'We bieden studenten psycho logische hulp en online tools aan' Voor het eerst op jezelf wonen, nieuwe mensen ontmoeten, het nachtleven ontdekken: door corona is dat opwindende studentenleven zo goed als dood. Hoe ervaren studenten dat? Stemmingsklachten, verminderde motivatie, concentratieproblemen en gebrek aan dagelijks structuur: Annelies Aquarius weet hoe hard sommige studen ten worden geraakt door de gedeeltelijke lockdown. Als voorzitter van de sectie studentenpsychologen van het Nederlands Instituut van Psychologen, en als psycho loog aan Tilburg University, weet ze dat veel studenten vol zorgen door het leven gaan. ,,Soms tobben ze over hun gezond heid of die van hun familie, over het vinden van een baan en hun toekomst perspectief.'' Al voor corona kampte zo'n 20 procent van de studenten met mentale problemen, zoals eenzaamheid, depressieve gevoelens en studiestress. Dat aantal is sindsdien flink gestegen, blijkt uit onderzoek onder 87.000 studenten door Caring Universities, een organisatie die zich bekommert om het geestelijk welbevinden van studenten. Ruim de helft van de ondervraagde stu denten (52,5 procent) voelt zich eenzamer door corona en 44,6 procent is somberder. Net als haar collega's ziet Aquarius een forse stijging van het aantal hulpverzoeken van studenten, al kan ze geen exacte cijfers noemen. ,,We proberen de wachtlijsten te beperken door meer hulpverleners in te schakelen, maar ook door online tools en psychologische hulp aan te bieden waar mee studenten zelf aan de slag kunnen.'' Lang niet alle studenten ervaren overi gens mentale problemen. ,,Hoe je je als student onder deze omstandigheden voelt, hangt ook af van je situatie. Het scheelt nogal ofje in een fijn studentenhuis woont, met een vaste dagstructuur zoals gezamenlijke eetmomenten, of dat je in een nieuwe stad alleen in een studio zit.'' Er zijn zelfs studenten die aangeven dat ze het eigenlijk wel prettig vinden dat het studentenleven op een laag pitje staat. ,,Ze hebben bijvoorbeeld minder last van gejaagdheid. Ze voelen minder stress omdat ze niet meer overal aan mee hoeven doen of overal bij moeten zijn.'' Studenten zijn veerkrachtig, ook in moeilijke tijden, zegt Aquarius. ,,Ze zoeken naar manieren die hen helpen om met deze situatie om te gaan en de meesten slagen daar ook in. Maar wat we van alle studenten horen is dat ze behoefte hebben aan een stip op de horizon. 'Hoe lang gaat dit nog duren en hoe lang hou ik dit nog vol?''' En toen werd het stil op de campus TEKST JOHAN NEBBELING FOTOS ANNABEL OOSTEWEEGHEL ZATERDAG 28 NOVEMBER 2020 15

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 95