Oude koloniale neerbuigendheid van Nederland startsein 16 'Elk continent is direct of indirect beïnvloed door wat in Indonesië gebeurde' Indonesië was na de Tweede Wereldoorlog de eerste kolonie die zichzelf onafhankelijk verklaarde. In zijn boek Revolusi verklaart de Belgische cultuurhistoricus en schrijver David van Reybrouck het belang van die strijd voor de wereldgeschiedenis. TONNY VAN DER MEE De fascinatie voor Indonesië begon voor David van Reybrouck (49) vreemd ge noeg in Congo. In de voor malige Belgische kolonie mocht hij de laatste restan ten van een Vlaamse biblio theek uit de jaren 50 bekijken. Tussen de driehonderd boeken in het schuurtje lag de roman Max Havelaar van Multatuli (pseudoniem van Eduard Douwes Dekker), een striemende aanklacht tegen het koloniale bestuur in Nederlands-Indië. ,,Ik las het boek in mijn kamertje met uitzicht op de Congo-rivier. Mijn gedachten gingen al snel naar de Javazee'', zegt Van Reybrouck. De Belgische cultuurhistoricus, archeoloog en schrijver van bekroonde boeken, waaron der over Congo, verdiepte zich vijfjaar lang in de Indonesische onafhankelijkheidsstrijd. Hij interviewde bijna tweehonderd getuigen van de revolutie, die een bloedige climax bereikte in de periode tussen de proclamatie door Soe- karno op 17 augustus 1945 en de soevereini teitsoverdracht op 27 december 1949. Van Reybrouck tekende hun verhalen op in Nederlandse en Indonesische rusthuizen, Ne- palese Himalaya-dorpjes, afgelegen eilanden en Japanse havensteden. In alle gesprekken kwamen emoties en trauma's naar boven. ,,Maar ik heb niemand horen natrappen'', zegt Van Reybrouck. ,,Veel Indonesiërs zijn verge vingsgezind. Ik proefde eerder een afkeer van het kolonialisme en de oorlog dan een afkeer van Nederland.'' In aanvulling op de vele 'uit muntende' boeken en documentaires die er al zijn over Nederlands-Indië en Indonesië, zoekt Van Reybrouck in Revolusi de verbin ding. Daarmee plaatst hij het vrijheidsstreven van Indonesië, de eerste kolonie die na de Tweede Wereldoorlog de onafhankelijkheid uitriep, in een breder perspectief. Hij toont aan hoe een nieuwe wereld vorm kreeg: in bloed, in pijn, met hoop. Daarmee is het boek voor een jonge Fransman van Alge rijnse afkomst net zo interessant als voor een Nederlander of Indonesiër. ,,De revolutie was het begin van een mon diale omwenteling. Het was het einde van een tijdperk voor Nederland en het begin van een nieuw tijdperk voor de wereld. Daarna werden onder meer de Filipijnen, India, Birma, Pakistan en Sri Lanka onafhankelijk, ge volgd door de Arabische en Afri kaanse landen. Daarom is het niet alleen Nederlandse of Indo nesische geschiedenis. Het is wereldgeschiedenis.'' Vulkaan Om dat te begrijpen, gaan we te rug naar bijna 350 jaar aanwezig heid door de Vereenigde Oostin- dische Compagnie (VOC) voor de handel in specerijen, koffie, tabak en suiker. Op het eind van de 19de eeuw begon Nederland mondjesmaat aan gezondheidszorg en onderwijs te denken. ,,Het idee was: we mogen roven, maar moeten er ook voor zorgen dat de plaatselijke bevol king er iets aan heeft.'' Vanaf de jaren 20 werd het koloniale beleid steeds meer gekenmerkt door neerbuigendheid, agressie, racisme en vernedering. De segregatie op de schepen van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij (KPM) - Europeanen op het bovenste dek, In donesiërs op het onderste dek - loopt als een metafoor door het boek heen. ,,Zo'n model is niet houdbaar. Als de onvrede lang wordt ge negeerd en weggeschoven, krijg je vroeg of laat geweld.''' Het onafhankelijkheidsstreven van bewe gingen als de Sarekat Islam en de nationalisti sche partij van Soekarno werd door Nederland hardhandig in de kiem gesmoord. ,,De koloni ale overheid weet de onrust aan enkele rotte appels die de hele mand dreigden aan te ste ken'', zegt Van Reybrouck. ,,Met het verwijderen van die heethoofden zou de rust wel terugkeren, dacht men. Dat is een misvatting geweest. Soe- karno had nooit een grote aanhang kunnen verwerven als er geen vruchtbare voe dingsbodem was.'' Het was niet vreemd dat de Indonesische nationalisten de Japanners aanvankelijk met open armen ontvingen toen die in 1942 Nederlands-Indië bezetten. En het was ook niet vreemd dat Soekarno twee dagen na de Japanse capitula tie de onafhankelijkheid uitriep. ,,Voor de oorlog had Nederland al kunnen zien dat zijn kolonie een sluimerende vulkaan was'', zegt Van Reybrouck. ,,De bevolking zweeg maar morde in stilte. Dat morren is overgegaan in grommen. Japan schonk de In donesiërs trots en herstel van eigenwaarde, die ZATERDAG 28 NOVEMBER 2020 GO 'Indonesische revolutie was

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 64