Het gaat niet meer zo makkelijk als vroeger', bekende ik Z EGBERT JAN Daria: ,,Ik wil zelf geld verdienen, in mijn vakgebied. In Moskou heb ik een goede acteeropleiding gehad. Ik heb mijn rijbewijs in Nederland gehaald en mijn eerste spaardoel is een auto.'' Bas: ,,Je kunt in de mijne rijden.'' Daria: ,,Ik wil een eigen auto, liefst een bordeauxrode. Ik wil spulletjes voor mezelf. Ik hou van sieraden en stijlvolle kleren. Russische vrouwen zijn altijd bezig met hun uiterlijk. Als je er ver zorgd uitziet, toon je respect voor de mensen met wie je omgaat.'' Bas: ,,Ik zou het leuk vinden om Daria cadeautjes te geven, maar ik ben niet zo creatief in het bedenken van verrassin gen.'' Daria: ,,Wel hoor. In Brussel zei je in eens: 'Kom, we gaan in het Atomium eten'. Geweldig was dat, zo spontaan. We liepen op sneakers, waren er dus helemaal niet op gekleed. Bas maak ik het meest blij met praktische cadeau tjes. Ik ben ook zijn kledingstylist. In Nederland zijn zulke prachtige mannenschoenen te koop.'' Bas: ,,Voor schoenen vind ik het prima om 100 euro uit te geven.'' Daria: ,,Bas denkt twee keer na over aankopen. Ik koop eerder dingen die misschien niet nodig zijn, ook met levensmiddelen.'' Bas: ,,We doen meestal samen bood schappen, voor ongeveer 80 euro per week. Tenminste, als Daria zich niet laat verleiden door allerlei extra's.'' Daria: ,,Al dat broodbeleg en die borrel hapjes... Ik wil alles uitproberen. Ik ben blij dat mijn familie vorig jaar op bezoek is geweest. Door corona blijft het dit jaar bij cadeautjes versturen naar m'n moeder en oma. Geen pakket jes, het duurt maanden voor die arrive ren. Nee, ik bestel rechtstreeks in winkels in Rusland, via een app.'' Bas: ,,Het grote feest met cadeautjes vieren Russen met de jaarwisseling.'' Daria: ,,Een geweldig feest! Het mooiste dat ik ooit kreeg was een bureaustoel, zo groot als de kerstboom. Toen was ik 10.'' Bas: ,,Nu heb je geen stoel nodig.'' Daria: „Cadeautjes hoeven niet altijd nuttig te zijn, ze moeten een fijn gevoel geven.'' eker 30 kilo papier, hóppa de container in. Een serie gebloemde zomerjurken van m'n ex: snelsnel naar de textielbak. Vrachten kindertekeningen: een paar zijn uitverkoren en mogen blijven, wéér is het huis een kubieke meter leger. Een lade vol gedateerde medicijnen, ampullen, watten, hechtstrips, windsels, gazen, pleisters, zwach tels, compressen, kruiken en een bloeddrukmeter, spullen die ik echt niet zelf in huis heb gehaald - één sierlijke zwaai, de rest is geschiedenis. Ik ben aan het opruimen, net als zovelen in deze tijden (ik weiger 'coronatijden' te schrijven), en gaandeweg word ik meedogenloos. ,,Ik heb eh Ze kijkt me welwillend aan. ,,Moeite.'' Iets in haar blik zegt, of lijkt te zeggen: stel me niet teleur. Naarmate de ervaringen zich aaneenrijgen besef ik dat iedereen iets te bekennen heeft. Sommigen doen dat voor het spel op de wagen is, anderen tijdens, erna of nooit; ik kies eerstgenoemde aanpak. ,,Het libido is in orde'', stamel ik. ,,Maar, nou ja.'' Verlos me. ,,Het kost wat meer tijd allemaal'', vervolg ik. ,,Hebben mannen vaker last van, dat begint soms al bij 45.'' Ze zucht: ,,Geeft toch niet.'' Dodelijk. Een week of wat eerder zat ik bij de dokter, een jonge vrouw. ,,Ik heb eh Ze keek me welwillend aan. ,,Moeite.'' Iets in haar blik zei, of leek te zeggen: schiet op. Ik bekende dat het 'niet meer zo makkelijk' ging als vroeger. ,,Je krijgt geen erectie.'' Geschokt: ,,Zó zit het niet...'' ,,Het maakt onzeker en dan lukt het helemaal niet meer. Daar hebben we tabletten voor'', zei ze, schrijvend. ,,Niet iedereen rea geert goed. Eerst proberen, dan een telefonisch consult regelen. Misschien ander middel, andere dosering. Verder nog klachten?'' Even later pinde ik bij de huis apotheek 59 euro; een doosje vol strips gleed onwaarschijnlijk snel de rugtas in. Dame achter de balie: onbewogen. Voor mij geeft het wel. Ik verrijs uit het grote bed om dan maar zo'n strip uit de kast te graaien. Ze kijkt me na. Uit de kast? Nee hè. Zat het doosje verstopt in de la met gedateerde medicij nen. Ook meedoen? Stuur een mail naar geldengeluk@dpgmedia.nl Egbert Jan Riethof (66) is journalist. Hij heeft een dochter (28) en een zoon (25). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. ZATERDAG 28 NOVEMBER 2020

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 87