EUWS 11 T I# Aanklager wil agenten in cel 'Waarschuw bij The Crown' Fotoalbum van Hannie Schaft Iran beschuldigt Israël van de moord op zijn belangrijkste kerngeleerde, Mohsen Fakhrizadeh. Door de aanslag lopen de spanningen over het Iraanse nucleaire programma verder op. President Hassan Rouhani van Iran spuwt vuur. Volgens hem is Israël verantwoordelijk voor de dood van de wetenschapper Mohsen Fakhrizadeh, de spil in het Iraanse kernprogramma. „Op nieuw kleeft er bloed aan de han den van het zionistische regime'', aldus de president, die Israël 'een huurmoordenaar in dienst van de Verenigde Staten' noemt. ,,De aan slag laat zien hoe wanhopig onze vijanden zijn, hoe groot hun haat is'', aldus Rouhani die spreekt van 'staatsterreur'. Zijn boze reactie bevat ook twee beloften: Iran zal 'op een geschikt moment' wraak nemen voor de moord op Fakhrizadeh, en het kernprogramma zal geen enkele vertraging oplopen. De Iraanse krant Kayhan, een spreekbuis van de hardliners in het regime, riep gisteren op de Israëlische stad Haifa te bombarderen zodra de schuld van Israël is bewezen. Het lichaam van de gedode kernge leerde is opgebaard in de heilige stad Mashhad in het noorden van Iran. Vandaag zou een nationale begrafenis gepland staan. De moord op de vooraanstaande kerngeleerde is de tweede aanslag op een prominent lid van de Iraanse elite. Begin dit jaar kwam generaal Qassem Soleimani, be velhebber van het elitekorps Quds van de Republikeinse Garde, om het leven bij een Amerikaanse ra- ketaanval op de luchthaven van Bagdad. Nu is het Iraanse kernpro gramma in het hart getroffen. Fakhrizadeh (1958), behalve we tenschapper ook een prominent lid van de Republikeinse Garde, werd vrijdag doodgeschoten in Absard, ten oosten van de hoofd stad Teheran. Zijn auto reed in een hinderlaag en werd onder vuur ge nomen. De wetenschappers over leed later in het ziekenhuis aan zijn verwondingen. Zijn dood is ook een klap in het gezicht van de Iraanse veiligheidsdiensten. De geleerde gold als een van de best bewaakte mensen in het land. Zwijgen Israël en de Verenigde Staten doen er het zwijgen toe, maar zij heb ben Fakhrizadeh er onlangs nog van beschuldigd het brein te zijn achter een geheim programma waarin Iran werkt aan de ontwik keling van kernwapens. Fakhriza- deh leidde de onderzoeksafdeling van het Iraanse ministerie van de fensie. Ontegenzeggelijk speelde hij de afgelopen decennia een hoofdrol bij de inspanningen van Iran om een kernmacht te worden. Onduidelijk is in hoeverre hij nu betrokken was bij de verrijking van voor kernwapens benodigd uranium en de uitbouw van kern reactoren. Volgens analisten zou zijn dood niet veel schade meer toebrengen aan het Iraanse kern programma, omdat zijn grootste prestaties al zijn verricht. ,,Fakhri- zadeh trok in het verleden de in spanningen van Iran voor een ei gen kernwapen, maar er is geen re den om aan te nemen dat zijn overlijden het bestaande nucleaire programma hard zal raken'', zegt veiligheidsexpert en voormalig CIA-lid Paul Pillar, verbonden aan de Georgetown University. De aanslag zou vooral moeten worden bezien in het licht van de machtswisseling in de Verenigde Staten. Donald Trump wil niets weten van het in 2015 onder Ba- rack Obama gesloten kernakkoord met Iran, omdat dat land tegen alle afspraken in zou zijn blijven wer ken aan een eigen kernwapen. Europese landen en controleurs van het Internationaal Atoom agentschap (IAEA) bestrijden deze stellingname. Trump legt, met steun van Israël, Iran al jaren op de pijnbank met extra strafmaatrege len die het regime en de bevolking flink raken. Trump gaf ook op dracht om Soleimani - de architect van de Iraanse inmenging in bij voorbeeld Irak, Syrië en Libanon - met een drone-aanval om het le ven te brengen. Het is zeker niet uitgesloten dat het bevel voor de aanslag op Fakhrizadeh opnieuw afkomstig was uit het Witte Huis. Een moordcommando van Israël, dat met alle middelen de ontwik keling van een Iraans kernwapen wil voorkomen, zou dan dit keer de aanslag hebben uitgevoerd. Averechts Met de dood van Fakhrizadeh wordt de kwestie Iran een nog groter hoofdpijndossier voor de nieuwe Amerikaanse president, Joe Biden. Terwijl de spanningen met het regime in Teheran oplo pen, wil Biden juist de samenwer king met de bondgenoten in het kader van het kernakkoord her stellen. Volgens Groot-Brittannië, Frankrijk, Duitsland en ook de Verenigde Naties heeft het door Donald Trump opzeggen van het kernakkoord averechts gewerkt. Omdat de VS zich niet langer ge houden voelde aan de gemaakte afspraken - opheffing van de sanc ties in ruil voor stopzetting van de Iraanse kernwapenaspiraties -, schrapte ook Iran bepaalde toezeg gingen. Zo is het onder meer op nieuw begonnen met verrijking van grotere hoeveelheden ura nium. Voormalig CIA-directeur John O. Brennan, een uitgespro ken criticus van Trump, noemt de aanslag 'roekeloos en crimineel'. ,,De Iraanse leiders doen er goed aan te wachten op de terugkeer van verantwoord Amerikaans lei derschap'', aldus Brennan. MOORD KERNGELEERDE maandag 30 november 2020 GO PARIJS Drie van de vier agenten die een zwarte man racistisch zouden hebben bejegend en heb ben mishandeld in zijn mu- ziekstudio in Parijs, moeten voorlopig vast blijven zitten. Dat heeft de Franse aan klager gisteren geëist bij de Parijse rechtbank. Justi tie wil dat de agenten on derling geen contact met elkaar kunnen hebben en geen druk kunnen uitoefe nen op getuigen. Het inci dent vorige week zaterdag is op beeld vastgelegd en heeft tot veel ophef geleid in Frankrijk. LONDEN De Britse minister van Cultuur Oliver Dowden vindt dat Netflix moet waarschuwen dat het ver haal van The Crown fictief is. Dowden zegt dat hij de streamingdienst gaat ver zoeken een melding toe te voegen aan de tv-serie over de koninklijke familie. ,,Ik vrees dat anders een generatie kijkers die deze gebeurtenissen niet heb ben meegemaakt, fictie voor feiten zal aanzien.'' De opmerking van Dowden volgt op toenemende kri tiek van onder meer royal tyverslaggevers over 'on waarheden' in The Crown. HAARLEM Er is een fotoal bum opgedoken met foto's van de baby- en jeugdjaren van verzetsstrijdster Han- nie Schaft. 'Het meisje met het rode haar' geldt als een symbool van het Neder landse verzet. Het Noord Hollands Archief heeft het album verworven van een achternicht van Schaft. Die trof het fotoalbum in 2000 aan bij het leeghalen van het huis van een overleden oom. Op de foto's is te zien hoe Schaft opgroeit, vanaf vlak na haar geboorte tot in de jaren 30. Ze is veelvul dig te zien in gezinsver band. Schaft werd op 24- jarige leeftijd gefusilleerd wegens haar verzetswerk. Ze zou dit jaar 100 jaar zijn geworden. Iran nu voor Biden nog groter hoofdpijndossier Hans van Zon Den Haag De woede in Iran richt zich op zowel Trump als Biden. Demonstranten in Teheran verbranden een Amerikaanse vlag in reactie op de aanslag op atoomwetenschapper Fakhrizadeh. fotos reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11