voor opstand, met gevolgen in de rest van de wereld 17 'Het is belangrijk om de pijn onder ogen te komen en te zien hoe die doorwerkt' .*r in de koloniale tijd verloren waren gegaan.'' Nederland poogde het gezag te herstellen, maar slaagde daar niet in. Cruciaal was het Ak koord van Linggajati (1946), waarin Nederland en Indonesië afspraken maakten over de over gang naar een federale structuur. ,,Het was een evenwichtig akkoord dat had kunnen zorgen voor een rustige landing, maar het werd door Nederland met steeds meer ei sen aangekleed en uit balans gehaald'', zegt Van Reybrouck. ,,De Indonesiërs waren bereid ver mee te gaan met die eisen. Toen er nieuwe eisen bij kwamen, was het onmogelijk en startte Ne derland de Politionele Acties. Den Haag achtte Nederlands-Indië niet in staat op eigen benen te staan. De oude koloniale neerbuigendheid stak opnieuw de kop op. Dat heeft het vredes proces zwaar gehavend. Doodzonde.'' In de Onafhankelijkheidsoorlog vielen min stens 200.000 doden en na afloop vertrokken 300.000 Indische Nederlanders en Molukkers noodgedwongen naar Nederland. ,,Die pijn was voor een groot deel vermeden als Neder land het akkoord gerespecteerd had. De voor waarden bij de soevereiniteitsoverdracht wa ren uiteindelijk nadeliger voor Nederland. ,,De illusie dat je met harde maatregelen harde resultaten kunt halen, was al mis in de koloniale tijd maar ook in de postkoloniale tijd. Uiteindelijk keerde Nederland na drie jaar oorlog en twee militaire offensieven met le gere handen naar huis.'' De onafhankelijkheid van Indonesië bleef niet onopgemerkt. In 1955 vond in Bandung een conferentie plaats. Het was de eerste inter nationale conferentie zonder het Westen, met 29 Arabische, Afrikaanse en Aziatische landen die meer dan de helft van de wereldbevolking vertegenwoordigden. ,,Elk continent is direct of indirect beïnvloed door gebeurtenissen in Indonesië. Een aantal Afrikaanse landen is in 1960 onafhankelijk geworden. De Bandung- conferentie is de katalysator geweest voor de dekolonisatie en heeft de Europese eenwor ding versneld. Europa vreesde een alliantie van Aziatische en Afrikaanse landen.'' Indonesië was niet alleen een voorbeeld voor andere koloniën, maar ook voor zwarte acti visten als Martin Luther King en Malcolm X en linkse revolutionairen als Che Guevara en Fidel Castro. ,,De burgerrechtenbeweging is niet enkel ontstaan vanuit een Amerikaanse context. Ze verwezen ook naar wat er in Indo nesië gebeurde.'' Rode gevaar De emancipatie van de Derde Wereld werd tien jaar na de conferentie door de VS de kop in gedrukt uit angst voor het communisme. In 1965 werd Soekarno onder druk van de CIA af gezet en vervangen door Soe- harto. In dezelfde maand moest de president van Congo gedwon gen plaatsmaken voor Mobutu, een pion van de VS. ,,De tragische geschiedenis van Amerika in de twintigste eeuw is de overdreven angst voor het rode gevaar'', zegt Van Reybrouck. ,,Waar Nederland werd gedwongen de kolonie te lossen sloeg Amerika vervolgens zelf zijn neo-imperiale vleugels uit. De Derde Wereld wilde bui ten de Koude Oorlog blijven en weigerde partij te kiezen tussen Amerika en Rusland. Amerika zei: Als jullie niet vóór ons zijn, zijn jullie tégen ons en gaan we jullie bestrijden.'' De dekolonisatie van Indonesië is voor Ne derland nog steeds een etterende wond. In 2019 onderzocht het Britse YouGov welk Eu ropees land het meest trots was op zijn koloni ale verleden. Nederland stak er met kop en schouders boven uit. De helft van de onder vraagden is trots, slechts 6 procent schaamt zich en 26 procent had nu nog graag een over zeese kolonie gehad. Tijdens de Algemene Beschouwingen in 2006 deed toenmalig premier Jan-Peter Balke nende de beroemde uitspraak dat Nederland de VOC-mentaliteit moest koesteren. ,,Ik was altijd verbaasd hoe Nederland met de koloniale geschiedenis omging en hoe moeizaam het was om de zwarte bladzijden onder ogen te komen. De terugblik leunt op het idee van de grootsheid in de 17de eeuw, toen Nederland de wereldzeeën beheerste.'' Musea hebben kansen laten liggen, vindt Van Reybrouck. Van de 63 zalen in het Rijks museum is er maar eentje gewijd aan 'Neder land overzee'. ,,Dat is weinig als je weet dat Nederland drie eeuwen lang op drie continen ten actief is geweest. Het Scheepvaartmuseum heeft een virtual reality-attractie aan boord van een VOC-schip. Je kunt zien hoe het schip werd gebouwd en te water werd gelaten. Ver bluffend. Maar waar de schepen heen gingen en wat er gebeurde, wordt niet verteld.'' Dit voorjaar bood koning Willem-Alexan- der tijdens een staatsbezoek aan Indonesië ex cuses aan voor het Nederlandse geweld tijdens de onafhankelijkheidsoorlog. Daarmee trapte hij op de ziel van Indische Nederlanders en ve teranen die slachtoffer werden van geweld door Indonesische nationalisten. ,,Bij verschil lende groepen zitten verschillende soorten pijn. Het is belangrijk om die pijn onder ogen te komen en te zien hoe die nu doorwerkt.'' Het kabinet investeert miljoenen in een on derzoek naar die periode. Van Reybrouck ad viseert om niet alleen historici te betrekken maar ook verzoeningsexperts, zoals nu in Bel gië gebeurt. ,,Historische feiten zijn van be lang, maar je moet ook kijken wat een Congo- lees meisje van 22 jaar dat voor tandarts heeft gestudeerd maar in geen praktijk werk vindt, doormaakt'', zegt van Reybrouck. ,,Alles wat we nu bestrijden, racisme en dis criminatie, ligt in het verlengde van de geest van Bandung. Zolang die pijn wordt gene geerd zal het een nieuwe maatschappelijke breuklijn worden. Dan doe je precies wat in de koloniale tijd gebeurde: breed gedragen on vrede afdoen als aanstellerij of opgeklopte frustraties. Neem de pijn en het verdriet seri eus. Daar kun je niet op bezuinigen." GO ZATERDAG 28 NOVEMBER 2020 v begin globale omwenteling' Van links af: generaal Soekarno, de onderteke ning van het verdrag van Linggajati, een executie tijdens de politionele ac ties, de Chinese minister Tsjoe en Lai aan het woord tijdens de confe rentie van Bandung. FOTO'S ANP, HH, AFP Revolusi, David van Reybrouck, uitgeverij De Bezige Bij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 65