Voor u geproefd Knijpfruit O: 27 Kruidvat (appel) Hs phi HiPP (peer, banaan, kiwi) 'Met het afhappen van een lepel stimuleer je de motoriek van de mond' Jumbo (appel, peer) Knijpfruit: kinderen zijn er dol op. Het is lekker zacht en je mag ongegeneerd slurpen. Maar of dat nu wel zo'n goed idee is Ons panel testte acht zakjes voor baby's vanaf zes maanden. chudden, knijpen mij opslur pen!', staat er in kleine letters op de achterkant van een van de knijpzakjes. Je draait het dopje er af, je geeft het zakje aan je kind en het is leeg voor je het weet. Michelle: ,,Zo krijgen kleine kinderen ongemerkt veel suikers en calorieën binnen. Knijpfruit is in de regel zo dun dat je er niet op hoeft te kauwen, het is al op voor je een verzadigd gevoel hebt.'' Voor de goede orde: de knijpfruitjes zijn hier gekeurd als fruithapje voor baby's vanaf 6 maanden. Op elk zakje knijpfruit uit deze test staat dat er geen suiker is toe gevoegd, maar suiker komt wel van nature voor in fruit en geeft appels, peren en an dere fruitsoorten die zoete smaak. In som mige gevallen is citroenzuur toegevoegd om bruine verkleuring tegen te gaan. An dere toegevoegde ingrediënten zijn er niet of nauwelijks. Op een aantal zakjes staat de tip om het fruit eerst op een bordje of lepel te knijpen, HET PANEL Esther Konijn (35), Patricia Ploeger (39), kinder- voedings expert en dië tist. Met haar online platform 'Gezond eten voor je kind' adviseert ze ou ders over gezond eten. zoveel als je kindje nodig heeft. Vervolgens draai je het dopje er weer op en leg je het terug in de koelkast. Afhankelijk van het merk kun je het gekoeld 24 tot 48 uur be waren. ,,Kijk, dat is een goede tip. Want met het afhappen van een lepeltje stimuleer je de mondmotoriek'', zegt Michelle. Grovere stukjes Knijpfruit is een prima alternatief voor koek en chips, maar niet als vervanging van vers fruit, vindt Patricia. Het is vaak te glad, vult Esther aan. „Daardoor leert een baby niet om te wennen aan nieuwe structuren. Appelpuree is heel wat anders dan het eten van een appel. Beter is een zelfgemaakte fruithap met grovere stukjes of een appel in partjes als je kind daar aan toe is.'' De test is uitgevoerd in de kas van café restaurant KROAST in Amersfoort. Het panel lette onder meer op smaak, structuur en eventuele toevoegingen. Appel is het meest gebruikte fruit en is in zes van de acht knijpfruitjes verwerkt. Soms is peer, banaan of aardbei toegevoegd, een enkele keer fruit van een tropische soort. Michelle: ,,Met zes maanden ben je net begonnen met de eerste hapjes. Gaat dat goed, dan introduceer je stapsgewijs smaakcombinaties, beginnend met twee smaken. Vier is dan wel heel veel.'' Op de meeste pakjes staat de waarschuwing om de dop buiten het bereik van de kinderen te houden en dat je in de buurt moet blijven als je kind aan het eten is. Olvarit bio (peer, appel, bosbes) Olvarit (appel, banaan) Organix (appel, aardbei, blauwe bes) AH bio (appel, banaan) Ella's kitchen (banaan, appel, mango, abrikoos) appel Michelle van Roost (42), voe- dingsdeskun- dige, mede oprichter van Voedingsjungle. Schreef met Manon van Eijsden Wegwijs in de voedingsjungle, een boek over gezonde voeding voor 0 tot 9 jaar. lust Apple Strawberry Blueberry GO ZATERDAG 28 NOVEMBER 2020 Prijs: 0,79 euro Het panel proeft pure appelsmaak. De don kere, troebele kleur doet denken aan biologische appelsap. Jammer dat het hapje zo fijn is gepu reerd. siologisch-biologique 100% Fruits Peer Banaan K Poires Bananes kivm Prijs: 1,18 euro Drie fruitsoorten in één pakje, de smaak van banaan (20%) overheerst. Bijzonder, want de puree bestaat voor 67% uit peer (en 13% kiwi). Je proeft een pure fruitsmaak, geen toe voegingen. Net iets te glad. Prijs: 0,83 euro Met 65% appel en 35% peer. De smaak is wat zuur, alle panelleden proeven een onprettige bijsmaak. Goede tip van Jumbo: blijf in de buurt van je kind - je moet het met aandacht geven. Slurp, slik, weg JEROEN KREULE 'S kinderdiëtist. Oprichter van De Bloei, dië tistenpraktijk voor Jeugd en Gezin. o Prijs: 1,05 euro Klinkt als een smakelijke combinatie, maar de smaak van bosbes (12%) is ver te zoeken. Een beetje zuur door het citroensap. Structuur kan grover. Prijs: 0,95 euro Leuk detail: je kunt door de verpakking heen zien wat er in zit. Appel (75%) en ba naan (25%) in dit geval. Qua smaak het klassieke fruit- hapje voor baby's. De struc tuur mag grover. Prijs: 0,99 euro Bestaat vooral uit appel- puree, maar de smaak van aardbeien is duidelijk aan wezig. Goede structuur, niet te fijn. Ook de duurzame verpakking valt in de smaak. KNIJPFRUIT toegevoegd Prijs: 0,79 euro Mooie combinatie: appel en banaan. Wel met een iets zure bijsmaak. Zonder stuk jes, staat op de verpakking vermeld, maar dat is juist geen voordeel, vindt het panel. Prijs: 1,04 euro Vier soorten fruit is wel veel voor een baby, oordeelt het panel. De smaak doet den ken aan bananensnoepjes, maar dan minder zoet. Banaan (45%) overheerst. Kruidvat P0MME ^Qhuitkap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 75