Maak het jezelf gemakkelijk en voorkom blessures <r IA Rozen, hortensia's, bomen: er valt altijd wel wat te snoeien in de tuin, ook in herfst en winter. Een scherpe snoeischaar en een handige takkenschaar maken het werk lichter. Welke moet je hebben? 26 ^A Zo gaan ze langer mee r* Let op! TWIJGEN TOT 1,5 A 2 CM SNOEISCHAAR Heb je alleen een balkon, dan heb je genoeg aan een basissnoeischaar. Zodra je rozen of andere struiken, en zeker (fruit)bomen te snoeien hebt, kun je beter investeren in een betere snoeischaar, van een bekend merk als Gardena, Wolf-Garten of Fiskars. Reken op zo'n 30 euro. Snoei je heel veel, kijk dan voor een basismodel van een professioneel merk, zoals Felco (vanaf 50 euro). Kwaliteitsmer ken geven tot 25 jaar garantie op een snoei schaar, en vaak kunnen de onderdelen ver vangen worden als er toch iets stuk gaat. De beste manier om je snoeischaar kapot te krijgen (en je pols te forceren) is door een te dikke tak proberen af te knippen. Twijgen tot 1,5 a 2 centimeter knip je met een snoei- schaar, dikkere takken met een takkenschaar. Vanaf 4 centimeter schakel je over op een snoeizaag. Eerst proberen Neem de snoeischaar voor je hem koopt in je hand en 'knip' er een paar keer mee. Hij moet goed in de hand liggen en in evenwicht zijn. Hebben je vingers genoeg grip en sluiten ze mooi rond het handvat? Let er vooral op of hij geschikt is voor jouw handen! Je moet kunnen knippen zonder dat je hand te wijd wordt opengespreid, anders kun je nooit kracht zetten. Bij bepaalde modellen kun je de openings wijdte aanpassen. Dat is een absolute plus, zeker als je de schaar deelt met iemand met kleinere handen, of als je eens dikke hand schoenen aanhebt. Voor fijne takjes hoef je de schaar dan weer niet helemaal open te zetten. Zo spaar je heel wat energie uit. Is je huid gevoelig voor blaren, neem dan een schaar met een 'softgrip'. Die geeft ook meer grip als hij vochtig is. Heb je weinig kracht in je handen, dan kan een ergonomi sche snoeischaar met een draaiend handvat of 'rolgrip' het werk lichter voor je maken. De greep rolt dan mee met de knipbeweging. Ben je linkshandig, weet dan dat er speciale snoeischaren voor linkshandigen bestaan. Let op het mes Voor dagelijks tuinwerk heb je een snoei schaar met papegaaienbek of'bypass' nodig, waarbij de twee messen langs elkaar heen glijden, zoals bij een keukenschaar. Aanbeeldmessen, waarbij het mes op een aambeeld stuit, zijn alleen geschikt voor droog, dood of erg hard hout. Gebruik zo'n schaar nooit om bloemen af te knippen: de stengels worden erdoor ge kneusd, waardoor ze veel minder goed water kunnen opnemen uit de vaas. Een antikleef- coating op de messen beschermt tegen roest- vorming en voorkomt dat bacteriën en schimmels aan je schaar blijven hangen. De handigste manier om een snoeischaar te sluiten, is met een schuivertje ter hoogte van je duim. Daarmee kun je in één bewe ging je snoeischaar openen en beginnen te knippen, zonder dat je andere hand eraan te pas komt. Of de schaar vloeiend vergrende len wanneer je klaar bent. TAKKENVAN2TOT4 CM TAKKENSCHAAR Heb je niet veel kracht in de armen, of moet je regelmatig veel dikkere takken knippen, neem dan een tak- kenschaar met een hefboomsysteem met tandwielen. Daarmee kun je driemaal zoveel kracht zetten, zonder extra moeite (60 a 70 euro). Heb je veel warrige struiken, zoals oude hortensia's of struiken met doornen, dan is een klassieke takkenschaar vaak te kort om diep in de struik te kunnen snoeien. Kies daarom een model met uitschuifbare armen (50 a 65 euro). Daarmee win je 15 tot 25 centi meter, en kun je dikke of stugge takken op een lastige plek toch de baas. Je kunt ook meer kracht zetten. Telescopisch Takken uit een hoge struik knippen of boven je hoofd, in een boom, is een lastig karwei. Om nog te zwijgen van wiebelende ladders of takken waaraan je blijft haken. Bij telesco- pische takkenscharen zit het mes op een w j lange steel en knip je via een trekmechanisme. Zo'n 'snoeigiraffe' snoeit verrassend makke lijk. Afhankelijk van het model en merk kun je er 3,5 tot 6 meter hoog (gemeten vanaf de grond) mee snoeien, en takken van zo'n 3 cen timeter doorknippen. Deze telescopische scha ren zijn zo ontworpen dat je er zonder extra moeite twaalf keer meer kracht op kunt zetten. De meest professionele modellen hebben zelfs een extra trekhaak waarmee je gesnoeide takken die in de boom blijven hangen een voudig naar beneden trekt. Let op, sommige telescopische takkenscharen werken met een extern trekkoord. Dat kan makkelijk in de boom blijven vastzitten. Zoek een mo del met een zo smal mogelijke kop en een geïntegreerd trekkoord (90 a 125 euro). TAKKEN DIKKER DAN 4 CM SNOEIZAAG Sommige zijn inklapbaar, wat ze handig en veilig maakt. Je hebt al een snoeizaag voor 30 a 45 euro, maar bij duurdere mo dellen is het blad vervangbaar. En ook hier bestaan er telescopische modellen die toelaten om hoog in een struik of boom te zagen. ZATERDAG 28 NOVEMBER 2020 GO De juiste schaar voor elke snoeiklus LAURENCE MACHIELS Een goede snoeischaar is goud waard. Daarmee knip je makkelijker, spaar je energie uit en raakt je pols niet overbelast. Welke je nodig hebt, hangt af van de planten in je tuin én van de grootte en kracht van je handen. Een takkenschaar is een grote snoeischaar met lange armen. Koop geen zwaar model, want er zijn genoeg takkenscharen van minder of rond de 1 kilo om uit te kiezen (30 a 40 euro). JSÊM0 I FOTO'S STEVEN RICHARDSON Een snoeizaag is een - meestal inklapbaar - zaagje met scherpe, vrij grove tanden en een stevige antislipgreep, tegen het weg glijden. Je kunt er makkelijk mee in moei lijke hoeken zagen. Onderhoud je snoei- en takken scharen. Daardoor knippen ze beter. Kleeft er planten sap of hars aan je snoeischaar, los het dan op met een onderhoudsspray voor snoeischaren. Olie de messen regelmatig in. Heb je je schaar buiten laten liggen, schuur het roest dan af met een schuur- matje, en olie op nieuw in. Knip een tak nooit tot helemaal tegen de stam af maar laat een stompje van 1 cm staan, dat maakt nog deel uit van de stam. Smeer geen wondmiddel op de snijwond, die heelt vanzelf. Let op met het sap van som mige bomen. Uit de takken van een vijgenboom drupt wit sap dat de huid kan irriteren. Draag lange mouwen en handschoenen. Knip je boven je hoofd, draag dan een veiligheidsbril! Een klein stukje schors in je oog is al genoeg om op de eerste hulp te belan den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 74