Over zijn enige echte baan: 'Ik laat me niet de les lezen door 'Je reputatie kan groeien wanneer je wordt neergezet als gangster' 14 Het Eris-proces ren 80, naar voorbeeld van de Crips- bende uit Los Angeles, begint Keylow een eigen afdeling: de Criminal Under ground Crips. De insteek is duidelijk. Minder dansen en rappen. Meer rippen en roven van partijen drugs. Het liefst van rivaliserende groepen. Behalve dat de gestolen stapels drugs biljetten prettig zijn voor Keylows eigen portemonnee en oorlogskas, hebben die ook een aanzuigende werking op an dere straatjongens met een hang naar geld en status. Maar er is ook aandacht uit geheel an dere hoek. Of de Crips mee willen wer ken aan een uitzending van actualitei tenprogramma Nova. Gestreeld door de aandacht voor zijn persoon, maar zich ook bewust van de uitstraling hiervan op zichzelf en op zijn club, hapt hij toe. Keylow voert het woord, waarbij broe derschap en de hang naar geld en ge weld worden gecultiveerd. Behalve in honderdduizenden huishoudens, wordt de uitzending ook opgepikt door een crimineel in de gevangenis van Scheve- ningen. Hij biedt de Crips-voorman 150.000 gulden voor een spectaculaire ontsnappingspoging. En dus zitten Keylows soldaten in juli 1994 in een gehuurde helikopter, op weg voor een tour boven de Pier van Scheveningen. Dan richten ze een pis tool op het hoofd van de piloot en de be stemming wordt gewijzigd. Boven de gevangenis overtuigt hij zijn kapers dat er geen extra persoon aan boord past, in verband met het gewicht. De kaping mislukt, waarna zowel de kapers als op drachtgever Keylow achter de tralies verdwijnen. Hij krijgt 4 jaar. Matthijs van Nieuwkerk zit aan de grote tafel van De Wereld Draait Door, en heeft zijn hand onder zijn kin gevouwen. Tegenover hem zit Key low. Het is inmiddels 2005. De reden van Keylows komst naar de studio is de executie van een Amerikaans lid van de Crips, wegens een door hem gepleegde viervoudige moord. Voor Van Nieuw kerk een mooie gelegenheid om eens met Keylow te praten over de roem ruchte streetgang uit LA, en over de rol Het verhoren van kroongetuige Tony de G. is begonnen van hun 'brothers' in Nederland. Een criminele organisatie, nee, dat zijn de Crips niet, vertelt Keylow. ,,Maar zijn jullie wel een lekker stelletje?'' vraagt Van Nieuwkerk terwijl tafeldame Loretta Schrijver ongemakkelijk op haar stoel schuift. Keylow vertelt dat er in derdaad wel eens wat gebeurt, maar dat hij tegen geweld is. ,,Geweld is dus uit het boek'', vraagt Van Nieuwkerk dan vaderlijk. Keylow lacht en kijkt weg, maar sluit uiteindelijk 'het verdrag van De Wereld Draait Door' door Van Nieuw- kerk een hand te geven. Hij belooft ge weld af te zweren. Want: ,,We gebrui ken geweld zeker niet zomaar.'' Dat hij de spotlights van Nederlandse grootste talkshow opzoekt, is typisch Keylow, aldus Robby Roks, een crimi noloog aan de Erasmus Universiteit die onderzoek deed naar de Crips. Jarenlang trok hij met de Haagse straatbende op en schreef er een proefschrift over. Key low had daarin de hoofdrol. ,,Begin ja ren 90 dook hij al op in tv-reportages en in tijdschriften. Het is de drang naar er kenning. Maar hij heeft ook gemerkt dat er potentie in zat. Je reputatie kan groeien wanneer je als meedogenloze gangster wordt neergezet. Zo kwam hij op de radar van een crimineel die in Scheveningen gedetineerd zat en Keylow vroeg een bevrijdingsactie voor hem op touw te zetten. Zo gek is dat ook niet. Er is tenslotte geen Gouden Gids voor criminelen." Keylow blijkt een dankbaar stu dieobject. Zijn achtergrond is dan ook bijzonder, net als het leven dat hij leidt. Hij heeft zeven kinderen bij drie verschillende vrouwen. ,,Ik leef moeilijk'', zegt hij daar zelf over. Roks merkte tijdens zijn onderzoek dat Keylow charisma heeft. ,,Hij heeft een bijzondere aantrekkingskracht, kan mensen makkelijk voor zich winnen.'' Juli 2016. Keylow is vrolijk, pakt zijn telefoon en appt met een kennis. Ze chatten over een opmerkelijke ont wikkeling in de wereld van de motor clubs. Motorclub Trailer Trash, die voornamelijk bestaat uit woonwagen bewoners, is deze zomer samengegaan met zijn Crips-organisatie. En Keylow is de nieuwe voorman. 'De nieuwe Trailer Trash heet 'Caloh Wagoh Main Triad'. En heeft al 150 leden', appt Keylow. 'Dit is een bv cuzz (vriend). Met Crips kan ik nooit doen wat ik met dit kan. Is puur business.' Het is een bijzondere fusie, in een periode dat motorclubs onder het vergrootglas liggen van justitie. Hoewel Keylow geen motorrijbewijs heeft en met zijn Crips in de onderwereld al een behoorlijke reputatie kent, heeft de mo torwereld de jaren daarvoor wel aan hem getrokken. Zo was een in 2012 geli quideerde Amsterdammer niet alleen een Crip, maar ook lid van Satudarah. Na de begrafenis worden de banden tussen de Crips en Satudarah aange haald. Een jaar later, bij het overlijden van Keylows moeder, valt een bloem stuk in het oog. 'No Surrender MC The Hague' staat op het lint - een net opge richte motorclub van ontevreden Satu- darah-leden, onder wie de ondertussen tot lange celstraffen veroordeelde kop stukken Klaas Otto en Henk Kuipers. Maar ook mannen als Willem Holleeder en topcrimineel Danny K. sloten zich aan. Al was het slechts tijdelijk. Keylow waardeert het eerbetoon aan zijn moeder door zijn 'broeders'. Zo wordt een brug geslagen tussen een lei der van een straatbende en de motor- ZATERDAG 28 NOVEMBER 2020 GO VERVOLG VAN PAGINA 13 Het Eris-proces waarin Keylow hoofdverdachte is draait om elf moordopdrachten waarvan er vijf zijn voltooid. Advocaat Pieter Hoogendam, die Keylow verdedigt in het liquidatie proces, reageert niet op de inhoud van dit artikel. ,,Zo nodig zal ik ter zitting van de rechtbank inhoudelijk hierop reageren," laat Hoogendam weten. Vandaag en vorige week maandag en vrijdag zijn de verhoren van kroongetuige Tony de G. bij de on derzoeksrechter gestart. Deze ver horen vinden achter gesloten deu ren plaats. De inhoudelijke behan deling van het proces begint naar verwachting in 2021.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 62