9 Thierry Baudet is 'blij dat de coupplegers zijn opgestapt' zaterdag 28 november 2020 Thierry Baudet overlegt met zijn vertrouweling Freek Jansen, Partijprominenten hebben felle kritiek. foto robin utrecht Nicky Pouw Verweij na afloop van een crisisberaad van de partijtop, zij stapt samen met andere prominenten op. foto robin utrecht Kunsthandel Dangremond FVD-Eerste Kamerlid Bob van Pareren (l) en fractievoorzitter Paul Frentrop reageren op commotie binnen de partij. foto robin utrecht Thierry Baudet lijkt de machtsstrijd bij Forum te hebben gewon nen, maar de partij is wel gespleten. foto evert elzinga partij. Toen Baudet zijn overwin- ningsspeech schreef, na de gewon nen Statenverkiezingen, was het Jan sen die naast hem zat achter de lap top in het Zeister hotel Figi. Even la ter stak Baudet van wal: ,,De uil van Minerva spreidt zijn vleugels bij het vallen van de avond.'' En toen Baudet in oktober 2017 een vijf uur durende ontmoeting had met de white supremacist Jared Taylor en twee vertegenwoordigers van het ex treem-rechtse Erkenbrand, was het een ontmoeting die Jansen had gear rangeerd. Loyaliteit Sinds Jansen en Baudet elkaar ont moetten na afloop van de HJ Schoo- lezing in 2012 van die laatste, zijn hun carrières met elkaar vervlochten ge raakt. Dus als de loopbaan van Jansen dreigt te sneuvelen, biedt Baudet tot in extremis z'n loyaliteit aan. Dan doet hij ook een stap terug als lijst trekker, kondigt hij aan. Baudet geeft daarna intern te ken nen 'misschien wel gewoon lekker boeken te gaan schrijven'. Wellicht als hoofd van het wetenschappelijk bureau van de partij, het Renaissance Instituut. FvD'er Wybren van Haga is er na dien stellig over: ,,Baudet gaat hoe dan ook niet de Kamer in na de ver kiezingen in maart.'' Baudet denkt vanuit de coulissen de teugels van de partij te kunnen blijven hanteren, denken ingewijden. Maar een dag later merkt hij in een conference call met het bestuur dat 'de liefde over is'. Baudet merkt dat Nanninga niet de enige is die hele maal van hem af wil. Dat gaat hem te ver. En dus neemt hij de wapens op met zijn criticasters en het partijbe stuur en werpt zich opnieuw op als lijsttrekker. Die strijd lijkt hij nu te hebben ge wonnen. Met die kanttekening dat hij het heeft moeten bekopen met het verlies van tal van zijn oude steunpi laren. Maar hoe fel zij nu ook zijn, de kri tiek heeft ook iets weg van na-oor- logs verzet. Waar ze nu ineens zeg gen te walgen van Baudets geflirt met rechts-extremisme en complottheo rieën, zwegen ze daar eerder jaren over. Ze sloten zich bij hem aan nS zijn uitspraken over 'homeopathische verdunning'. Wisten dat hij Europa 'dominant blank' wil houden. Ze zwegen toen hij in de Tweede Kamer zei dat de EU een vooropgezet plan heeft om het blanke Europese ras te vervangen door Afrikaanse immi granten'. Niemand stak zijn vinger op toen Baudet een partijgenoot steunde die een omstreden complottheorie ver spreidde, het zogeheten plan-Kalergi, dat de elite vluchtelingen zou willen vermengen met het westerse ras. De criticasters bleven bij hem toen hij in zijn overwinningsspeech het EXODUS DEN HAAG Het gevecht tus sen Thierry Baudet en an dere bestuursleden van Fo rum voor Democratie is een tweede ronde ingegaan. Vol gens Baudet is hij 'illegaal' uit het bestuur gezet, omdat de anderen hem zouden hebben uitgeschreven bij de Kamer van Koophandel. Hij wil nu dat bestuurders Lennart van der Linden en Rob Rooken opstappen, maar die weigeren. Ook stel len ze dat Baudet zijn partij lidmaatschap is afgenomen. In het vierkoppige bestuur steunt alleen Olaf Ephraim hem nog. Door die 'patstel ling van twee tegen twee' zegt Baudet 'geen campagne te kunnen opzetten'. ,,Ik kan niet bij het geld, enzovoorts. Zo kunnen we niet meedoen aan de verkiezingen.'' Hij zegt vandaag met de andere bestuursleden om tafel te gaan. Die hebben hier echter nog niet op gereageerd. De leiding van Forum had Baudet aangeboden om de leden te laten beslissen over zijn lot en of hij weer politiek leider kan worden. Of die le denvergadering nog door gaat, is onduidelijk. Baudet vond de voorwaarden, ver trek als bestuurder en een mediastilte, belachelijk. Dat aanbod van het be stuur voor een ledenraadple ging, zette de exodus binnen Forum overigens door. Gis teren stapten nog eens vier Eerste Kamerleden uit de partij. Het viertal zegt dat ze geen lid willen zijn van een partij die 'extremistische op vattingen duldt'. ,,We zijn zeer teleurgesteld in het ge drag van onze partijleider die geen schoon schip wilde maken. Hij stelde zich keer op keer onberekenbaar en volledig solistisch op.'' Eer der al waren Annabel Nan- ninga, Joost Eerdmans, Eva Vlaardingerbroek en Nicki Pouw-Verweij vertrokken. Baudet zegt dat hem dat niet deert. ,,Ik ben blij dat de coupplegers zijn opgestapt. woord 'boreaal' gebruikte, dat wordt gezien als het heimelijk aanspreken van extreemrechtse volgelingen die er 'blank' in zouden horen. Alleen Nanninga maakte bezwaar toen Baudet een partijgenoot verde digde die een verband legde tussen ras en intelligentie. Maar dat deed ze intern. En de rest zweeg. Verder was altijd het verweer het zelfde: journalisten zouden het ver keerd interpreteren. Er te veel achter zoeken. Criticasters Bovendien zijn de criticasters van nu, zelf ook geen onbeschreven blad. An nabel Nanninga muntte de term 'dobberneger' voor vluchtelingen. Ze stelde eerder bovendien juist iemand 'de Holocaust best mag ontkennen'. ,,En als jij echt gelooft dat negers dommer en luier zijn dan witte men sen, waarom zou je dat niet mogen zeggen?'' Toine Beukering griefde velen toen hij zei dat joden 'als makke lamme tjes gewoon door de gaskamers wer den gejaagd'. Eerdmans verdedigde eerder alle ophef rond Baudet door van 'dezelfde demonisering' te spre ken als hij zag rond Pim Fortuyn. Hoe dan ook slaat Baudet een blad zijde om in de geschiedenis van zijn partij, als hij doorgaat met Forum. Hij wankelde, maar zou door kunnen. Het is wel de vraag welke wonden de oorlog hebben geslagen in de achter ban. GO KdNG' ANTJÖÏ-'iFC!'£N engracht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9