Leider motorbende groeit uit tot moordmakelaar van Taghi 13 Moord. Rippen. Steekpartij. Een helikopterkaping. En tv- optredens van Nova tot De Wereld Draait Door waarin hij daarover mag uitweiden. Dit is het verhaal van een mediagenieke jeugdgangleider die uitgroeit tot de moordmakelaar van Ridouan Taghi. 'Wij verkopen niks aan onze vijanden. Behalve de dood.' YELLE TIELEMAN EN JENS OLDE KALTER Het is september 2019 als de president van motorclub Caloh Wagoh, Delano R. (bijnaam Keylow) de verhoorkamer van een politiebureau in Den Haag binnen wordt gebracht. Hij zit dan al bijna een jaar vast op verdenking van het op dracht geven tot liquidaties. Hoewel hij tot dan toe geen zwijgzame verdachte is geweest, ontkent hij betrokken te zijn bij de feiten waarmee politie en een kroongetuige hem in verband brengen. Die kroongetuige, Caloh Wagoh-lid Tony de G., kan wat Keylow betreft zo veel zeggen. Het raakt hem weinig. Maar dat was voordat de rechercheurs hem zojuist confronteerden met de inhoud van laptops die in Keylows huis en in de woning van zijn vriendin waren meege nomen. Nu kijkt Keylow naar screen shots en filmpjes van geheime chats op PGP-telefoons, waarin glashelder over liquidaties wordt gesproken. Beelden die volgens de rechercheurs door Key- low zelf zijn gemaakt. ,,Als jij het niet bent, wie is het dan wel?'' Op 6 april 1989 trotseren meer dan duizend mensen de regen op de Haagse begraafplaats Eikelenburg. Onder hen Feyenoord-icoon Willem van Hanegem. Kort daarvoor heeft ta lent J effrey Senn van Basel tegen 'de Kromme' gepocht dat hij snel wordt op gesteld in het eerste van Feyenoord. Hij zit op de bank bij een thuiswedstrijd, maar tot een debuut komt het niet. De avond na die wedstrijd gaat hij nog even wat drinken in zijn woonplaats Den Haag als vrienden van hem ruzie krijgen met een aantal leden van de straatbende 'Crips'. Senn van Basel pro beert de boel te sussen, maar wordt neergestoken en overlijdt aan zijn ver wondingen. Het is Ricardo R., het jon- gere broertje van Crips-leider Keylow, die voor de steekpartij wordt opgepakt. De ruzie ontstaat door een conflict tussen twee gangs in het Haagse break dance- en hiphopmilieu. Niks nieuws. In de jaren 80 blijft dat meestal bij hard knokken met de vuisten. ,,Er was geen weg meer terug'', zegt Keylow bijna tien jaar na de steekpartij tegen Nieuwe Revu. Het blijkt een kantelpunt. ,,Als jij ie mand z'n homie (vriend) afmaakt heb je ruzie. Maar vanaf toen stonden we wel te boek als killers.'' Hoewel wapens pas eind jaren 80, be gin jaren 90 de norm in Nederlandse hiphop- en rapkringen worden, zijn ze voor Keylow en zijn broers niet nieuw. In 1973 komt hij als driejarige met zijn ouders, vier broers en twee zussen van uit Suriname naar Nederland. Het gezin gaat wonen in de rauwe Haagse Molen wijk, met veel allochtone gezinnen die het niet breed hebben. Daar leren Key low en zijn broers al snel de taal van de straat; eerst rammen en dan pas vragen stellen. Maar Keylow leert die taal niet alleen op straat. Thuis kijkt er niemand vanop dat papa's uzi's op de keukentafel slingeren en ook moet Keylow een keer helpen met boenen van een bebloede muur. Zijn moeder moet echter niks van geweld en criminaliteit hebben. Zij onderstreept het belang van een opleiding. Keylow gaat naar de mavo die hij zonder al te veel moeite doorloopt. Maar in de havo of de mts heeft hij geen zin. Even heeft hij een echt baantje, in een Westlandse kas. Maar autoriteit en Keylow blijkt een weinig succesvolle combinatie. ,,Ik laat me niet de les lezen door mensen die ik op straat de hersens in zou slaan'', zegt hij daar later over. Al snel is hij terug op straat, bij zijn broers en maten, waar hij door zijn vuisten en vlotte babbel wél aanzien krijgt. Onder Keylows aanvoering transformeren ze hun 'CUC' (Call us Cool) - groep van rappers, dansers en knokkers - om naar Crazy Underground Criminals. Eind ja- GO ZATERDAG 28 NOVEMBER 2020 Keylow, verkoper van de dood LEES VERDER OP PAGINA 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 61