'Even weg van het voetbal en de Baudets van deze wereld' e: O 16 MEDIA CULTUUR UW SOUNDTRACK ÖEn uw verhaal? Ik JAVIER GUZMAN VIJF OPTREDENS OP EEN DAG Maximaal dertig man voor zijn oudejaarsconference? Prima, dan speelt Javier Guzman die gewoon vijf keer op één dag. Verslag van een lange zaterdag in de Rijswijkse Schouwburg. K'&S en paar weken geleden kreeg ik een cd in handen, Church House Blues van Crystal Shawanda. Zij is een zangeres uit Canada van Indiaanse afkomst, die jaren te rug naar Nashville trok om daar door te breken met country. Nou, dat lukken maar weinig zwarte zangeressen in Amerika, waar blanken zich country toe-eigenen. Zij schakelde over naar de blues en dat was een gouden greep. Ze heeft een geweldige stem. Rauw. Puur. Echte blues. Ik geloof dat zij dit jaar haar zesde album heeft uitgebracht. Veel gaat bij mij nog steeds via cd's, hoor. Even wat geld overmaken en dan krijg ik er weer een paar binnen.'' Overstap naar de blues was een gouden greep „Waarom Evil Memory eruit springt, weet ik niet. Het raakte me. Het is een gevoel, muziek hè, niet uit te leggen. Ik heb het num mer al vaak opgezet. In de auto. Of thuis. Alleen. Ge woon zittend op de bank. Sigaartje erbij, maar dan wel keihard. Dan kom ik helemaal tot rust, even weg van dat geneuzel van dat voetbal en de Bau dets van deze wereld.'' ,,Ik begrijp niets van de muziekkeuzes in Hil versum: smakeloze muziekkeuzes en prietpraat van dj's en hun schijtlollige sidekicks. Daarom ben ik blij dat ik op op Grolloo Radio echte mu ziek kan laten horen: soul, blues, country, rock- 'n-roll. Maar we zijn in Nederland wel zo'n beetje de enige.'' Top 2000 start eerder 4 Vertolker Darth Vader overleden 10.36 UUR Over zichzelf maakt Javier Guzman zich weinig zorgen, hij is wakker genoeg, merkt de cabaretier op in de artiestenfoyer van de Rijswijkse Schouw burg. ,,Ik treed veel op voor Defensie, dat is vaak overdag. Het punt is meer het publiek; is dat wak ker genoeg om 11.00 uur? Tegelijk, het zijn wel de echte bikkels die hier vanochtend zitten, mensen die echt willen. Daar ben ik hun dankbaar voor.'' Over 24 minuten begint zijn eerste optreden van de dag, in een reeks van vijf. Zo kan hij toch nog 150 man publiek ontvangen bij zijn oudejaarscon ference Raspopulist. Merkwaardig is dat hij eigenlijk na afloop van zijn vorige tournee - in maart abrupt beëindigd door het coronamonster - een sabbatical wilde ne men. ,,Maar na dit jaar moet je als cabaretier ge woon een conference maken. Dat is noodzaak. Kijk, ik speel quitte of ik leg er financieel op toe. Maar dat maakt niet uit. Wij hebben als artiesten nu echt een functie, juist in deze tijden.'' Vannacht is hij rond 1.00 uur naar bed gegaan. Dat is vroeg voor zijn doen. ,,Eerder gaan heeft toch geen zin, dan lig ik alleen maar te woelen.'' 11.03 UUR Guzman slurpt een blikje Red Bull in één teug leeg in de coulissen van het toneel. ,,Dat doe ik vlak voor elk optreden, soms neem ik er ook twee. Ik heb er acht bij me vandaag.'' Na wat rek- en strekoefeningen gaat hij het podium op. Eerste grap: ,,Ik twijfelde een beetje over mijn loopbaan, maar dankzij corona speel ik alleen nog maar voor uitverkochte zalen. Vandaag zelfs vijf keer.'' 11.19 UUR 12.21 UUR optreden van de dag. Sommige mensen uit het pu bliek zien op weg naar hun fiets in de stalling Guzman zitten. ,,Zo stoer dat je dit doet'', roept een man naar hem, zijn duim omhoog. Guzman glundert, maar baalt ook van het eerste optreden. ,,Ik kwam te veel als een jonge hond op, sprak veel te snel en ben toch een paar stukken vergeten. Een gedeelte over Arie Slob, maar ook over Samuel Paty, die onthoofde docent in Frank rijk.'' Eerlijk is eerlijk, een bulderlach rolde niet door de zaal. ,,Nee, maar ik zag vanaf het podium wel al lemaal mensen die genoten. Weet je, in een grote zaal waar maar dertig man zit, wordt anders gela chen. Mensen voelen zich minder anoniem, dur ven zich niet te laten gaan. Maar dat ik zie dat ie dereen een leuke avond, eh ochtend, heeft, dat zegt mij genoeg.'' Over collega Youp van 't Hek en diens wens om voor 250 man in Carré de televisie-registratie van zijn oudejaarsconference te spelen wil Guzman, na lang twijfelen, niets kwijt. Alleen dit: het is wat het is, dertig man is dertig man. Wij nemen deze show half december ook op voor Comedy Central. Als er dan maar dertig bezoekers in de zaal mogen, so be it. Wie ben ik, wie zijn wij om opeens een uitzon deringspositie te krijgen in deze crisistijden?'' 12.57 UUR kleedkamer 3. Over ruim een half uur begint de tweede voorstelling. ,,Straks nog een banaan, maar meer moet ik echt niet eten, hoor. Dan sta ik met een after dinner dip op het podium.'' 14.47 UUR Het contrast tussen de eerste en de tweede show was levensgroot. Elke grap kwam aan, het publiek lachte nu wel veel en hard. Guzman: ,,Recht voor mij zaten een oma en haar kleindoch ter. Zij hadden allebei zoveel lol. Dat is zo mooi, als je generaties kunt verbinden.'' Het hardste lachte een echtpaar op de eerste rij: ,,Ja ja, die twee rechts voor mij.'' Hun namen zijn Aad en Nathalie Gaiser uit maandag 30 november 2020 PC Welk lied zal ons altijd blijven herinneren aan deze tijd? In de aanloop naar onze Soundtrack van corona spreken muziekliefhebbers zich uit. Vandaag Johan Derksen die kiest voor Evil Memory van Crystal Shawanda. Dennis Jansen Wij zijn ook benieuwd naar uw per soonlijke verhaal. Vertel ons welk nummer voor u speciaal was in het coronajaar 2020 en waarom. Mail naar soundtrack@dpgmedia.nl en vermeld er ook uw leeftijd en woonplaats bij. Elke maandagavond draait Kai Merckx om 20.20 uur een Soundtrack van corona op Qmusic, gebaseerd op een inzending van onze lezers en de luisteraars van Q. Soundtrack RADIO De uitzending van de Top 2000 begint dit jaar aan het einde van kerst avond om 00.00 uur, en niet op 25 de cember om 08.00 uur. Zo is er meer ruimte om lange ver sies van som mige nummers te draaien. I s FILM De Britse acteur David Charles Prowse (85) is zaterdag overle den. Prowse is vooral bekend van zijn rol als Darth Vader in Star Wars. De 2 meter lange Prowse was bodybuilder tot hij in 1967 ging acteren. ■u 'Heb ik deze GRAP al tegen jullie gemaakt?' Jeroen Schmale Op een houten kruk op het podium ligt Guzmans iPad, met de onderwerpen die hij in Raspopulist wil behandelen. Hij werpt er een blik op en scrolt door de onderwerpenlijst. ,,Sorry Rijs wijk, ik moet nog een beetje wakker worden.'' De vlam gaat in een Lucky Strike op het muurtje bij de artiesteningang, vlak na het eerste Guzman hapt een half saucijzenbroodje weg in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16