Franse agenten opgepakt na geweld tegen zwarte man 5 over de verdwijning van de Engelse journalist John Cantlie, die ge dwongen werd propagandavideo's voor IS te maken. Gevangenis Maar terwijl mannen in Syrië of Irak in de gevangenis verdwijnen, komen de vrouwen die Nederland weten te bereiken er vaak genadig vanaf. Neem Laura H. uit Zoeter- meer. Er werd een meeslepend boek geschreven over haar moei lijke jeugd, haar 'zoektocht naar ge luk' in het kalifaat, haar spannende vlucht daarvandaan en hoe ze de religie vaarwel zei. Het leidde zelfs tot een toneelstuk, gespeeld door toneelgroep Oostpool. Maar een harde straf omdat ze zich met haar man en kinderen aansloot bij een terreurorganisatie bleef uit. Na haar voorarrest van een jaar bleef alleen een voorwaardelijke straf over voor de voorbereidingen voor haar reis naar het kalifaat. Er wordt gevreesd dat het meer vrouwen zo zal vergaan. De terug gekeerde vrouwen stellen niet lan ger de jihad aan te hangen of dat nooit echt gedaan te hebben. Be wijzen van hun activiteiten in het kalifaat zijn er vaak niet, terwijl wel onomstotelijk vaststaat dat in het kalifaat de meest vreselijke dingen zijn gebeurd en vrouwen daar na drukkelijk ook een rol in speelden. Zo patrouilleerden ze om de 'goede zeden' te handhaven en deelden daarbij brute straffen uit. Ze waren betrokken bij de handel in sekssla ven, zo kleedden ze yezidi-vrou- wen en maakten ze op, voordat de 'oorlogsbuit', waaronder ook kin- deren, verkocht kon worden. Ook waren ze verantwoordelijk voor mishandelingen en zorgden ze dat yezidi's niet konden ontsnappen. Geen wonder dat ook de Free Yezidi Foundation reageerde op het nieuws over de aanstaande terug- Vrouwen die Nederland weten te bereiken komen er vaak genadig vanaf keer van Angela, net zoals de stich ting in het geweer kwam tegen het geromantiseerde, verheerlijkte beeld van Laura H'Dat zij een vrouw is, betekent niet dat ze on schuldig is' stelt de stichting, met hoofdletters en heel veel uitroepte kens. Nog altijd zijn veel yezidi's vermist, sommigen duiken zwaar getraumatiseerd op. Er zijn de afgelopen jaren zo'n zestig Nederlanders teruggekeerd uit het strijdgebied in Syrië en Irak. De meesten van hen kwamen al in het begin van de Syrische burger oorlog terug, zes Nederlanders (al len vrouwen) kwamen het afgelo pen jaar aan op Schiphol. Ze wer den direct opgepakt en vastgezet. Hun strafzaken lopen nog. Een van hen, Xaviera S., uit Apeldoorn mocht de gevangenis verlaten om thuis te bevallen. In de nieuwe, spe ciale terreurafdeling voor vrouwen in de gevangenis van Zwolle zijn tien plekken, vijf zijn er nu bezet, meldt het ministerie van Justitie en Veiligheid. Experts vrezen dat er op die kleine terreurafdeling onvoldoende mogelijkheid is om extreme vrou wen te scheiden van Nederlandse vrouwen die wél van hun meest ra dicale denkbeelden af lijken te zijn. Volgens het ministerie van Justitie en Veiligheid is die ruimte er wel. Volgens cijfers van inlichtingen dienst AIVD zijn er nog zo'n 115 volwassen Nederlandse jihadisten in Syrië. Die volwassenen hebben zo'n 175 kinderen bij zich. Veertig van de volwassenen zitten in ge vangenissen (de mannen) of deten tiekampen (de vrouwen en kinde ren). Dertig Nederlanders zijn nog steeds aangesloten bij jihadgroe- pen, voornamelijk in het noord westen van het land. Van veertig anderen is onduidelijk waar ze zijn. Ongeveer honderd Nederlanders zijn omgekomen tijdens de burger oorlog. Eerder werden ze al geschorst. ,,Ze hebben het imago van Frankrijk beschadigd'', zei minister van Bin nenlandse Zaken Gérald Darmanin toen. Het incident had afgelopen zater dag plaats in Parijs. Drie politie mensen zouden rond 19.30 uur hebben willen optreden tegen mu ziekproducent Michel Zecler, om dat hij geen mondkapje droeg. Dat liep uit de hand en om nog ondui- delijke redenen eindigde het gezel schap in de muziekstudio van Ze- cler, de Black Gold Corp Studios. Daar kwam het tot een vechtpar tij. Een beveiligingscamera die in de ruimte hangt, filmde het. Minu tenlang stompten en schopten de agenten de man. Ook werd hij met een wapenstok geslagen. Zecler zou zijn uitgescholden voor 'vieze ne ger'. Ik had geen idee waarom het gebeurde, ik was bang ,,Ik had geen idee waarom het ge beurde, ik was bang'', vertelde de producent achteraf. De agenten zei den dat Zecler zelf agressief was en probeerde een wapen af te pakken. Een aantal mensen dat aanwezig was in de studio bemoeide zich er mee, waarna de agenten vertrok ken. Buiten hadden zich inmiddels meer politiemensen verzameld. Ze probeerden opnieuw binnen te ko men. Op straat trokken agenten hun wapens. Ze gooiden een traan gasgranaat naar binnen. Zecler werd aangehouden en meegenomen naar het politiebu reau. Maar hij mocht al snel weer vertrekken waarna justitie besloot een onderzoek te starten naar het optreden van de agenten. Donder dag werden door Franse media de beelden van de bewakingscamera naar buiten gebracht. Politiegeweld staat volop in de aandacht in Frankrijk. Maandag avond werd in Parijs een tenten kamp van migranten afgebroken door agenten. Daarbij werd volgens critici buitensporig veel geweld ge bruikt. Eén agent schopt op de beel den een persoon in zijn buik. Het Franse parlement nam deze week bovendien een wet aan over politieoptreden. Journalisten en particulieren wordt daarin verbo den herkenbare beelden van agen ten uit te zenden als dat 'bedoeld is om die agenten schade te berokke nen'. Over de wet ontstond zoveel ophef dat premier J ean Castex heeft toegezegd dat een commissie de wet gaat herschrijven. zaterdag 28 november 2020 Vrouwen en kinderen in kamp Al Hol in Syrië. Het is Nederlandse IS-vrouwen gelukt weg te komen uit kampen, vaak met geld uit Nederland. foto afp In Frankrijk zijn vier agenten op gepakt, nadat beelden zijn op gedoken waarop te zien is hoe ze hardhandig een zwarte man te lijf gaan. Frank Renout Parijs - Michel Zecler, slachtoffer Michel Zecler werd geschopt en geslagen. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5