7 Speciaal team van Belastingdienst strijdt tegen cybercriminaliteit Phishing uit naam van de Belasting dienst: het gebeurt sinds de coronacrisis steeds vaker. In het zwaarbewaakte Security Operations Center proberen de medewerkers cybercriminelen steeds een stap voor te blijven. Deze krant kreeg een exclusief inkijkje. 'Geachte meneer of mevrouw, uw openstaande schuld met kenmerk BJM9020 is na meerdere herinnerin gen nog niet voldaan. Op 19 oktober 2020 zal de gerechtsdeurwaarder overgaan tot executoriale beslagleg ging. U kunt beslaglegging voorko men door het gehele bedrag direct te voldoen.' Dit mailtje met als titel 'Aanmaning van de Belasting dienst in uw Berichtendienst op Mijn Overheid' troffen duizenden Nederlanders vorige maand in hun mailbox aan. Direct na de dreigende tekst volgde een iDeal- link waarmee in enkele klikken betaald kon worden. In het Security Operations Cen ter (SOC) aan de rand van de Apel- doornse bossen, op een steenworp van paleis Het Loo poogt een team van enkele tientallen knappe kop pen te voorkomen dat dergelijke phishingmailtjes bij belasting plichtigen belanden. Ook worden de systemen van de Belasting dienst er veilig gehouden. De ict-helden van de fiscus huizen diep weggestopt in het enorme pand. Om het ommuurde zenuw centrum te bereiken moet eerst een doolhof van steriele gangen worden doorgewandeld, met om de zoveel meter een afgesloten sluis of deur. Eenmaal aangekomen zien we een grote zaal vol metershoge schermen met cijfers, grafieken en tabellen. We krijgen uitleg van Jan Polkerman, Chief Technology Of ficer (CTO) van de Belastingdienst en Karl Lovink, Lead van het SOC. Op één van de schermen worden indicatoren van een mogelijke DDoS-aanval getoond die de sys temen van de fiscus zou kunnen platleggen. ,,Groen is oké, oranje betekent dat er wat aan de hand is en bij rood is de drempelwaarde overschreden", zegt Lovink. Het team bestudeert onder meer of het internetverkeer van de fis cus zo veel mogelijk netjes via Ne derland wordt afgehandeld en niet ineens via landen als Pakistan of Iran. Momenteel is het beeld rus tig. „Voorlopig maken we ons geen zorgen, maar bij rood schakelen we onmiddellijk KPN en Tele2 in, dat zijn onze providers." Het SOC houdt ook regelmatig DDoS-oefe- ningen om echte aanvallen te voorkomen. Zijn DDoS-aanvallen pas te be strijden als ze gebeuren, bij phis- hingpogingen uit naam van de Belastingdienst poogt het SOC in te grijpen vóór ze plaatsvinden. Een soort Minority Report avant la lettre. ,,De eerste twee uren na een Digitale boeven zijn beter geschoold en investeren forse bedragen phishingmail zijn cruciaal: dan klikken mensen het snelst", stelt Lovink. „Daarom moet je ver dachte sites meteen uit de lucht halen. Na drie dagen heeft het weinig zin meer." Polkerman wijst naar één van de andere schermen met daarop een lijst aan domeinnamen. ,,Via een speciale dienst van onder andere Google kunnen we live zien welke nieuwe certificaten worden aange vraagd voor pas geregistreerde websites met de naam 'Belasting dienst' erin of iets dat daarop lijkt." Iedere site moet een derge lijk officieel certificaat bezitten. Zo heeft net iemand de domein naam Belastingdienst-ideal.nl ge registreerd, valt op het scherm te zien. ,,Die is niet van ons, maar van cybercriminelen. De proce dure is nu: aankloppen bij de be treffende provider en vragen of die de website uit de lucht haalt, voor dat deze online komt." Adres gelekt Lovink en Polkerman zien compu tercriminelen steeds geraffineer der te werk gaan. ,,Phishing is een economie op zichzelf, waarbij groepen mensen samenwerken", zegt Lovink. Er is een persoon die de software schrijft, plus een ander die de campagne daadwer kelijk uitvoert. Zo arresteerde de politie begin deze maand een 19-jarige man uit Almelo die phishingsoftware schreef. Hij had daar 100.000 euro mee verdiend. Dan zijn er uiteraard e-mail-adres- sen nodig. ,,Inmiddels zijn miljoe nen e-mailadressen gehackt of uit databases gelekt, je kunt ze op het dark web kopen voor een paar knaken." Lovink waarschuwt de lezer: ,,Ga er vanuit dat ook uw adres gelekt is." Samen met andere gelekte per soonlijke gegevens - zoals geboor tedatum - worden Nederlanders met steeds persoonlijkere phis- hingmailtjes bestookt. De tijd van gebrekkig Nederlands is daarbij al lang voorbij. Het verklaart waarom mensen blijven betalen. Neem het aan het begin beschreven phishingmailtje: bij een vergelijk baar bericht maakten onlangs maar liefst 400 Nederlanders 46 euro over, in totaal ruim 18.000 euro, vertelt Lovink. Het ge vraagde bedrag was niet voor niets laag gekozen. ,,Criminelen wisten dat ze bij betalingsproviders tot maximaal 50 euro anoniem in bit- coins kunnen omzetten." Soms gebruiken criminelen zelfs een echt e-mailadres van de Belastingdienst. ,,Een aantal we ken terug werden er ineens 10.000 mails van het adres 'no-reply@be- lastingdienst.nl' verzonden", ver telt Polkerman. ,,Omdat wij echter zoveel maatregelen treffen, belan den die standaard in je spambox." Digitale boeven weten handig op de actualiteit in te spelen. Die actualiteit is normaliter de aangif tecampagne in het voorjaar, maar tegenwoordig uiteraard corona. ,,Vanaf maart-april zagen we ineens talloze coronagerelateerde phishingmails opduiken." Aan vankelijk gebeurde dat nog weinig geraffineerd: aan de bestaande mailtjes werd simpelweg 'wegens corona' toegevoegd. Die trend heeft zich na de eerste lockdown voortgezet. Cybercrimi nelen weten dat mensen veel meer achter hun pc zitten en versturen miljoenen phishingberichten via mail of- wat steeds vaker voor komt - SMS en WhatsApp. Dat weet de Belastingdienst, omdat Nederlanders verdachte e-mails of appjes kunnen melden via het e-mailadres 'valse-email@belas- tingdienst.nl'. Dat adres is inmid- dels behoorlijk bekend. Kreeg de fiscus drie jaar geleden 7700 mel dingen, in 2019 waren dat er al 35.000. En dit jaar kwamen er al 150.000 meldingen binnen. ,,En dat is alleen tot november." 8 miljoen euro Het betekent dat de schade door phishing dit jaar dankzij corona flink zal oplopen, verwacht Be- taalvereniging Nederland. In 2019 wisten cybercriminelen 8 miljoen euro van burgers af te troggelen. Om het bedrag zo laag mogelijk te houden werkt de Belastingdienst actief samen met internetprovi- ders, OM, politie, toezichthouder ACM, banken en Betaalvereniging Nederland. Inmiddels heeft het SOC dank zij zijn grote ervaring een goed beeld waar de cybercriminelen vandaan komen. Vaak is dat nog uit het buitenland, zoals Oost Europa. ,,Een deel komt echter absoluut uit Nederland, weten we via de signalen die we uit ons in formatienetwerk binnenkrijgen", zegt Lovink. Al met al lukt het de Belasting dienst steeds beter om computer criminelen voor te blijven. Het blijft echter een kat-en-muisspel. ,,Digitale boeven zijn steeds beter geschoold en investeren forse be dragen in hun illegale activitei ten", zegt Polkerman. ,,Moeten ze een euro investeren om er twee te verdienen dan doen ze dat." Daar bij blijft het aloude adagium gel den: massa is kassa. ,,Hoe meer mailtjes je verstuurt, hoe meer mensen zullen betalen. Ook wij moeten fors blijven investeren om dat te voorkomen." zaterdag 28 november 2020 GO 'De eerste twee uur zijn cruciaal' David Bremmer Apeldoorn In het Security Operations Center wordt onder meer het internetverkeer in de gaten gehouden. fotos pim ras - Jan Polkerman, SOC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7