mensen die ik op straat de hersens in zou slaan' 'We maakten een film over liquidaties. Dat was mijn werk, mijn pensioen' 15 wereld. Maar al snel blijkt Caloh Wagoh niet zomaar een motorclub te zijn. Ja, er worden ritjes gemaakt. Maar daar lijkt het Keylow niet om te doen. ,,Het is geen motorclub, maar gewoon een cri minele organisatie'', verklaart kroonge tuige Tony de G., zelf lid van Caloh Wa goh en betrokken bij twee liquidaties, jaren later tegen de politie. ,,80 procent van de club heeft niet eens een motor rijbewijs. Keylow is een strateeg. Met de motorclub heeft hij meer bereik om geld te verdienen. Die motorclub inte resseert hem niet. Hij hield zich met van alles bezig. Wiethokken, afpersen, rippen (stelen)alles wat geld ople vert. Daarna is hij in de liquidaties ge gaan. Met liquidaties verdient hij het meeste.'' Liquidaties. Met de meest heftige vorm van criminaliteit, moord op be stelling, had Keylow weinig ervaring. Dat verandert in januari 2017, als de zoon van een clublid betrokken raakt bij een vergismoord in Utrecht, gepleegd in opdracht van Ridouan Taghi. Iemand moet boeten voor deze blunder. Ten einde raad zoekt het clublid de hulp van Keylow. De twee maken een afspraak: als Keylow de klus klaart, neemt hij ook het contact met de opdrachtgever over. Twee weken na de vergismoord in Utrecht wordt in Amsterdam Osdorp een 25-jarige man doodgeschoten. De wraakexpeditie is geslaagd. Eind februari voert Keylow een chat- gesprek met 'The Wizzard'. Hij is één van Taghi's adjudanten. 'Broer ik waar deer je vertrouwen en respect. Ik ga jou vertellen wie ik ben. En ik hou voor me zelf wie jij bent. Ben Keylow, baas van Crips. En een grote motorclub. Als mensen (van) onze samen werking weten, komen hele justitieteams op ons', schrijft Keylow. The Wizzard re ageert. 'Ok broer ik heb van die naam gehoord. Die (be richten) die ik je af en toe door stuur zijn van 'Ticket to Helll'. Dat is Taghi. Whoop Whoop.' Keylow weet dan voor wie hij werkt en met wie hij te maken heeft. Hij stuurt een nieuw be richt, waaruit blijkt dat hij serieus wil samenwerken met de op dat moment meest gezochte crimineel van Neder land. 'Ik bescherm jouw naam, jij be schermt mijn naam. Voor de rest kun nen we spelen. Ik heb zat soldaten.' Een jaar na de oprichting van Caloh Wagoh is Keylow niet alleen president van een motorclub. Hij is nu ook Taghi's moord- makelaar. Nu Keylow 'de bv heeft overgeno men', neemt hij in de maanden die vol gen verschillende moordopdrachten aan. En ze maken prijsafspraken. Een li quidatie levert ongeveer 70 duizend euro op. Sommige doelwitten krijgen prioriteit, dan gaat de prijs omhoog naar 100 duizend euro. Het stemt Keylow te vreden. 'Eenheid maakt onze macht. Als onze samenwerking zo blijft gaan, heb ben we de sterkste team ooit. En loy aliteit boven geld.' Zijn gesprekspartner heeft wel een waarschuwing. Keylow moet niet voor andere groeperingen dan die van Taghi gaan werken. 'Alleen voor ons, voor niemand anders broer'. Key low weet genoeg. 'Ja. We verkopen niets aan vijanden. Alleen de dood.' Een paar maanden later blijkt Keylow opgeklommen binnen de hiërarchie. Hij praat niet alleen met The Wizzard, maar ook met de hoogste in rang: Taghi zelf. Keylow moet dan iets kwijt. 'Ik ben benaderd door Amerika en ze willen mij als host van een crimeserie. Gaat over crime over de hele we reld. Mij willen ze alleen als pre sentator. Voor mij super goed, want dan ben ik 'wit'. Zoge naamd uit de criminaliteit.' Taghi reageert sceptisch. 'Haha- haha. Sir, u weet dat is heel fout. Als u echt door wil in deze we reld. niemand gaat u serieus nemen. Iedereen gaat je gezicht kennen. Sir, u weet wij praten niet met kranten en tv.' Keylow doet zijn best uit te leggen dat hij niet van plan is een documen taire te maken over Taghi, maar dat hij neutraal te werk wil gaan en wil vertellen over 'de rijk dommen van jonge crimi nelen'. 'Dus het schaad me niet. Ik praat niet over mezelf. En ik zet de popo (politie) op het verkeerde been.' Taghi lijkt akkoord. 'Ja dat klopt sir. Kijk, ik steun u met wat u wilt berei ken, sir. Goed of slecht. De keus blijft bij u.' Het lijkt onvoorstelbaar dat Keylow daadwerkelijk als documentairemaker in de bovenwereld aan de slag kan gaan, maar het is de keiharde realiteit. Samen met een bekende en bekroonde docu mentairemaker werkt hij vanaf 2016 aan een documentaireserie met als werkti tel 'Nieuwe Penoze'. De bedoeling is dat Keylow als presentator de kijker mee neemt in de wereld van jonge nieuwe criminelen. Het concept wordt aange boden aan productiemaatschappij Vice- land, die er wel brood in ziet. Viceland is niet de enige enthousiaste partij. Ook het Nederlands Filmfonds en het VSB Fonds zien het zitten, en geven respec tievelijk 25.000 euro en 13.750 euro sub sidie. Uiteindelijk lukt het niet om vol doende geld bij elkaar te krijgen, en daarom zoeken de documentairemaker en Keylow hun heil bij RTL Nederland. Met succes, want Videoland ziet het in september 2018 helemaal in Keylow zit ten. En sluit een deal met de productie maatschappij, die maakt hem 41.000 euro over. Het is een vergoeding voor zijn werk als presentator. Opvallend is dat verschillende leden van Keylows motorclub dan al in verband zijn ge bracht met aanslagen op de redactiege bouwen van De Telegraaf en Panorama. Het weerhoudt RTL er niet van met Keylow in zee te gaan. Wel wordt afge sproken dat Keylow zich niet met crimi nele activiteiten zal bezighouden. In de eerste scene van de documentaire zegt Keylow te willen uitleggen waarom het er zo heftig aan toe gaat in de Neder landse onderwereld. Toerend op een blauw- en goudbeschilderde Harley, voert hij een groep motorrijders van Ca loh Wagoh aan. Onder die beelden is een monoloog van Keylow te horen, zo blijkt uit het script. ,,Voor een paar dui zend euro kun je iemand om laten leg gen, geen probleem. lk wil dat laten zien aan die youngsters, mijn eigen kids. Met deze serie. Ik wil uitvinden wat er speelt en waarom. Dit gaat nergens meer over.' Lang duurt de samenwerking tussen Keylow en RTL niet. Twee maanden la ter, in november 2018, valt het doek. In die maand tekent Tony de G. zijn over eenkomst als kroongetuige. De G. heeft belastende verklaringen afgelegd over Keylow en zijn rol als Taghi's moordma- kelaar. Een arrestatieteam neemt Key- low mee en sindsdien zit hij in voorar rest. Hij wordt verdacht van betrokken heid bij verschillende moorden, moord pogingen en het beramen van moord plannen. Een levenslange gevangenis straf dreigt. In september 2019 wordt Keylow op nieuw geconfronteerd met zeer be lastend bewijs. Op verschillende lap tops treft de recherche gefilmde chatgesprekken en foto's van chatge sprekken aan. Tot hun stomme verba zing blijken het gesprekken te zijn van Keylow met zijn bendeleden, maar ook van Keylow met Taghi en The Wizzard. En in de gesprekken wordt openlijk ge praat over geslaagde en nog uit te voeren moordaanslagen. Op de filmpjes is dui delijk een zwarte duim te zien die scrol- lend door de chatgesprekken heen gaat. En uit forensisch onderzoek nadien blijkt: die duim is van Keylow. Boven dien treft de politie verschillende foto's van Keylow aan, waarop hij poseert met grote pakken contant geld en wapens. De politie heeft berekend dat het in to taal zou moeten gaan om 420.000 euro. Bij de doorzoekingen zelf is dat geld niet gevonden. Zelf ziet Keylow geen belastend be wijs, zegt hij in de verhoorkamer. ,,We maakten een film over liquidaties. Dat was mijn werk. Dat was mijn pensi oen.'' Over de wapens zit hij ook niet in. ,,Ik kom makkelijker aan wapens dan aan een zak patat.'' Met de gepleegde moorden heeft hij niks te maken. Ie mand moet zijn naam misbruikt heb ben. ,,Geen enkele moordenaar zal be richten op zijn devices zetten.'' GO ZATERDAG 28 NOVEMBER 2020 Links: Keylow aan tafel bij De Wereld Draait Door in 2005. Rechts beel den van hem uit het politiedossier. FOTO'S NOS, POLITIE VERANTWOORDING Dit verhaal is gebaseerd op inzage in verschillende strafdossiers in het proces rondom Keylow, waaron der verhoren met Keylow en kroongetuige Tony de G. Ook is geput uit de wetenschappelijke studies waarin Keylow voorkomt, net als uit publicaties in Nieuwe Revu en Panorama en de documentaires waarin Keylow figureert. Daarnaast zijn gesprekken gevoerd met personen die zijn opgegroeid met Key- low of hem goed kennen. Om chatgesprekken zoals die in de strafdossiers zijn gevoegd beter leesbaar te maken, zijn in een enkel geval (in dit artikel) lees tekens toegevoegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 63