ZEELAND GEBOEKT Zeeuwse roman 'Roots' scoort over de grens De fruitigste roman ooit 7 Over een ontspoorde jongensvriendschap. Over een zwangerschap die uitmondt in een doodgeboorte. Ed van Sliedregt pakt grote thema's aan in zijn debuutroman Geboren in de hemel Geen wonder, voor hem raken fictie en werkelijkheid elkaar. In eerste instantie krijgen we te maken met Erik en Wouter. Erik is van rijke komaf, woont in een villa en heeft een pa die antiekhandel als tijdverdrijf heeft. Wouter - de ik-figuur in het boek - staat rea listischer in het leven met een vader die stu kadoor is. Al op de basisschool worden de twee vrienden. Als er op het eind van de mid delbare school meisjes in het geding raken, gaat het fout. De tot de punkbeweging be keerde Erik loopt een blauwtje bij de mooie Maartje, die wel op Wouter valt. Nadat Maartje en Wouter duidelijk een stel zijn ge worden, lezen we naar het eerste dramapunt. Tijdens een vakantie in de Biesbosch zijn Wouter en Erik op het dak van een bunker te rechtgekomen. Pagina 21: 'Daar staan we tegen over elkaar, twee jonge stieren die dreigen te bot sen zonder zelf te snappen waarom'. Ze vechten, Erik duikelt van de bunker af en komt onge lukkig terecht in het prikkeldraad. 'Van dichtbij zie ik dat de ijzeren stekels zich in zijn kruis heb ben geboord. Een bloedspoor sijpelt op de grond' (pagina 22). De jongen overleeft maar zal nooit kinderen kunnen krijgen. Typisch een voorval dat niet vergeten en niet vergeven wordt, zelfs als je minder haatdragend bent dan Erik. 'Je staat bij me in het krijt': woorden van die strekking klinken nog veel later in het boek. Wouter verliest Maartje uit het oog als ze gaat studeren. Pas aan het slot zal zij nog een allesbepalende rol spelen. De lezers volgen Wouter als hij een andere vrouw, Eveline, ontmoet. Ze trouwen en verhuizen vanuit de Randstad naar de Walcherse kust, waar ze een vervallen woonboerderijtje opknappen. Zee land, door hun vrienden en zeker door Erik als 'biblebelt' en het eind van de wereld bestem peld, lijkt hen een mooie provincie om kinde ren op te laten groeien. Daarmee komen we aan het tweede grote drama. Een spontane zwangerschap wil niet lukken. Alleen na enkele vruchtbaarheidsbe handelingen raakt Eveline in verwachting. De vreugde daarover wordt twee pagina's later al de bodem ingeslagen. 'Dat is niet wat we wil len zien', zegt de echoscopiste. Een dag later krijgen ze te horen dat hun kind meteen na de geboorte zal sterven. We maken uiteindelijk mee hoe het jongetje, ze noemen hem Lukas, dood ter wereld komt. Hoe zijn ouders hem koesteren tot in zijn doodkistje. De titel van het boek komt voorbij (pagina 129): 'Iemand opperde dat onze zoon in de hemel is geboren'. Als lezer krijg je het gevoel dat de geboorte van een dode baby en het latere definitieve medische oordeel 'onvruchtbaar' heel dicht op de huid van de schrijver zitten. ,,Dat klopt", zegt Ed van Sliedregt, ,,het boek is opgedragen aan ons in 2002 doodgeboren zoontje Lukas. In een roman zit altijd wel iets autobiogra fisch. Ook in deze. Ik denk dat de werkelijk heid rauwer is dan ik die opschrijf. Nee, het is geen vorm van een drama van je afschrijven. Voor mij is het meer documentair, meer boek staven. Zo'n gebeurtenis ga je nooit verwer ken, die blijft altijd bestaan." Van Sliedregt (Dordrecht, 1963) staat bekend als 'stress-deskundige', een vakgebied waar over hij publiceerde in Succes met je stress. Be gin 2002 verhuisde hij met zijn vrouw Josette Krijbolder vanuit Den Bosch naar Zeeland. Ze woonden tien jaar in Biggekerke, een jaar of vijf in Wolphaartsdijk en nu in Vogelwaarde. Ed's broer Ronald was een gekende spits bij de voetbalclubs Terneuzen en Hoek. De begin dit jaar verschenen ro man Roots van Frans Pieters (1948) uit Heinkenszand trekt internati onaal de aandacht. Het verhaal over twee dramatisch uit elkaar ge trokken geliefden in de omgeving van Aardenburg, zo'n zestig jaar geleden, speelt zich af in Neder land, België, Duitsland, Frankrijk en Canada. Boerenzoon David Quaak wordt verbannen naar On tario in Canada. Zijn grote liefde Bernadette Dhondt moet verhui zen naar familie in het Vlaamse Meersel-Dreef. Frans Pieters, die publiceert on- der de schrijversnaam Peter Frantz, greep de internationale lin ken in zijn boek aan om lezers in de betreffende 'bui tenlanden' te benaderen. Corona gooide enigszins roet in het eten, de over handiging aan de burge meester en schepen van Cultuur van Hoogstraten, waar Meersel-Dreef on der valt, moest worden uitgesteld. In Frankrijk kreeg het boek aandacht via een banner op de site van de FANF, de overkoepelende organi satie van Nederlandse verenigin gen. Mails naar Nederlandse vereni- gingen in Canada resulteerden in contact met het Dutch Network Vancouver, dat in een nieuwsbrief meldde dat er een Nederlandse, deels in Canada spelende roman was verschenen. The Ne therlands Luncheon Club in Toronto was volgens de schrijver helemaal een schot in de roos. In het septembernummer van DE KRANT, het maga zine voor Canadezen en Amerikanen met Nederlandse wortels, werd een ruim artikel met foto aan zijn boek gewijd. Verder is Roots via Amazon voor Neder landse lezers of inwoners met Ne- derlandse achtergrond te koop in het buitenland. Tot slot Duitsland. Studenten van de opleiding Nederlands aan de Volkshochschule in Krefeld do ken in 2019 al in zijn vorige roman De duivel als metgezel. Ze kwamen toen ook een dag naar Zeeland om de schrijver te leren kennen en lo caties uit dat boek te bezoeken. Vervolgens werd het contact uitge bouwd en werd besloten de nieuwe roman Roots in het Duits te vertalen. De titel blijft hetzelfde en het boek komt in december op de markt. Zo hebben de studenten in Krefeld twee versies van een van oorsprong Zeeuwse roman waar uit ze Nederlands kunnen leren. Zeeuwse schrijvers In Sluis daar staat een huis. Een huis waar bijzondere dingen gebeuren. 'Schrijvers in Sluis' bedoel ik. Kristien Hemmerechts, Jean-Pierre Rawie, Manon Uphoff, Menno Wigman en vele anderen verbleven in het stadje om onge stoord te kunnen doen waarvoor ze op aarde zijn. Schrijven dus. Het nieuwste boek waartoe dat heeft geleid is het romandebuut van Joost Oomen (geb. 1990). In ja nuari 2020 was hij Schrijver in Sluis. Hij had het er koud, maar Het Peren lied is een ongeloof lijk warm boek ge worden. Een wer veling van geuren, alsof uit zesen twintig flesjes parfum tegelijk wordt ver stoven. Een tuimeling van kleu ren, alsof een heleboel snoeren kerstverlichting, en dan niet van die saaie bleke, gelijktijdig knipperen. Joost Oomen kan schrijven, en dat wil hij zin voor zin laten zien. Is er sinds de Tachtigers met hun woordweelde ooit zulk uitbundig proza geschreven? Zelfs met een klaarkomscène is hij niet zomaar klaar. De gevoelens vóór de climax beschrijft hij met verrassende ver gelijkingen: 'Een vlaflip met siroop en een zilveren lepel die zachtjes roert' en 'Een kalfje dat met een ruwe tong aan een blokfluit likt'. Om over na te denken. Of niet, want Oomen gunt je daarvoor geen tijd. De show gaat door, de kermis, het pretpark. Het Dis- neypretpark, dat een belangrijke rol in het fantasievolle verhaal speelt, is overigens niet al te pret tig. Een van de hoofdpersonen, de vader van de Bietenkoningin, werkt voor Disney in een kantoor in het New Yorkse World Trade Center. Hij ontsnapt in 2001 nét aan de verschrikkelijke aanval, de man die hij zijn liefde wil verkla ren niet. We maken verder kennis met de dochter zelf, geboren uit 'een pan vol biet', en met haar vriendje Gabriël die over de kabels van Disney gaat. Een boek vol trauma's, maar in een sprookje hoort iedereen lang en gelukkig te leven. Dat lukt de vader van de Bietenkoningin door zijn vriend met fruit na te bouwen. Joost Oomen schreef de fruitigste roman aller tijden. Voor zijn gastpersonen in Sluis heeft hij een toepasselijk cadeau: 'drie overrijpe peren'. maandag 30 november 2020 GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers 'Geboren in de hemel' is opgedragen aan Lukas Jan van Damme geboren in„ HEMEL Ed van Sliedregt in Vogelwaarde. foto camile schelstraete Ed van Sliedregt: Geboren in de hemel - Ei gen uitgave, 168 pagina's, 19.95 euro. Jan van Damme Heinkenszand Mario Molegraaf Joost Oomen: Het Perenlied - Uitgeverij Querido, 256 pagina's, 20 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 27