bereid dat mensen me zouden uitkotsen. Maar ik besloot: dit is wat het is. Ik zat daar niet om zielig te doen, ik wilde ook niets bagatelliseren. Dit was mijn verhaal. Ik ging met de billen bloot. Na de uitzending kreeg ik veel hart verwarmende reacties. Dat deed me goed. Er volgde begrip en herkenning. Dat gaf mij kracht. 'Ik heb de domste actie van 2019 gedaan', zei ik tegen Eva. Zoiets zal ik nooit meer doen. Ik heb er spijt van dat ik anderen pijn heb gedaan. Er schuilt in deze hele geschiedenis ook iets moois, voor mezelf. Want ik heb er veel van geleerd. Ik gebruik geen drugs meer. Ik zal ook nooit meer niet van mezelf houden. Door mijn levensverhaal te vertellen hoop ik anderen te behoeden voor fouten. Mijn boodschap is: let op je zelf, zorg voor jezelf. Neem alle signalen serieus en probeer van jezelf te houden. Het lukte mij zelf lange tijd niet meer, maar de gevangenis leerde me dat iedereen bagage heeft en dat iedereen het waard is om voor te vechten. En dat gevecht begint bij jezelf.'' Thuis in Rotterdam-Zuid november 2020 ,,Na het optreden bij Eva bleef ik heel lang berichten ontvangen waarin mensen schreven dat ze zich herkenden in mijn gevoelens van depressie en destructief gedrag. Ze vonden het prettig dat ik me zo kwetsbaar had opgesteld. Dat gaf ze het gevoel dat ze niet alleen waren met hun pijn. Blijkbaar brak ik met mijn ervaringen dus iets open voor een grote groep die in stilte lijdt. Dat zette me aan het denken. Ik wilde mijn reis, en wat ik heb geleerd, op papier zetten. Het afgelopen jaar heeft me wakker geschud. Ik was in de gevan genis al begonnen met schrijven, en die reacties na Jinek gaven het laatste zetje. Ik besloot: als er maar één iemand is die zich erin kan herkennen, is het toch ergens goed voor geweest. Iemand die ook met een narcistisch iemand als mijn vader te maken heeft gehad. Iemand die ook uit een streng gelovig gezin komt en daar moeite mee heeft in het volwassen leven. Iemand die pijn heeft en daarom andere mensen pijn doet.'' Eva Jinek. We hadden vooraf een lang ge sprek, waarin ze me helemaal doorzaagde. 'Waarom deed je dit? Heb je een zaakje ernaast?' Ze wilde alles weten. Ik vond het heel eng om bij haar aan tafel te zitten. Ik was me er enorm van bewust dat de zaak ontploft was in de media, met veel tegen strijdige berichtgeving. Ik was er op voor- ,,In februari heb ik mijn verhaal verteld aan Aan tafel bij Eva Jinek 19 februari 2020 Dat werkte. De week eindigde met hoop. Ik kreeg er nieuwe manieren aangereikt om zelfredzaam te zijn.'' ZATERDAG 28 NOVEMBER 2020 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 93