ChristenUnie wil af van btw op krant en wil bezorging subsidiëren Opnieuw harde aanpak betogingen in Belarus 10 NIEUWS Vraag in Suriname is of Bouterse vandaag echt voor rechters verschijnt Als het aan de Nationale Democra tische Partij (NDP) ligt, gaat Desi Bouterse vandaag niet in zijn eentje naar het gerechtsgebouw in Para maribo. De partij roept alle mede werkers en 'kameraden' op hun lei der te steunen als hij vandaag voor de Krijgsraad verschijnt. Met de leus 'Er is een strijd om te strijden, we zullen niet bang zijn', worden NDP-leden opgeroepen zich te verzamelen om Bouterse te begeleiden naar de rechtbank. De NDP hoopt op een tri omftocht, zoals Bouterse die begin dit jaar maakte, toen hij voor het eerst sinds de start van het Decem bermoordenproces in 2007 de gang naar de Krijgsraad maakte. Onder begeleiding van duizenden aan hangers, een brassband en NDP- prominenten liep hij in militair te nue naar het gerechtsgebouw. Inmiddels liggen de verhoudin gen in Suriname anders. De NDP leed in mei een grote nederlaag bij de verkiezingen en is veroordeeld tot de oppositie; en Bouterse is in middels geen president meer. Op een dag na precies één jaar ge leden veroordeelde de Krijgsraad Bouterse bij verstek tot twintig jaar cel voor zijn rol bij de December moorden in 1982. De drie vrouwe lijke rechters achtten bewezen dat de oud-president betrokken was bij de marteling van en moord op vijf tien politieke tegenstanders van zijn militaire regime. Zes minuten Bouterse heeft na het vonnis verzet aangetekend. In de procedure daar voor moet hij persoonlijk voor de rechtbank verschijnen om zich te verweren. De eerste zitting, begin dit jaar, was binnen zes minuten al klaar, doordat een van de rechters wegens ziekte ontbrak. Daarna is de inhoudelijke behan deling van de verzetszaak nog vier keer uitgesteld, onder meer van wege de coronacrisis. De laatste keer, een maand geleden, werd de zaak verdaagd omdat Bouterse om 'persoonlijke redenen' niet op de zitting verscheen. Zijn advocaat Irvin Kanhai over handigde de rechters een vertrou welijke brief met een toelichting. Cynthia Valstein-Montnor, presi dent van de Krijgsraad, noemde het Ik verwacht niet dat het nog tot sint- juttemis zal duren een 'verontschuldigbare reden'. Ze wees er wel op dat de wet voor schrijft dat een verdachte zelf voor de rechtbank verschijnt om zich in een verzetszaak te verdedigen. ,,Ik denk dat hij wel voor de Krijgsraad zal verschijnen", laat zijn advocaat Kanhai nu desgevraagd weten. ,,Hij zal dan een verklaring afleggen.'' Bouterse zal daarin ver klaren waarom hij in verzet is ge gaan tegen het vonnis en waarom hij niet eerder voor de rechters is verschenen. Meer wil de advocaat er niet over kwijt. Kanhai zal vijf re denen voor verweer opwerpen, zo kondigde hij eerder aan. 'Niet voortzetten' ,,De grote vraag is of hij gaat ver schijnen'', zegt Hugo Essed, advo caat van de nabestaanden. ,,En als hij niet verschijnt, hoe gaat de Krijgsraad dan daarmee om? Ik vind dat ze de zaak dan niet moeten voortzetten, omdat het doel van het verzet dan vervalt, namelijk een verdachte de gelegenheid geven persoonlijk een toelichting te ge ven.'' In theorie kan de Krijgsraad de behandeling in dat geval opnieuw uitstellen, maar dat maakt de zaak van Bouterse er niet sterker op. Als de Krijgsraad besluit de verzetszaak te beëindigen, is het vonnis van vo rig jaar volledig rechtsgeldig. Dan heeft Bouterse nog één kans om zijn celstraf te ontlopen, namelijk in hoger beroep gaan. ,,Ik verwacht niet dat het nog tot sint-juttemis zal duren'', zegt Es- sed. ,,Ik denk dat het nog hoogstens twee jaar duurt. De nabestaanden hebben groot vertrouwen. En ze hebben in dit proces al lang geduld gehad. Dat beetje extra geduld kun nen ze ook nog wel opbrengen.'' Nu wordt 9 procent btw geheven op krantenverkoop. ,,Dat scheelt gauw een paar euro per maand op een krantenabonnement'', stelt ChristenUnie-Kamerlid Stieneke van der Graaf. Volgens haar is het in omringende landen heel gebruikelijk de onafhanke lijke dagbladsector op deze ma nier te steunen. ,,In Nederland is het uitgeven van kranten een puur private zaak.'' In Nederland krijgen omroe pen - de NPO en regionale om roepen - wel rijkssubsidie, maar kranten niet. Van der Graaf spreekt van een 'ongelijk speel veld'. ,,Publieke omroepen kun nen nieuwsvoorziening verzor gen op radio, televisie en online. Kranten en tijdschriften moeten volledig hun eigen broek ophou den. Dat gaat steeds moeilijker.'' Dat komt volgens Van der Graaf niet alleen door de al jaren teruglopende advertentie-in komsten, maar ook doordat mensen steeds minder bereid zijn te betalen voor nieuws. ,,Pu- bliek betaalde omroepen zetten ook steeds vaker longreads op hun websites.'' Critici van over heidssteun voor dagbladen stel len dat overheidssteun voor journalistiek juist de onafhanke lijkheid aantast. Volgens Van der Graaf zijn kranten 'onmisbaar' voor een brede, onafhankelijke informa tievoorziening. ,,Dat is nu be langrijker dan ooit. In deze coro nacrisis gaan veel complottheo rieën en desinformatie rond.'' Ze vraagt minister Arie Slob (Media, ChristenUnie) te onderzoeken hoe het kabinet de krantensector in Nederland kan ondersteunen. Ze verwacht 'brede steun' voor haar motie. Slob moet volgens haar ook kijken naar voorbeel den uit andere landen. De grootste acties vonden plaats in de hoofdstad Minsk. Daar ver zamelden demonstranten zich in woonwijken en begonnen ze ver volgens aan protestmarsen. Velen droegen wit-rood-witte vlaggen met zich mee. Op internet ver schenen video's waarop was te zien hoe agenten demonstranten volgden naar de binnenplaatsen van wooncomplexen en minibus sen in sleepten. De media bericht ten over het gebruik van traangas en verdovingsgranaten. Ook in andere steden riepen mensen op tot aftreden van Loekasjenko. Net als voorgaande zondagen wa ren honderden manschappen van de veiligheidstroepen op de been. Zij zetten grote pleinen af en blokkeerden de toegang tot me trostations. Het mobiele internet in het land was grotendeels uitge schakeld. In sommige wijken zou zelfs de stroom zijn afgesloten. Het was de zestiende zondag van protest op rij. Vorige week Veiligheidstroepen blokkeerden in Minsk metrostations zondag werden driehonderd mensen aangehouden, de week daarvoor rond de duizend. De massale protesten woeden in Be larus sinds begin augustus. Loe- kasjenko, die Belarus al 26 jaar be stuurt, claimt dat hij de presi dentsverkiezingen die toen plaatsvonden, met 80 procent van de stemmen heeft gewonnen. De oppositie stelt dat die uitslag het resultaat is van verkiezingsfraude. maandag 30 november 2020 Krijgsraad is voorlaatste kans Desi Bouterse vecht voor zijn laatste kansen om een celstraf van twintig jaar te ontlopen. De Surinaamse oud-president moet vandaag persoonlijk voor de Krijgsraad verschijnen om zich te verweren tegen zijn veroorde ling voor de Decembermoorden. Zijn aanhangers willen er een circus van maken, nabestaan den van de slachtoffers betrach ten geduld. Tonny van der Mee Rotterdam/Paramaribo Desi Bouterse op weg naar de inauguratie van zijn opvolger, president Chan Santokhi, afge lopen zomer. foto anp - Hugo Essed, advocaat van de nabestaanden Het kabinet moet Nederlandse kranten te hulp schieten door de btw erop te schrappen en de bezorging ervan te subsi diëren. Met een voorstel daar toe komt regeringspartij Chris tenUnie vandaag bij de behan deling van de mediabegroting. Hanneke Keultjes Den Haag Krantenbezorger op pad, nu nog ongesubsidieerd. Duizenden mensen zijn giste ren de straat opgegaan in Bela rus om te demonstreren tegen president Aleksandr Loekas- jenko. Veiligheidstroepen gre pen hard in bij de protesten. Volgens mensenrechtencen- trum Wesna zijn zeker 280 mensen gearresteerd, de poli tie houdt het op ongeveer 250. ANP/DPA Minsk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10