een tip. Er waren geen personen in de buurt te bekennen. Als de eigenaren gepakt worden kunnen ze reke nen op een taakstraf van minimaal 120 uur, oplopend tot een cel straf van een half jaar. EPZ wil niet alleen dat de hui dige kerncentrale in Borssele na 2033 nog tien tot twintig jaar openblijft, maar ook dat er twee grotere kerncentrales naast worden gebouwd. Die zouden acht tot tien miljard euro per stuk kosten en rond 2035 klaar kunnen zijn. Ernst Jan Rozendaal Borssele Kerncentrale Borssele LUCHTFOTO MARCELLE DAVIDSE Ernst Jan Rozendaal Terneuzen HET NIEUWE RUITENKRABBEN OP MAANPA60CHTENP...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2