Al jaren relatief veel gevallen van zelfdoding in Zeeland Elke dinsdag nieuwe aflevering van Doordrenkt ZEELAND 3 schijnselen zijn veel milder gewor den. Maar ik weet dat als er heftige dingen gebeuren, het risico om ziek te worden in mijn geval een stuk groter is." Hij werkt al dertien jaar als psy chiater. „Enkele jaren geleden koos ik er bewust voor mijn eigen erva ringen in te zetten in mijn werk met cliënten. Dat kan gaan over psychiatrische klachten, maar ook over suïcidaliteit, omdat ik daar zelf mee te maken heb gehad. Wat ik merk is dat cliënten dat ontzet tend prettig vinden. Het voelt ge lijkwaardig, waardoor ze opener durven te zijn. In die zin kan ik Journalist Maarten Dallinga (33) maakte vorig jaar veel los met zijn prijswinnende podcastserie Verstrikt, over zelfdoding en het voorkomen daarvan. Daarin is hij ook openhartig over de doodsgedachten waarmee hij zelf heeft geworsteld. ,,Op een gegeven moment had ik wel in de gaten dat Verstrikt iets waar devols werd, maar dat het zoveel teweeg zou brengen, had ik niet durven hopen." Het onderwerp leent zich bij uitstek voor een podcast, vindt hij. „Vooral vanwege het intieme karakter van het medium. Men sen luisteren vaak alleen, met oortjes in of een koptelefoon op, waardoor je rechtstreeks in de oren van je publiek terechtkomt. Dichterbij kun je wat dat betreft niet komen. Dat sluit goed aan bij de intimiteit van de gesprek ken die ik heb gevoerd en van het onderwerp, want dat is zo per soonlijk. De grote meerwaarde is ook dat je hoort hoe iemand iets vertelt. Dat zegt zoveel over hoe diegene dat beleeft. Je krijgt de emotie in de stem mee." Zeeland kent al jaren relatief veel gevallen van zelfdoding. ,,Wat meespeelt is de vergrijzing. Bekend is dat mannen van mid delbare leeftijd vaker suïcide ple gen, bijvoorbeeld omdat hun le ven niet is geworden wat ze had den gehoopt of vanwege ingrij pende gebeurtenissen zoals een echtscheiding. Er zijn ook theo rieën dat door de watersnood ramp meer mensen zijn opge groeid in een gezin waar sprake was van een trauma. Dat kan ook een rol spelen bij mannen van middelbare leeftijd, al is dat ontzettend moeilijk hard te ma ken." Net als met Verstrikt wil Dal linga met Doordrenkt het gesprek over het onderwerp op gang brengen. ,,Ik zou het heel mooi vinden als 'Denk je wel eens aan de dood?' een normalere vraag zou worden. Veel mensen zijn nog geneigd eromheen te praten. Dat werkt niet en daardoor drijf je al snel van elkaar af." ,,Ik wil mensen inspireren open te zijn. Het werkt twee kanten op. Als je suïcidaal bent, verzamel dan de moed om het te vertellen. Dat kan het begin zijn van uit de fuik raken. Het is mis schien zelfs levensreddend. En als je je zorgen maakt om ie mand in je omgeving, maak dat dan bespreekbaar. Je bemoeienis zal je misschien niet altijd in dank worden afgenomen, maar het kan uiteindelijk wel het ver schil maken." Heel pure gesprekken Hij prijst de drie Zeeuwen die meewerkten aan Doordrenkt. ,,Ik heb inmiddels al veel gesprekken gevoerd met mensen die suïci daal zijn, maar door deze man nen werd ik opnieuw geraakt. Ze waren alle drie heel openhartig, waardoor het heel pure gesprek ken zijn geworden. Ze zijn ieder op hun eigen manier kwetsbaar, maar daar schamen ze zich niet voor. Dat vind ik heel sterk. Er gaat kracht uit van hun verhalen. Ik hoop dat ze luisteraars inspi reren met de ander in gesprek te gaan." PODCAST van de nood een deugd maken." Jeroen vertelt zijn verhaal in de podcastserie Doordrenkt van Maar ten Dallinga. ,,Het was een heel open gesprek. Daardoor voelde het voor mij haast helend. Ik hoop dat mijn verhaal de luisteraars hoop, herkenning en erkenning biedt en wellicht aanzet om toch iets te doen. Het grootste probleem is vaak de extreme eenzaamheid waarin mensen gevangen zitten. De omge ving snapt vaak niet waar ze mee worstelen. Dat kun je niemand kwalijk nemen, maar dat zorgt er wel voor dat het een heel eenzame strijd kan worden." maandag 30 november 2020 voor de dood heeft me gered' Rolf Bosboom Maarten Dallinga: ,,Ik heb inmiddels al veel gesprekken ge voerd met mensen die suïcidaal zijn, maar door deze mannen werd ik opnieuw geraakt." foto gerard burgers De Zeeuwse podcastserie Door drenkt is vanaf dinsdag 1 de cember te beluisteren. Journalist Maarten Dallinga heeft deze ge maakt op verzoek van GGD Zee land. In de serie praat hij uitge breid met drie mannen - Alfons, Jeroen en Roland - die suïcidaal zijn of waren en die openhartig hun ervaringen vertellen. De serie telt vier afleveringen. Elke dinsdag komt er een aflevering online. Doordrenkt is te beluiste ren via ggdzeeland.nl/door- drenkt en via de diverse podcas- tapps, zoals Apple Podcasts, Spotify, Google Podcasts en Stitcher. Jaarlijks stappen ruim 1800 mensen in Nederland uit het leven. Zeeland is de provin cie waar naar verhouding de meeste zelfdodingen voorko men. Daarom hebben Emergis en GGD Zeeland het suïcidepre ventieproject Zeeland Zonder Zelfmoord opgezet. Voor hulp of vragen over zelf doding kunt u terecht bij de landelijke hulplijn 113 Zelf moordpreventie: via de tele foon op 113 en 0800-0113 of chat op 113.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23