Saskia Noort Altijd de schuld van een ander Zo doen zij dat Engeland heeft rechten voor gehandicapten uitgekleed VEEL GEDEELD Wie een persoonlijk budget wil van 60 pond, wacht een slopend traject We luisteren al ruim twee weken naar een stelletje lafaards Moet je haar zien... 12 Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. arcisten slagen er vaak in hetgeen er echt toe doet te overschaduwen met conflict. Zo ook weer deze week, waarin we Eric Wiebes hoorden bekennen dat hij de Kamer verkeerd informeerde over de toeslagenaffaire. In september 2017 ontkende hij nog dat er ouders grote schade hadden geleden door het stoppen en terugvorderen van kinderopvangtoeslag. Ver bijsterend inderdaad, maar het interesseert niemand een fluit, want Boreale Baudet heeft wanen waarmee hij van een partijbijeenkomst een Real Housewives of Beverly Hills- opstootje maakte door Qanon-achtige theorieën te spuien. 'Trial by media', roept hij nu om de haverklap, want natuur lijk is het allemaal onze schuld, ondanks het feit dat die zelfde media hem de dagelijkse portie aandacht geven die de toeslagenaffaire verdient. Natuurlijk mag hij huilen bij Beau, bij WNL, in iedere microfoon die onder zijn snufferd geduwd wordt en op zijn eigen twitteraccount. We zijn nu eenmaal dol op megaloma nen, of ze nu opkomen of neervallen. We bewonderen ze eerst om hun lef, hun brutaliteit en hun zelfver trouwen, hun blinde ambi tie. Ze durven te zeggen wat we denken, ze gaan het ge vecht met de macht aan, ze doen waar wij van dromen. Wanneer ze liegen blijven ze volharden de waarheid te spreken, en als zij geloven in de leugen, dan moet het wel waar zijn. Het is natuurlijk heel raar dat een partij met slechts twee zetels in de Tweede Kamer zoveel aandacht krijgt en de mensen voor wie ze beweren op te komen - de machtelozen, de door ons kabinet gedupeerden, in dit geval de ouders die in de financiële problemen raak ten doordat Wiebes en As- scher verontruste brieven terzijde legden - zo weinig. Er is een parlementair on derzoek gaande. Enkele ja ren geleden zouden de kranten daar vol van staan, wekenlang voorpagina nieuws. En terecht, want het is nogal wat, wat hier is gebeurd. Maar nee, nu kijken we liever naar een splinterpartij die het mes in de eigen rug zette. Wat dat betreft heeft Baudet gelijk. Het is misschien geen trial, maar zeker wel een obsession by media. Wat mij betreft mag dit ophouden, de zendtijd voor deze teleurge stelde Calimero, want we kennen de riedel zo langzamer hand wel. Hij is teleurgesteld. Hij gaat huilen. Hij is slacht offer. Trial by media. Pim Fortuyn, George Soros, Corona bestaat niet, ik ben een leeuw, of nee een uil, en dan iets in steenkolenlatijn. Graag nu de camera's en microfoons op het grote schan daal waarvan duizenden ouders écht slachtoffer zijn, met soms tonnen schuld aan de belastingdienst, en tot op heden geen terugbetaling hiervan. Een uitwas van de bureaucratie waar partijen als FVD tegen zeggen te strijden. Niemand die hiervoor verantwoordelijkheid neemt, niemand die erop staat dat de ouders met spoed, nog voor de kerst volle dig gecompenseerd worden. Nee, we luisteren al ruim twee weken naar een stelletje lafaards, die zo ongeveer dezelfde riedel afsteken als collega Baudet: 'Het is allemaal de schuld van de ander.' Een hele grote schande, vind ik. Trial by me dia zou hier zeer op zijn plaats zijn. In Nederland lijkt het langzaam de goede weg op te gaan, met de rechten van mensen met een handicap. Het Verenigd Koninkrijk onderhoudt 25 jaar na de invoering van de Wet Gelijke Behandeling nog altijd een ongemakkelijke relatie met mensen met een fysieke of lichamelijke beperking. GEERT LANGENDORFF LONDEN Als barones Jane Campbell of Surbiton op de radio ver schijnt om te praten over gehandicapten in de Britse samenleving, horen de luis teraars op de achtergrond het mechanische gepomp van haar ventilator. Door de spierziekte SMA kan ze niet meer zonder een zuurstof masker. Maar haar bood schap komt duidelijk over. Een kwarteeuw geleden haalde Jane Campbell de journaals met demonstra ties in Londen. In haar rol stoel ketende ze zich met medestanders vast aan dub beldekkers en ze blokkeer den Westminster Bridge. De politie versterkte haar roep om gelijke rechten voor mensen met een be perking. De arrestantenbus sen waren niet berekend op de gehandicapten. Zonder de invoering van de Wet gelijke behandeling in 1995 had Campbell, nu lid van het House of Lords, vrijwel zeker nooit zo'n voorname rol gekregen. Dankzij speciale potjes kan ze met vijf verzorgers een relatief normaal leven lei den. Met haar elektrische rolstoel kan ze in het ov. De dagelijkse praktijk is an ders. De regering kleedde de sociale voorzieningen uit na de economische crisis. De bezuinigingen staan de emancipatie van gehandi capten in de weg, blijkt uit een rapport. Op school en op de werkvloer blijven mensen met een beperking ver achter. ,,Ik dacht dat ik gelijke rechten zou krijgen'', zei Campbell onlangs met tranen in de ogen. Aan de buitenkant wekt het Verenigd Koninkrijk de in druk de zaken goed op orde te hebben. De BBC heeft blinde correspondenten, verslaggevers in rolstoelen en weermannen met één arm. Toeristische trekpleis ters zijn meestal goed toe gankelijk. Dat is de facade. Want wie een persoonlijk budget wil van zestig euro in de week, wacht een slo pend bureaucratisch traject. Gelukkig blijft barones Campbell strijdbaar. Zolang haar ziekte het haar toelaat om te spreken, houdt ze de regering een spiegel voor: en dat is hard nodig. h Opperste concentratie bij het meisje rechts. De twee meisjes links lijken een roddel uit te wisselen: 'wat slooft ze zich weer uit hè?' Deze danseresjes bereiden zich op hun eigen wijze voor op een show die ze gaan dansen voor de wereldberoemde diva Maria Volodina, de vroegere prima ballerina van het Bolshoi. foto epa ZATERDAG 28 NOVEMBER 2020 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 60