'Er is onder water nog zo veel moois te zien' Een recital met een spannend muzikaal verhaal 6 FUTURE STORIES LIVESTREAMS VANUIT BIEB^ Speciaal voor middelbare scholen in heel het land gaat de ZB in Middelburg interactieve discussieprogramma's maken met de VPRO. Ze doen dat samen voor het programma Tegenlicht onder de naam Future Stories. De livestreams worden gemaakt in de bibliotheek in Middelburg en uitgezonden via internet. e ZB maakt al live streams voor het ba sisonderwijs in heel Nederland met het tv-programma Het Klokhuis van de NTR. En nu mag de ZB voor de VPRO hetzelfde gaan doen voor de bovenbouw van alle middelbare scholen met Tegenlicht, zegt Cor de Jonge van de ZB trots. ,,Het is een unieke sa menwerking. De ZB is de enige die deze kans krijgt." De livestreams zijn een vorm van interactieve televisie. Scholen kunnen vanuit hun klaslokaal meekijken, maar ook meedoen door vragen te stellen en te reage ren. Het gaat om een bijeenkomst met deskundigen rondom een thema. De Jonge werkte het con cept uit voor Het Klokhuis. Normaal zijn die bijeenkom sten in de ZB en kunnen scholen daarbij aanwezig zijn en mee doen. Mede door corona kan dat niet en daarom werden het uit zendingen via internet. Ook de al bestaande Tegenlicht Meet Ups gingen door corona digitaal. ,,Maar Het Klokhuis richt zich op de basisscholen. En Tegenlicht is voor volwassenen. De VPRO wil graag de brug slaan naar het voortgezet onderwijs. Dat gaan we doen met Future Stories. Om gekeerd merken we ook bij scho len de behoefte aan iets nieuws. Ze kunnen niet met klassen er gens heen en veel gasten de school binnen halen kan ook niet. De livestreams waaraan scholie ren kunnen meedoen, zijn een goed alternatief." Winkelen op internet De eerste proefuitzending voor Tegenlicht Future Stories is op woensdag 2 december. Die is nog niet voor iedereen De VPRO wil de brug slaan naar het voortgezet onderwijs -Cor de Jonge, ZB vanuit huis te volgen, omdat het een test is. Er doen drie scholen aan mee: de CSW in Middelburg, het Scheldemond College in Vlis- singen en het Lodewijk College in Terneuzen. De eerste afleve ring gaat over winkelen op inter net, het terugsturen van spullen en wat dat betekent voor het mi lieu. Morgen is ook een nieuwe in teractieve Tegenlicht Meet Up. Die gaat ook over de retourzen dingen van aankopen op internet. Filmmaker Fleur Amesz maakte daarover de documentaire: Op Volle Retouren. Zij is één van de gasten in de Meet Up. Ook is te gast journalist Wyke Potjer. Zij schreef het boek Het Kan Wel, over een duurzamer leven. Deze Tegenlicht Meet Up duurt van 19.30 tot 20.30 uur en is te volgen via de website van de ZB. Subsidie Vooralsnog komen er vier afleve ringen van Future Stories, vertelt De Jonge. Daarnaast gaat de ZB door met de livestre ams van Tegenlicht Meet Up en Het Klokhuis, met elk zes afleveringen. „We krijgen 50.000 euro subsidie van de Koninklijke Bi bliotheek, omdat onze aanpak past in het lande lijke beleid voor de bibliothe ken om meer te doen aan ont moeting, debat en mensen de mogelijkheid geven zich een le ven lang te ontwikkelen." Van der Laan duikt al sinds 2004, veelal in Zeeuwse wateren als de Oosterschelde, het Veerse Meer en de Grevelingen. ,,Maar op een gege ven moment begon de verveling een beetje toe te slaan'', zegt hij. ,,Toen heb ik van mijn vrouw zo'n actioncam gekregen, een vrij sim pel modelletje. Toen ik die een keer meenam, bleek het erg leuk te zijn. Als je filmt onder water, ga je in eens anders naar dingen kijken.'' De video's die Van der Laan maakt, zet hij op z'n eigen Youtube-kanaal. Voor het open NK maakt de in woner van Tholen onder de naam Dark Future een bijna vier minuten durende film met een boodschap, namelijk dat de wateren steeds ver der vervuild raken. Die boodschap zet hij kracht bij met beelden van onder meer plastic dat in het water drijft en netten waarin vissen vast zitten. De video eindigt met een positieve boodschap: 'Er is ook nog heel veel moois te zien. Als we ons gedrag aanpassen, kunnen we dat behouden.' De beelden van al dat moois maakte Van der Laan groten deels bij de Bergsediepsluis bij Tholen. ,,Het onderwaterleven is daar heel rijk'', legt hij uit. Gezichtsbedrog Bij de fotografen won Marloes Ot ten uit Brouwershaven de categorie starters met een foto van een duiker met reflectie. Je moet wel even goed kijken om te begrijpen wat je ziet. Zijn het twee duikers of één? Dat laatste is het geval. Het knappe staaltje gezichtsbedrog kostte dan ook wel een paar duiken om de per fectioneren, zegt Marloes, die erva ren duikster is. ,,Pas aan het einde van de dag was het licht goed van wege de lage zon. Zo krijg je dat mooie groene water op de foto." Pianist Tobias Borsboom en violist Pieter van Loenen hebben in de co ronaperiode de cd The Silence Be tween opgenomen. De cd komt be gin december uit en alle werken zijn gebaseerd op verhalen (van sprookje tot en met gedicht). De musici willen duidelijk maken dat de muziek niet alleen in de noten zit, maar dat de stiltes tussen de no ten zeker zo belangrijk zijn. De vijf, niet echt bekende repertoire wer ken, vormen samen een spannend muzikaal verhaal. Igor Stravinsky schreef in 1928 op verzoek van Ida Rubinstein het Bal let Le baiser de la fée, gebaseerd op het sprookje van Andersen, De IJs koningin. Stravinsky schreef melan cholieke, maar ook dynamische muziek bij dit sprookje waarin hij heel wat thema's gebruikte van Tsjaikovski. Vier jaar later schreef Stravinsky een transcriptie van de orkestmuziek voor het duo piano/viool. De transcriptie is knap, de piano onderstreept de dynamiek en het ritme en de viool brengt de melo dielijnen. In de vier delen: Sinfonia, Danses suisses, Scherzo (au moulin) en Pas de deux worden melancholische melodieën afgewisseld met angst aanjagende, dreigende momenten. Dansante passages met vredige, ro mantische sfeer kregen een span nende ondersteuning van gebroken akkoorden. Pianist en violist vul den elkaar volledig aan en tech nisch klopte alles. Het werk Distance de Fée van de Japanner Toru Takemitsu, met de spannende akkoordenbegeleiding door de piano en de soms schrij nende klanken die de viool strijkt, doen impressionistisch aan. Het is of de muziek soms aarzelt en vra gen oproept. Juist door die vage klanken neemt de componist af stand van de toehoorders. Unterwegs nach Heiligenstadt van Kurt Schwertsik is een soort eerbe toon aan Beethoven. In Heiligen- stadt schreef Beethoven in oktober 1802 enkele vioolsonates en ook zijn beruchte Testament: een brief aan zijn broers waarin hij uitlegt dat zijn gehoor steeds slechter wordt en dat hij de wanhoop nabij is. De Oostenrijker Schwertsik brengt een volgens eigen zeggen 'nederig eerbetoon' aan Beethoven. In zijn project combineert hij de 10 viool sonates van Beethoven met een ei gen hedendaags idioom. De Sonate voor viool en piano opus 12 componeerde Poulenc in 1942. Hij wilde dat de partijen voor piano en viool evenwaardig aan elkaar waren. Borsboom en Van Loenen reageren uitstekend op elkaar waar door het werk volledig in balans werd vertolkt. Opgedragen aan Garcia Lorca met vele gebroken ak koorden, getokkelde tonen en soms smartelijke melodieën. Met het arrangement (van Hei- fetz) van het lied Beau Soir van De bussy op tekst van Bourget werd het recital besloten. De sfeer van een warme avond waarin de zinde ring plaats maakt voor rust was een bemoedigend slot. maandag 30 november 2020 GO Scholen uit het hele land kijken straks naar de ZB Maurits Sep Middelburg D René van der Laan uit Tholen mag zich een jaar lang de beste Nederlandse onderwaterfilmer noemen. En afgelopen weekend was er meer Zeeuws succes op het Open Nederlands kampioen schap onderwaterfoto- en vi deografie. Marloes Otten uit Brouwershaven behaalde de eerste plaats bij de starters. Rob Paardekam Tholen Twee jonge musici die, al is het voor een klein publiek, de com posities willen spelen waar ze de afgelopen maanden aan ge werkt hebben. De mist van een novemberdag werd door het Franse impressionisme verdron gen. Jeanette Vergouwen Recensie The Silence Between. Door Tobias Borsboom (piano) en Pieter van Loenen (viool). Gehoord zondag 29 november in de St. Jacobskerk in Vlissingen. De winnende foto van Marloes Otten. foto marloes otten Kijk op pzc.nl/vjdeo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 26